Kill

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

kill birkaç popüler işletim sisteminde kullanılan ve örneğin bu işlemin sonlandırılması gibi istekler için çalışan işlemlere sinyal gönderen bir komuttur. Burada sadece Unix ve benzerlerindeki uygulamasını göreceğiz.

Uygulama

Unix ve benzeri işletim sistemlerindeki kill, bir işleme sinyal gönderen bir komuttur. Normalde gönderilen mesaj, işlemden çıkılmasını isteyen sonlandırma sinyalidir. Gönderilen sinyal bazen sonlandıracak iş bulamayabilir. kill komutu, kill()' sistem çağrısının etrafındaki bir ambalaj gibidir ve işletim sisteminin çekirdeğindeki bir hizmetin bir program tarafından nasıl istendiğini belirler. Sistemdeki işlemlere sinyal gönderir. kill, her sürümle birlikte gelir. Fakat çoğu kabuklarda, ondan farklı olan gömülü kill komutları vardır

Gönderilebilecek birçok farklı sinyal olmakla birlikte kullanıcıların daha çok ilgilendikleri SIGTERM ve SIGKILL'dir Öntanımlı sinyal SIGTERM'e gönderilir. Bu sinyalle çalışan programlar, bir dosyadaki yapılandırma bilgilerini kaydetme gibi temizleme işlemlerini, çıkış yapmadan önce başarıyla gerçekleştirebilirler. Yine de birçok program, bu sinyal için özel bir sağlayıcı uygulamaz ve bundan dolayı onun yerine öntanımlı sinyal sağlayıcı çağrılır.

SIGKILL ve SIGSTOP dışındaki tüm sinyaller işlem tarafından "alıkonur". Bu da demektir ki, program bu sinyalleri aldığında özel bir fonksiyon çağrılabilir. SIGKILL ve SIGSTOP iki istisnadır. Bunlar sadece ana sistem çekirdekleri tarafından görülür. SIGKILL işlemi öldürür ve SIGSTOP ise bir SIGCONT alınıncaya dek onu durdurur. Kullanılabilir tüm sinyaller farklı adlara sahiptir ve belli sayılarla eşleştirilir. Sayılar ve sinyaller arasındaki özel eşleştirmeye dikkat etmek önemlidir. Bu da Unix uygulamalarında değişkenlik gösterebilir. SIGTERM daha çok 15 ile numaralandırılırken SIGKILL ise 9 ile numaralandırılır.

Örnekler

SIGTERM sinyaline dört yolla gönderilen bir işlem (bu durumda işlem kimliği '1234' olur):

1)

<code>kill 1234</code>
2)

<code>kill -s TERM 1234</code>
3)

<code>kill -TERM 1234</code>
4)

<code>kill -15 1234</code>

SIGKILL sinyaline üç yolla gönderilebilecek bir işlem:

1)

<code>kill -s KILL 1234</code>
2)

<code>kill -KILL 1234</code>
3)

<code>kill -9 1234</code>

Kullanışlı diğer sinyaller HUP, TRAP, INT ve ALRM'dır. HUP, SIGHUP sinyali gönderir. Sendmail ve Apache HTTP Sunucu gibi bazı programlar, SIGHUP alarak yapılandırma dosyalarını yeniden okur. Böylece kill komutu, bunun için de kullanılır.

İlgili programlar

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Unix komutları (daha fazla)
Dosya dizgesi catcdchmodchgrpchowncksumcmp cpdddudf fsckfuserlnlslsattrlsofmkdirmountmvpwdrm rmdirsplittouchumask
Süreç ve görev yönetimi atchrootcroncrontabexitkillkillallnicepgreppidofpkillpspstreesleeptimetopwait
Kullanıcı ortamı envfingeridlognamemesgpasswdsusudouptimewwallwhowhoamiwrite
Metin işleme awkcommcsplitcutdiffedexfmtheadiconvjoinlessmorepastesedsortstringstailtalktruniqvivimwcxargs
Kabuk programlama aliasbasenamedirnameechoexprfalseprintftesttrueunset
Ağ Araçları inetdhostifconfignetcatnetstatnslookuppingrlogintraceroute
Arama findgreplocatewhereiswhich
Diğer aproposbannerbccalcleardateddfilehelphistoryinfolplprmanpaxsizeteetputtypeunamewhatisyes