Bluetooth aygıtları

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Bluetooth, bilgisayarınıza pek çok farklı türde aygıtı bağlamanızı sağlayan bir kablosuz protokolüdür. Genellikle kulaklıklar ve fare, klavye gibi giriş aygıtları için kullanılır. Ayrıca bilgisayarın ve telefonun Bluetooth özelliğinin olması halinde bilgisayar ile cep telefonu vb aygıtlar arasında dosya göndermek için de kullanılabilir.

Help-hint 48px.png Bilgisayar ve telefon arasında kablosuz dosya alış verişinde bulunmak istiyorsanız bunun için Bluetooth kullanılmak zorunda değilsiniz. Son yıllarda Wifi ağları üzerinden (hatta Wifi bağlantısı yokken "Wifi Hotspot" üzerinden) telefon ile bilgisayar arasında dosya paylaşımı sağlayan çeşitli programlar geliştirilmiştir. Ubuntu yüklü bilgisayar ile Andorid cep telefonları arasında Wifi ağları üzerinden dosya alışverişinde bulunmak için KDE Connect isimli yazılımını kullanabilirsiniz. Bu yazılım dosya paylaşımın yanı sıra SMS gönderme, kopyalama panosu ve bağlantı paylaşımı gibi işlevler sunmaktadır.

Bluetooth'u açmak ya da kapatmak

Bluetooth'u açmak için Ubuntu masaüstünde üst çubuktaki Bluetooth simgesine tıklayın ve Bluetooth'u etkinleştirin.

Birçok bilgisayarda Bluetooth'u açıp kapatmak için bir donanımsal düğme ya da tuş dizisi vardır. Eğer Bluetooth donanımı kapalıysa üst çubukta bir Bluetooth simgesi görmezsiniz! Klavyenizde bir tuş ya da bilgisayarınızın üzerinde bir düğme arayın. Klavye üzerinden Bluetooth'u açmak ya da kapatmak için çoğu zaman Fn key tuşu ile birlikte, üzerinde Bluetooth simgesinin yer aldığı bir fonskiyon tuşu kullanılır.

Güç tasarıfu için, Bluetooth'u kullanmadığınız dönemlerde kapalı tutabilirsiniz.

Bluetooth aygıtının bilgisayara bağlanması

Öncelikle, yukarıda anlatıldığı gibi bilgisayarınızdaki Bluetooth'un açık olduğundan emin olun.

1. Ubuntu masaüstünde üst çubuktaki Bluetooth simgesine tıklayın ve Yeni Bir Aygıt Kurun'u tıklayın.

2. Bluetooth cihazınızın ayarlarına girerek (cep telefonu, et ...) cihazı keşfedilebilir veya görünür yapın ve bilgisayarınızın en fazla 10 metre yakınına koyun. Devam Et'e tıklayın. Bilgisayarınız aygıtı aramaya başlayacaktır.

3.Tarama sonunda listeden aygıtınızı seçin. Bir PIN'in diğer aygıta nasıl ulaştırılacağını ayarlamak için PIN seçenekleri'ne tıklayın.

Help-hint 48px.png Otomatik PIN ayarı, 6 haneli sayısal bir kod kullanır. Fare yada kulaklık gibi girdi tuşları veya ekranı olmayan bir aygıt 0000 gibi özel bir PIN gerektirebilir ya da hiç gerektirmeyebilir. Uygun ayarlar için aygıtınızın kullanım kılavuzuna bakın.

4. Aygıtınız için uygun bir PIN ayarı seçin ve sonra da Kapat'a tıklayın.

5. İlerlemek için Devam Et'e tıklayın. Eğer öntanımlı bir PIN seçmediyseniz, PIN ekranda görüntülenecektir.

6. Eğer gerekirse diğer aygıtınızdaki PIN'i onaylayın. Aygıtın size, bilgisayarınızın ekranında gördüğünüz PIN'i göstermesi gerekir ya da PIN'i girmenizi isteyebilir. Aygıttaki PIN'i onaylayın ve sonra da Eşleştir'e tıklayın.

7. Birçok aygıtta girdinizi 20 saniye içinde bitirmeniz gerekir yoksa bağlantı tamamlanmayacaktır. Eğer böyle olursa aygıt listesine geri dönün ve yeniden başlayın.

8. Bağlantı başarılı olduğunda bir ileti görüntülenir. Kapat'a tıklayın.

Bluetooth aygıtına dosya gönderilmesi

Bluetooth destekli cep telefonları ya da diğer bilgisayarlar gibi aygıtlar arasında dosya paylaşımı yapabilirsiniz (bazı aygıt türleri dosya aktarımına ya da belli türde dosyaların aktarımına izin vermemektedir).

Dosyaları şu üç yoldan biriyle gönderebilirsiniz: Masaüstünde üst çubuktaki Bluetooth simgesini kullanarak, Bluetooth ayarları penceresinden veya doğrudan dosya yöneticisi üzerinden. Dosya yönetcisi üzerinden seçtiğiniz bazı dosyaları cep telefonu gibi bir aygıta göndermek için; seçtiğiniz dosyalardan birine ters tıklayın, açılan menüdeki "Gönder" seçeneğine tıklayarak devam edin...

Kaynakça