Grub'u silip Windows önyükleyicisini kurmak

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Belgenin amacı

Bilgisayarına Windows ve Ubuntu kurup kullanan bir kullanıcının Ubuntu'yu bilgisayarından kaldırmak istemesi halinde bu işlemi GRUB önyükleyicisini silerek Windows'un kendi önyükleyicisini kurması gereklidir. Aslında bu işlemler OS-Uninstaller yazılımı yardımıyla kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bu belgede OS-Uninstaller gibi bir yardımcı program kullanmadan elle GRUB önyükleyicisinin silinip Windows önyükleyicisinin kurulması işlemi anlatılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda Ubuntu'nun kaldırılması için öncelikle GRUB açılış önyükleyicisinin silinerek Windows önyükleyicisinin kurulması gereklidir, ardından Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümü formatlanabilir. Çünkü doğrudan Ubuntu disk bölümünün silinmesi işlemi; bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme menüsünü ekrana getiren GRUB yazılımını tamamen silmemez, sadece hasar vererek kullanılamaz hale getirir (çünkü GRUB önyükleme yazılımının parçalarının bir bölümü diskin MBR denilen özel bir kısmındadır, bir bölümü de Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümündedir). Sonuç olarak bu durumda bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme menüsü bozulacağından Windows'a da ulaşılamaz.


1. Yol: Windows ortamında (Windows CD'si kullanmadan)

Herhangi bir Windows CD'si kullanmadan bilgisayarınızda mevcut olan Windows üzerinden (XP - Vista - 7 olması farketmez) Grub'u silip Windows'un kendi önyükleme yazılımını yüklemek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Bilgisayarınızı Windows ile açınız (veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takabilirsiniz). Daha sonra MbrFix.exe adlı yazılımı C:\ dizinine indirin.

2. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak Windows'un komut satırı aracını açın. Bunun için;

  • Windows Vista ve Windows 7 için: Başlat menüsündeki arama kutucuğuna cmd yazın, karşınıza gelen seçeneği çalıştırmadan sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın.
  • Windows XP için: Yöneticiyken Başlat>Çalıştır yolundan cmd komutunu verin.
Dialog-warning (32px).png Windows 7'de arama kutucuğunda "cmd" diye aratıp gelen seçeneğe sağ tıkladığınızda açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini bulabilirsiniz. Eğer "cmd" olarak aratmak yerine menüde doğrudan Windows'un "Çalıştır" aracını aratıp ona sağ tıklarsanız açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği bulunmayacaktır.

3. Windows'un komut satırı aracını bu şekilde açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları verin.

c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr

Son komutu verdiğinizde işlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y ya da N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir ibare çıkacaktır, burada y tuşuna basın ve arından Enter tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Üstte "0" olarak yazılan yer, bilgisayarınıza bağlı sabit disk sayısına göre değişebilir. Üstteki komutta, sistemde takılı 1 adet disk olduğu varsayılmış ve "/drive 0" parametresi ile ilk diske işlem yapılmıştır, eğer birden çok disk takılı ise hangi diske işlem yapacağınızı görmek için şu komut ile disk bölümlerini listeleyebilir ve hangi diske işlem yapacağınıza karar verebilirsiniz;

mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions
...


2. Yol: Windows XP CD'si yardımıyla

Halihazırda Windows yüklü olan bir bilgisayarda Windows XP CD'si yardımıyla Grub'u silmek için bilgisayarı Windows CD'si ile başlatın. Bir süre bekledikten sonra kurtarma konsolunu çalıştırmak için (r) tuşuna basın. Yüklü olan Windows'u seçtikten sonra komut satırına fixmbr yazıp Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sorulara evet (e) dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


3. Yol: Windows Vista CD'si yardımıyla

Microsoft destek sitesinde bu işlem adım adım açıklanmıştır. (1) (Windows Vista'da başlatma sorunlarını gidermek).


Kaynakça