At

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Unix benzeri işletim sistemlerinde at komutu, gelecekteki bir zamanda çalıştırılacak ilk komutun zaman çizelgesini göstermesi için kullanılır.

Daha açık ifadeyle, standart girdideki komutların bir serisini okur ve daha sonraki bir tarihte onları çalıştırmak üzere hazırda tutar. Hazırda tutma, geçerli ortamı devralır. Böylece, aynı çalışma dizininde aynı ortam değişkenleriyle beraber, zamanı belirlendiği gibi yürütülür.

Örneğin; saatte bir, her Cuma, her yılın 1 Ocak günü gibi tekrarlı yürütmeler için kullanılan cron komutundan farklıdır. Birçok Unix sistemleri, yöneticilerin cron komutunu kullanarak at komutuna erişimi kısıtlamalarına izin verir.

Zamanlandırılmış görev kullanılarak at komutuyla birlikte bir kullanıcıya posta gönderilebilir, birçok görev kullanılabilir ve standart girdi yerine bir dosyadaki yürütme görevlerinin listesi okunabilir. 21 Ocak saat 11:45'de kullanıcı kimliğinize e-posta göndermek için C programlama dili ile derlenen basit bir komut şöyle olacaktır:


echo "cc -o foo foo.c" 

veya şöyle:


at 1145 jan 31
at> cc -o foo foo.c<br>
at> ^D
(bir satırın başındayken Ctrl+D'ye bas)

Bazı Unix benzeri işletim sistemlerinde atd gibi bir yazılım kullanır. Bu, yapılacak görevleri arkaplanda periyodik olarak denetimini sağlar ve bunları, at komutu yerine zamanları gelince gerçekleştirir.

at komutu yerine batch kullanıldığında, sadece eğer sistemin ortalama yükü öntanımlı olarak 0,8'in altında olursa, zamanlandırılmış görevler çalışır.

Windows NT, 2000, XP, 7 sistemlerinde de at komutu vardır. Bu komut daha çok Unix'teki cron gibidir. Fakat Zamanlandırılmış Görevler ayrıcalığı onaylanmamıştır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

Unix komutları (daha fazla)
Dosya dizgesi catcdchmodchgrpchowncksumcmp cpdddudf fsckfuserlnlslsattrlsofmkdirmountmvpwdrm rmdirsplittouchumask
Süreç ve görev yönetimi atchrootcroncrontabexitkillkillallnicepgreppidofpkillpspstreesleeptimetopwait
Kullanıcı ortamı envfingeridlognamemesgpasswdsusudouptimewwallwhowhoamiwrite
Metin işleme awkcommcsplitcutdiffedexfmtheadiconvjoinlessmorepastesedsortstringstailtalktruniqvivimwcxargs
Kabuk programlama aliasbasenamedirnameechoexprfalseprintftesttrueunset
Ağ Araçları inetdhostifconfignetcatnetstatnslookuppingrlogintraceroute
Arama findgreplocatewhereiswhich
Diğer aproposbannerbccalcleardateddfilehelphistoryinfolplprmanpaxsizeteetputtypeunamewhatisyes