Ubuntu'yu bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Ubuntu'yu ve GRUB önyükleme yazılımını bilgisayardan kaldırmak

Ubuntu'yu kurdunuz, kullandınız ve herhangi bir nedenle kaldırmak istediniz. Bu durumda bilgisayarınızda halihazırda Ubuntu dışında bir başka işletim sisteminin kurulu olup olmaması ihtimallerine göre yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Özet

Bilgisayarınızda halihazırda Ubuntu'dan başka bir işletim sistemi yok ise ve Ubuntu'yu kaldırıp yerine herhangi bir işletim sistemi (Windows, Linux dağıtımları, Ubuntu dahil) kuracaksanız; bu durumda yükleyeceğiniz yeni sistemin kurulum CD/DVD/USB'si ile Ubuntu disk bölümünü silip doğrudan o disk bölümüne yeni sistemi kurabilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken herhangi bir ek işlem yoktur.

Bilgisayarınızda halihazırda Windows ve Ubuntu yüklü ise ve Ubuntu'yu yeniden kuracaksanız; bu durumda yapmanız gereken yine herhangi bir ek işlem yoktur. Yükleyeceğiniz Ubuntu DVD/USB'si yardımıyla mevcut Ubuntu'yu kaldırarak yeniden kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda halihazırda Windows ve Ubuntu yüklü ise ve Ubuntu'yu kaldırıp Windows ile devam etmek istiyorsanız; bu durumda Ubuntu'yu kaldırma işlemini aşağıda deyindiğimiz OS-Uninstaller yazılımı yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer OS-Uninstaller'i kullanmak yerine Ubuntu'yu kaldırma işlemini elle gerçekleştirmek isterseniz, Ubuntu'nun yüklü bulunduğu disk bölümünü silmeden önce GRUB önyükleme yazılımını kaldırmanız gereklidir. Aksi halde bu işlemi yapmdan doğrudan Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünü silerseniz bilgisayarınızda yüklü bulunan Windows'a ulaşamazsınız!


1. Durum: Bilgisayarınızda Ubuntu'dan başka bir işletim sistemi yok ise;

Bilgisayarınızda halihazırda Ubuntu'dan başka bir işletim sistemi yok ise ve Ubuntu'yu kaldırıp yerine herhangi bir işletim sistemi (Windows, Linux dağıtımları, Ubuntu dahil) kuracaksanız bu durumda yükleyeceğiniz yeni sistemin kurulum CD/DVD/USB'si ile Ubuntu disk bölümünü silip doğrudan o disk bölümüne yeni sistemi kurabilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken herhangi bir ek işlem yoktur.

Aşağıdaki farklı koşullar altında gerekebilen "OS-Uninstaller" yazılımına ya da GRUB'u elle silme işlemlerine burada gerek yoktur. (Çünkü bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulurken yeni sistem, Ubuntu'nun önceden diskin özel bir bölümüne kurduğu GRUB önyükleme yazılımı otomatikman siler ve kendi önyükleme yazılımını yükler. Örneğin, Ubuntu yüklü bir bilgisayara Windows'un kurulması (ya da Windows'un yeniden kurulması) durumlarında, Grub önyükleme yazılımı Windows tarafından otomatikman silinir ve yerine Windows'un kendi önyükleme programı kendiliğinden yüklenir.)


2. Durum: Bilgisayarınızda Ubuntu ve Windows kurulu ise;

OS-Uninstaller (İşletim Sistemi Kaldırıcı)

Bilgisayarınızda halihazırda Windows ve Ubuntu yüklü ise, Ubuntu'yu kaldırıp Windows ile devam etmek istiyorsanız bu durumda Ubuntu'yu silme işlemini; ya canlı CD/DVD/USB üzerinden kullanılan OS-Uninstaller isimli yardımcı program aracılığıyla tek seferde kolayca gerçekleştirirsiniz ya da aşağıda II. yol olarak anlatılan yöntemle; önce elle GRUB'u silersiniz sonra Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünü silerek biçimlendirirsiniz.

