Grub'u silip Windows önyükleyicisini kurmak

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Belgenin amacı

Bilgisayarına Windows ve Ubuntu kurup kullanan bir kullanıcının Ubuntu'yu bilgisayarından kaldırmak istemesi halinde bu işlemi GRUB önyükleyicisini silerek Windows'un kendi önyükleyicisini kurması gereklidir. Aslında bu işlemler OS-Uninstaller yazılımı yardımıyla kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bu belgede OS-Uninstaller gibi bir yardımcı program kullanmadan elle GRUB önyükleyicisinin silinip Windows önyükleyicisinin kurulması işlemi anlatılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Windows ve Ubuntu yüklü bir bilgisayarda Ubuntu'nun kaldırılması için öncelikle GRUB açılış önyükleyicisinin silinerek Windows önyükleyicisinin kurulması gereklidir, ardından Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümü formatlanabilir. Çünkü doğrudan Ubuntu disk bölümünün silinmesi işlemi; bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme menüsünü ekrana getiren GRUB yazılımını tamamen silmemez, sadece hasar vererek kullanılamaz hale getirir (çünkü GRUB önyükleme yazılımının parçalarının bir bölümü diskin MBR denilen özel bir kısmındadır, bir bölümü de Ubuntu'nun kurulu olduğu disk bölümündedir). Sonuç olarak bu durumda bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme menüsü bozulacağından Windows'a da ulaşılamaz, siyah bir hata ekranı ile karşılaşılır.


1. Yol: Windows ortamında (Windows CD'si kullanmadan)

Dialog-warning (32px).png Bu başlık altındaki yöntem Windows 7 işletim sisteminde denenmiştir. Diğer Windows sürümlerindeki çalışma durumu bilinmemektedir.

Herhangi bir Windows CD'si kullanmadan bilgisayarınızda mevcut olan Windows üzerinden (XP - Vista - 7 olması farketmez) Grub'u silip Windows'un kendi önyükleme yazılımını yüklemek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Bilgisayarınızı Windows ile açınız (veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takabilirsiniz). Daha sonra MbrFix.exe adlı yazılımı C:\ dizinine indirin.

2. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak Windows'un komut satırı aracını açın. Bunun için;

  • Windows Vista ve Windows 7 için: Başlat menüsündeki arama kutucuğuna cmd yazın, karşınıza gelen seçeneği çalıştırmadan sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın.
  • Windows XP için: Yöneticiyken Başlat>Çalıştır yolundan cmd komutunu verin.
Dialog-warning (32px).png Windows 7'de arama kutucuğunda "cmd" diye aratıp gelen seçeneğe sağ tıkladığınızda açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini bulabilirsiniz. Eğer "cmd" olarak aratmak yerine menüde doğrudan Windows'un "Çalıştır" aracını aratıp ona sağ tıklarsanız açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği bulunmayacaktır.

3. Windows'un komut satırı aracını bu şekilde açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları verin.

c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr

Son komutu verdiğinizde işlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y ya da N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir ibare çıkacaktır, burada y tuşuna basın ve arından Enter tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Üstte "0" olarak yazılan yer, bilgisayarınıza bağlı sabit disk sayısına göre değişebilir. Üstteki komutta, sistemde takılı 1 adet disk olduğu varsayılmış ve "/drive 0" parametresi ile ilk diske işlem yapılmıştır, eğer birden çok disk takılı ise hangi diske işlem yapacağınızı görmek için şu komut ile disk bölümlerini listeleyebilir ve hangi diske işlem yapacağınıza karar verebilirsiniz;

mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions
...


2. Yol: Windows XP CD'si yardımıyla

Halihazırda Windows yüklü olan bir bilgisayarda Windows XP CD'si yardımıyla Grub'u silmek için bilgisayarı Windows CD'si ile başlatın. Bir süre bekledikten sonra kurtarma konsolunu çalıştırmak için (r) tuşuna basın. Yüklü olan Windows'u seçtikten sonra komut satırına fixmbr yazıp Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sorulara evet (e) dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


3. Yol: Windows Vista ya da Windows 7 DVD'si yardımıyla

Microsoft Windows'un resmi destek sitesinde bu işlem adım adım açıklanmıştır. Bakınız.


4. Yol: Boot Repair Disk CD'si yardımıyla

Dialog-warning (32px).png Bu başlık altındaki yöntem denenmemiştir. Çalışıp çalışmadığı, çalışıyor ise hangi Windows sürümlerinde çalıştığı bilinmemektedir.

Boot Repair Disk; sık karşılaşılan açılış önyükleme sorunlarının çözümünde kullanılan ve içerisinde çeşitli açılış yapılandırma seçenekleri barındıran bir yazılım olan Boot-Repair yazılımını içeren, CD ya da USB bellekten çalışan bir Linux dağıtımıdır. Boot-Repair-Disk canlı DVD/USB Boot-Repair sayfasında anlatıldığı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Boot-Repair-Disk canlı CD ya da USB'sini hazırladıktan sonra bilgisayarı bu meydadan başlatın. Masaüstü açıldığında

Programın arayüzünde "Recommended repair" (Türkçe: "Önerilen onarım") düğmesine tıklayarak sık karşılaşılan açılış problemlerinin onarılması sağlanmaktadır. Bu düğmeyi tıklayarak otomatik onarım yapmasını bekleyin ve bilgisayarı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Boot Repair'in canlı sistem sürümünün masaüstü ekranı ve Boot Repair uygulama penceresi
Advanced Options > Gelişmiş seçenekler

Eğer sorun çözülmediyse aynı aşamaya gelip programın arayüzünde "Advanced options > MBR Options" yolu izlenerek MBR'nin yükleneceği ve açılışın yapılacağı disk ve disk bölümü elle girilerek denenebilir. Ancak Windows'un bilgisayarınızda hangi diskte (sda mı? sdb mi?) olduğunu ve hangi disk bölümünde (sda1 mi? sda2 mi? gibi) bulunduğu öğrenmek için öncelikle canlı işletim sisteminin kendi başlat menüsüne girip komut satırı aracını ("LXTerminal") açın ve fdisk -l komutunu girerek disklerinizi ve disk bölümlerinizi listeleyin. (kaynak)

Dış bağlantılar