Talk

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

talk (konuş), özgün olarak UNIX işletim sisteminde çalışan bir bilgisayardaki çoklu kullanıcılar arasında anlık mesajlaşma (chat) sağlayan bir program idi. 1983'de Unix talk'ın yeni sürümü olarak BSD (Berkeley Software Distribution) v4.2 geliştirildi ve ntalk ve ytalk gibi eklentilerle farklı makinelerdeki kullanıcılar arasındaki elektronik görüşmelere uyumlu hale geldi. ytalk, ikiden fazla kullanıcı arasındaki iletişimi sağlayan programlardan ilkiydi. Tüm bu programlar, herbir katılımcı için arayüzleri farklı bölümlere ayırır. Bu arayüzler, kullanıcıların durumlarını yeniden iletişime geçtiklerinde karşı tarafa iletmezlerdi.

talk, 1970'lerde DEC PDP-11 bilgisayar sistemlerinde kullanılıyordu. talk her bir kullanıcının metinlerini ayırmazdı. Eğer kullanıcılar eşzamanlı olarak yazdıklarında karakterler birbirlerine karışırdı. Belli bir anda (en fazla saniyede 11 karakter) yavaş uzak yazıcı klavyeleri kullanıldığında, kullanıcılar genellikle bir diğerinin yazımını bitirmelerini bekleyemezlerdi. Uzun metin yazan kullanıcıların yazılarını bitirmeleri için başvurulan yaygın davranış idi. Kullanıcılar bir an önce yazım sırasının kendilerine gelmeleri için böyle bir yönteme başvururlardı.

talk protokolündeki hatalı bilgiyi gönderen ve "flash" olarak adlandırılan popüler bir program 1990'ların başlarında, şakaseverler tarafından kullanıldı.

Ayrıca bakınız

Kaynak

Unix komutları (daha fazla)
Dosya dizgesi catcdchmodchgrpchowncksumcmp cpdddudf fsckfuserlnlslsattrlsofmkdirmountmvpwdrm rmdirsplittouchumask
Süreç ve görev yönetimi atchrootcroncrontabexitkillkillallnicepgreppidofpkillpspstreesleeptimetopwait
Kullanıcı ortamı envfingeridlognamemesgpasswdsusudouptimewwallwhowhoamiwrite
Metin işleme awkcommcsplitcutdiffedexfmtheadiconvjoinlessmorepastesedsortstringstailtalktruniqvivimwcxargs
Kabuk programlama aliasbasenamedirnameechoexprfalseprintftesttrueunset
Ağ Araçları inetdhostifconfignetcatnetstatnslookuppingrlogintraceroute
Arama findgreplocatewhereiswhich
Diğer aproposbannerbccalcleardateddfilehelphistoryinfolplprmanpaxsizeteetputtypeunamewhatisyes