Donanım

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Hatas (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22:27, 7 Kasım 2017 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

Ubuntu, bilgisayarınızda bulunan dahili donanımlar ile bilgisayarınıza sonradan takacağınız her çeşit donanımı (yazıcı/tarayıcı, web kamerası, taşınabilir disk...) otomatik olarak tanıma özelliğine sahiptir. Çünkü Ubuntu kurulumu ile birlikte (güncel Linux çekirdeğinin desteğiyle) binlerce çeşit donanıma ait sürücüler sisteme yüklenmektedir. Bununla birlikte ekran kartlarının tam performansla çalışabilmesi için gerekli resmi sürücü paketleri, çeşitli lisans kısıtlamaları nedeniyle otomatik olarak yüklenmediğinden Ekran kartları sayfasında anlatıldığı gibi sürücü yüklemeniz gerekebilir. Eğer otomatik olarak tanınmayan veya sorunlu çalışan herhangi bir donanımınız olursa (ekran kartı, ağ kartı, web kamerası, yazıcı... gibi) konu hakkında aşağıda yer alan maddelerden yardım alabilirsiniz.

Resmi olarak test edilerek sertifikalandırılmış çeşitli markalardan bilgisayarların Ubuntu altındaki çalışma durumları ve varsa yaşanılan sorunlar, yapılması gereken işlemler hakkında Ubuntu Desktop certified hardware sayfasından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sorunlu donanımınız hakkında Ubuntu-tr Forum sayfasının arama kutucuğunu kullanarak araştırma yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki dahili tüm donanımların marka/model bilgilerini öğrenmek için Uçbirim komut satırı ekranında lspci komutunu, bilgisayarınıza USB yoluyla takımış olduğunuz (yazıcı/tarayıcı, web kamera, vs.) donanımın marka/model bilgilerini öğrenmek için ise lsusb komutunu kullanabilirsiniz.

Tüm sistem

Laptoppc.png
Taşınabilir bilgisayarlar: Resmi olarak test edilerek sertifikalandırılmış çeşitli markalardan bilgisayarların Ubuntu'nun X nolu sürümü altındaki çalışma durumu ve varsa yaşanılan sorunlar, yapılması gereken işlemler hakkında Ubuntu Desktop certified hardware sayfasından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Ubuntu Türkiye Forum sayfalarında Dizüstü bilgisayarlar bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Donanımlar

Video-display (Oxygen).png Ekran kartları Kablosuz ag.png Kablosuz ağ kartları
Input-keyboard 48px.png Klavye Modem.png Modemler
Mouse 48px.png Fare/İmleçsürer Bluetooth.png Bluetooth aygıtları
Audio-volume-high.png Ses kartları Printer 48px.png Yazıcılar/Tarayıcılar
Camera-web 48px.png Web kameraları Serviceconf.png Diğer donanımlar