Yazıcılar/Tarayıcılar

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Yazıcılar

Yerel yazıcıyı otomatik olarak tanıtma

Ubuntu (güncel Linux çekirdeği sayesinde) çoğu marka/modelden yazıcıların Linux'ta çalışmasını sağlayan sürücü paketlerini bünyesinde barındırmaktadır. Ubuntu kurulumu ile birlikte sisteme kopyalanan bu paketler, sisteme yeni bir yazıcı/tarayıcı takıtığınızda genellikle otomatik olarak devreye girerek cihazı kullanmaya hazır hale getirirler. Bunun için:

 1. Cihazın kablosunu bilgisayara takın.
 2. Ekranınızda sistemin sürücüleri arama etkinliğini göreceksiniz (bunları yüklemek için kullanıcı parolanızı girmeniz istenebilir). İşlemlerin tamamlanmasını bekleyin.
 3. Otomatik yazıcı kurulumu işlemi tamamlandığında, kurulumunun tamalandığını bildiren bir ileti karşınıza gelecektir.
 4. İsterseniz Deneme Sayfası Yazdır'ı tıklayarak ya da herhangi bir belgeyi yazıcıya göndererek yazdırmayı deneyebilirsiniz.

Eğer yazıcınız kendiliğinden ayarlanmıyorsa alttaki gibi elle tanıtma işlemi yapabilirsiniz.

Yerel ya da ağdaki bir yazıcıyı elle tanıtma

Bilgisayarınıza doğrudan bağlı bir yazıcıyı elle tanıtmak ya da ağ üzerindeki bir yazıcıyı sisteminize eklemek için:

 1. "Ayarlar > Aygıtlar > Yazıcılar > Ek Yazıcı Ayarları" yolunu izleyin.
 2. Ekle'yi tıklayın ve açılan pencereden yazıcıyı seçin.
 3. İleri'ye tıklayın ve sürücüleri ararken bekleyin.
 4. Yazıcı adını, tanımını ve yerini isterseniz özelleştirebilirsiniz. Bittiğinde Uygula'yı tıklayın.
 5. Bir sınama sayfası yazdırabilir ya da Vazgeç'i tıklayarak bu adımı atlayabilirsiniz.

Bazı yazıcıların bu şekilde tanıtılması mümkün olmayabilir çünkü cihazın ihtiyaç duyduğu sürücü paketi lisans kısıtlaması vb. nedenlerden dolayı Ubuntu ile kurulu gelmemiş olabilir ya da cihazın çalışması için kullanıcı tarafından ek işlemler yapılması gerekebilir. Eğer elle kurulum işlemleri sonuç vermezse çözüm için bir arama motorunda cihazınızın adını yazın ve yanına "Ubuntu Linux" kelimelerini ekleyerek arama yapın.

Çok nadir olarak bazı yazıcı/tarayıcıların ise herhangi bir Linux sürücüsünün yazılmamış olması nedeniyle Linux altında hiç bir şekilde çalışma mümkün olmamaktadır.

Windows'tan paylaşılan yazıcıyı Ubuntu'da kullanmak

Windows yüklü bilgisayara bağlı yazıcıyı ağ üzerinden Ubuntu yüklü bilgisayarda kullanmak için yine "Ayarlar > Aygıtlar > Yazıcılar > Ek Yazıcı Ayarları > Ekle" yolu izlenir. Burada Ağ Yazıcısı bölümü altında yer alan "SAMBA üzerinden Windows Yazıcısı" seçeneği kullanılarak yazıcı Ubuntu'ya kolayca eklenerek kullanılabilir.

Windows ve Linux/Unix işletim sistemleri arasındaki iletişim Samba adı verilen ağ sunucusu yazılımı tarafından sağlanmaktadır (Samba, Ubuntu ile kurulu gelir).

Ubuntu'dan paylaşılan yazıcıyı Windows'ta kullanmak

Tag-36px.png Bu maddenin güncellenmesi gerekmektedir.
Maddede anlatılan bazı konular Ubuntu'nun yeni sürümlerinde farklılık gösterebilir. Güncellenmesi gereken kısımlar ile ilgili görüşlerinizi tartışma sayfasında belirtebilirsiniz.

