Kablosuz ağ kartları

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harici bir kablosuz ağ kartı örneği ("Kablosuz USB adaptör" olarak da bilinir)

Ağ kartı (ağ bağdaştırıcısı), bilgisayarın İnternet'e bağlanabilmesini sağlayan donanımdır. Kablosuz internet ağlarını algılayabilen ağ kartlarına ise kablosuz ağ kartı denilir. Kablosuz ağ kartı, bilgisayarın anakartı içinde yer alan dahili bir aygıt olabileceği gibi, bilgisayarın USB ya da PCMCI yuvasına takılan harici bir aygıt şeklinde de olabilir. Günümüz dizüstü bilgisayarların hepsinde anakartın içinde dahili bir kablosuz ağ kartı bulunur. Dahili kartlara "PCI kart" da denilir. Harci ağ kartları ise (USB ya da PCMCI) kablosuz ağ kartı olmayan bilgisayarların bu eksiğini gidermek amacıyla kullanılırlar.

Kablosuz ağ kartı modelinin belirlenmesi

Kablosuz ağ kartınızın modelini belirlemek için öncelikle Uçbirim komut satırı ekranını açın. Eğer kablosuz ağ kartınız, bilgisayarınızın içinde dahili bir aygıt ise aşağıdaki komutu kullanın ve sonuçta aldığınız çıktı içinde “wireless” gibi kelimelerin geçtiği yeri arayın.

lspci -v

Eğer kablosuz ağ kartınız USB yoluyla bilgisayarınıza takılan harici bir aygıt ise aşağıdaki komutu kullanın ve sonuçta aldığınız çıktı içinde “wireless” gibi kelimelerin geçtiği yeri arayın.

lsusb
Help-hint 48px.png Kablosuz USB adaptörünüzü USB uzatma kablosu yardımıyla bilgisayarınıza bağlamışsanız, bu durumda lsusb komutu verdiğinizde kartınızın marka/modeli hakkında bilgi alamayabilirsiniz. Bu nedenle eğer uzatma kablosu kullanıyorsanız, cihazı uzatma kablosundan çıkarıp doğrudan bilgisayarın USB yuvasına takınız.

Kablosuz ağ kartının tanıtılması

Diğer donanımlarda olduğu gibi dahili ya da harici kablosuz ağ kartları da (USB, PCMCI, PCI) normalde Ubuntu kurulumu ile birlikte otomatik olarak tanınarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Nadiren de olsa bazı kablosuz ağ kartları için öntanımlı gelen açık kaynak sürücü, kartı düzgün çalıştırmayabilir, cihaz kablosuz ağlara bağlanmayabilir.

Bu gibi durumlarda "Yazılım ve Güncelleştirmeler > Ek Sürücüler" yolunu izleyerek ağ kartınız için kullanılabilecek sahipli bir sürücü seçeneği bulunup bulunmadığı kontrol ediniz. Bu yolu izlediğinizde karşınıza gelen ekranda, ekran kartı ve ağ kartı ile ilgili farklı sürücü seçenekleri sunulabilir. Eğer ağ kartınız için bir sürücü seçeneği sunuyorsa o seçeneği etkin hale getirin ve bilgisayarı yeniden başlatın (örnek).

Ayrıca Linux altında çalışmayan (uygun bir sürücüsü bulunmayan) kartlar için kartın Windows için yazılmış sürücüsünü NDISwrapper yazılımı aracılığıyla Linux'a (yani Ubuntu'ya) yükleyerek kullanılabilir hale getirmek de mümkündür.

Ubuntu'yu yükledikten sonra eğer kablosuz ağ kartınız otomatik tanınmaz ise Ubuntu-tr forumunda arama kutucuğunu kullanarak ağ kartınızın marka/modeli ile arama yapmanızı ve uluslararası Ubuntu topluluk vikisindeki WirelessCardsSupported sayfasını incelemenizi tavsiye ederiz. WirelessCardsSupported sayfasında, çeşitli kablosuz ağ kartlarının Ubuntu’daki çalışma durumları hakkında ve çalışması için yapılması gereken ek işlemler varsa bunlar hakkında (İngilizce dilinde) bilgi alabilirsiniz.

İlgili maddeler ve dış bağlantılar