GRUB

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
GRUB
GRUB - Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda işletim sistemi seçme menüsü
Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda işletim sistemi seçme menüsü
Geliştiren(ler): GNU Projesi
İşletim sistemi: Kurulum desteği: Unix-benzeri
Açtığı sistemler: Platform bağımsız
Türü: Açılış yöneticisi
Lisansı: GNU Genel Kamu Lisansı
Resmi sitesi: www.gnu.org/software/grub

GRUB, Linux sistemlerinde yaygın bir şekilde kullanılan özgür bir önyükleme yazılımıdır. Bilgisayar açılışında devreye girerek işletim sisteminin yüklenmesini sağlar. Ayrıca bir bilgisayarda birden fazla sayıda işletim sistemi yüklü ise (Windows ve Ubuntu gibi), açılışta kullanıcının karşısına bir menü sunarak seçim yapmayı sağlar.

Grub önyükleme yazılımı Ubuntu kurulumu esnasında sisteme kurulmaktadır. Önyükleyicinin parçalarının bir bölümü sabit diskin MBR denilen 512 bayt'lık özel bir bölümüne kurulur. Diğer bir bölümüde işletim sisteminin (Ubuntu'nun) yüklü bulunduğu sabit disk bölümü içine kurulur.

Vikipedi logo.png Bu yazılım hakkında ek bilgiler için Vikipedi'deki GRUB maddesine bakabilirsiniz...

Yeniden kurulması/onarılması

Bilgisayarında Windows ve Ubuntu'yu bir arada kullanan kullanıcılar Windows'a her format attıktan sonra Grub'u onarmaya ihtiyaç duyarlar çünkü Windows kurulurken Grub önyükleme yazılımını silip kendi önyükleyicisini kurar. Kendi önyükleyicisi de Linux dağıtımlarını görmez.

Grub'un yeniden kurulması için Ubuntu'nun yeniden kurulmasına gerek yoktur. Bu işlem için Grub önyükleyicisini onarmak (yeniden kurmak) sayfasındaki yöntemlerden birini uygulamanız yeterlidir. Grub; CD/DVD ya da USB bellek gibi çıkartılabilir ortamlar üzerinden de yüklenebilmektedir.

Açılış menüsü seçeneklerinin değiştirilmesi

Eğer bilgisayarınızda Ubuntu'dan başka ikinci bir işletim sistemi daha kullanıyorsanız (örneğin Windows ve Ubuntu gibi) açılışta herhangi bir tuşa basmamanız halinde öntanımlı olarak hangi işletim sisteminin açılacağını belirlemek isteyebilirsiniz. Öntanımlı işletim sistemini değiştirmek ve açılıştaki öntanımlı 10 saniye bekleme süresini değiştirmek gibi işlemler için Grub açılış menüsü seçeneklerini değiştirmek sayfasından bilgi alabilirsiniz.

İlgili maddeler