Windows istemcilerin Ubuntu'dan paylaşılan yazıcıyı kullanabilmeleri için /etc/samba/smb.conf dosyasında bazı değişiklikler yapılmalı. Bunun için öncelikle Ubuntu'da Uçbirim komut satırı ekranında alttaki komutu girin. Bu komut smb.conf dosyasını yetkili kullanıcı haklarını kullanarak Gedit metin düzenleyicisinde açar.

sudo -H gedit /etc/samba/smb.conf

Açılan dosya içerisinde printer bölümünde bulunan

#browseable = yes
#guest ok = yes

satırları önündeki # işaretini kaldırın ve dosyayı kaydedin. Ardından alttaki komutları kullanarak Samba sunucularını yeniden başlatın.

sudo service smbd restart
sudo service nmbd restart
 • Windows masaüstünü açın ve "Başlangıç > Aygıtlar ve Yazıcılar > Yazıcı Ekle > Ağ, kablosuz ya da bluetooth yazıcı ekle > Elle yazıcı ekle" yolunu izleyin.
Windows - Elle yazıcı ekleme.png
 • "Paylaşılan bir yazıcıyı adıyla seç" seçeneğini işaretleyip yazıcı yolunu \\Sunucu IP adresi:Port\Yazıcı Adı ya da http://Sunucu Ip adresi:Port/printer/Yazıcı Adı şeklinde girin (örneğin: http://192.168.1.64:631/OKI gibi). Burada;
Sunucu IP adresi: Yazıcının paylaşıldığı Ubuntu yüklü makinenin IP adresidir.
Port: CUPS'un kullandığı port olan 631'dir.
Yazıcı adı: Yazıcının paylaşım adıdır.
 • Devam ettiğinizde, seçtiğiniz yazıcı için bir sürücü kurmanız istenecektir, yazıcı üreticisi ve modeline göre sürücüyü seçip yükleyiniz.

Yazıcının mürekkep düzeyinin denetlenmesi

Yazıcı üreticinize, sürücülerinize ve bilgisayarınızda yüklü olan uygulamalara göre yazıcınızda ne kadar mürekkep kaldığını nasıl denetleyebilirsiniz.

Bazı yazıcıların kalan mürekkep bilgisini ifade edebilmek için kendi görsel bildirimleri vardır. Çoğu HP yazıcının sürücü ve durum araçları, HP Linux Görüntüleme ve Yazdırma (HPLIP) projesi tarafından sağlanır. HPLIP sürücüleri Ubuntu ile kurulu gelir ancak HP cihazların grafik arayüz üzerinden kullanımını sağlayan hplip-gui paketi yüklü gelmez. Bu paketi Synaptic'de aratıp yükleyebilirsiniz. (Not: HPLIP projesi, Linux sistemlerde HP markalı tüm yazıcıların yazdırma, tarama, fotokopi, faks gibi işlevlerini yerine getirmesi, kurulup kullanılmasına yönelik olarak Hewlett-Packard firması öncülüğünde başlatılmış açık kaynak bir projedir.)

Seçenek olarak, mürekkep düzeylerini izlemek için üçüncü parti bir uygulama yükleyebilirsiniz. Ink uygulaması çoğu Canon, Epson, Hp ve Sony yazıcıların mürekkep durumunu gösterir. Eski bir paket olan Mtink ise temelde Epson yazıcılar için hazırlanmıştır. Bu paketleri komut satırından kurmak için: sudo apt-get install ink mtink

Bazı yazıcılar Linux üzerinde tam olarak desteklenmemektedir ve bazıları da mürekkep düzeyleri izlemek için tasarlanmamıştır.

Tarayıcılar

Ubuntu ile birlikte kurulan tarayıcı sürücüleri, pek çok tarayıcının (ya da tarayıcı özelliği olan yazıcıların tarayıcı özelliğinin) hiçbir işlem yapılmadan kullanılabilmesini sağlamaktadır. Yani tarayıcınızı bilgisayara bağlayıp güç düğmesine bastıktan birkaç saniye sonra muhtemelen tarayıcınız otomatik olarak kullanıma hazır hale gelecektir. Ubuntu ile kurulu gelen tarama programı Basit Tarama (Simple Scan) aracını kullanarak tarama yapmaya başlayabilirsiniz. Programı çalıştırmak için etkinliklere girin ve programın adını aratın...

Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız bir arama moturunda cihazınızın adını yazın ve yanına "Ubuntu Linux" kelimelerini ekleyerek arama yapmanızı tavsiye ederiz.

Dış bağlantılar

Kaynakça