I. yol: "OS-Uninstaller" kullanılarak;

Elinizde herhangi bir Ubuntu sürümüne ait bir Ubuntu DVD'si ya da USB belleği var ise bu Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini canlı sistem olarak açıp ardından OS-Uninstaller yazılımını geçici olarak yüklerek kullanabilirsiniz.

Ayrıca OS-Uninstaller yazılımı Boot-Repair-Disk isimli canlı CD/USB tabanlı sistemde hazır yüklü olarak geldiğinden, isterseniz kendinize bir Boot-Repair-Disk CD'si ya da USB belleği hazırlayarak bu ortam üzerinden OS-Uninstalleri kullanabilirsiniz.

Her iki seçenek hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız: OS-Uninstaller

II. yol, 1. adım: GRUB'u elle silmek (Windows önyükleyicisini kurmak)

GRUB, bilgisayar açılışındaki işletim sistemi seçme menüsünü ekrana getiren önyükleme yazılımdır. Ubuntu'nun kurulumu esnasında diskin MBR adı verilen özel bir bölümüne yüklenir. Tek başına Ubuntu disk bölümünün silinmesi-biçimlendirilmesi işlemi GRUB önyükleme yazılımını tamamen silmemez, sadece hasar vererek kullanılamaz hale getirir (çünkü Grub önyüklme yazılımının parçalarının bir bölümü diskin MBR denilen özel bir kısmındadır, bir bölümü de Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümündedir). Dolayısıyla bu durumda bilgisayarınızda halihazırda yüklü bulunan diğer işletim sistemlerine ulaşamayabilirsiniz.

Bu nedenle Ubuntu'yu bilgisayardan elle kaldırmak için öncelikle GRUB önyükleme yazılımını silmelisiniz. Bunun için elinizde bir Windows CD'si varsa onu kullanabilirsiniz ya da bilgisayarınızda halihazırda Windows yüklü ise Windows masaüstü ortamı üzerinden silebilirsiniz. Bu işlemler için Grub'u silip Windows önyükleyicisini kurmak sayfasına bakınız.

II. yol, 2. adım: Ubuntu disk bölümünü silip biçimlendirmek

Grub önyükleme yazılımını sildikten sonra artık Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümünü silip biçimlendirebilirsiniz. Bunun için Windows'un Disk Yönetimi aracını kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows masaüstünü açın.

  • Windows XP için > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi yolunu izleyiniz (eğer Denetim Masasında "Yönetimsel Araçlar" seçeneğini göremiyorsanız sol sütunda kategori görünümünü klasik görünüme çeviriniz).
  • Windows Vista ve sonraki sürümler için Başlat menüsündeki arama kutucuğuna "Bilgisayar Yönetimi" yazarak Bilgisayar Yönetimi aracını açınız.
Sol bölümde (1) olarak gösterilen yerden Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın. Ardından (2) olarak gösterilen alandaki disk bölümlerinin ebatlarını dosya biçimlerini inceleyerek Ubuntu'nun yüklü olduğu disk bölümünün dikkatlice tespit edin. Tespit ettiğiniz Ubuntu disk bölümüne sağ tıklayın, açılan menüde "Birimi Sil" seçeneği (eğer bu seçenek yoksa "Mantıksal sürücüyü sil" seçeneğini) kullanın.
Ardından sildiğiniz bölüme sağ tıklayın ve açılan menüden yeni birim oluşturma ile ilgili seçeneği kullanın. Açılan pencerede İleri, İleri şeklinde devam ederek boş disk bölümünü NTFS olarak biçimlendirin.

Silip biçimlendirdiğiniz bu disk bölümüne artık Windows'un dosya gezgininden ya da Bilgisayar simgesi üzerinden ulaşabilirsiniz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.