Grub açılış menüsü seçeneklerini değiştirmek

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Eğer bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız (Ubuntu ve Windows gibi) açılışta herhangi bir tuşa basmamanız halinde öntanımlı olarak hangi işletim sisteminin açılacağını belirlemek isteyebilirsiniz. Ayrıca açılıştaki öntanımlı bekleme süresi olan 10 saniyeyi değiştirmek isteyebilir ya da açılış ekranı ile ilgi daha başka düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz.

Bu gibi düzenlemeler için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Dialog-warning (32px).png Açılış menüsü ayarlarını değiştirirken bilmediğiniz herhangibir ayarı değiştirmemeye dikkat ediniz. Açılış dosyalarının zarar görmesi halinde bilgisayarınızda kurulu bulunan işletim sistemlerine ulaşamazsınız! Bu durumda GRUB önyükleyicisini şurada anlatıldığı şekilde onarmanız gerekecektir.

1.Yol: "Grub Customizer" yazılımı yardımıyla

Grub Customizer yazılımında "Genel ayarlar" sekmesi

Açılış menüsündeki öntamımlı işletim sistemini ayarlamak, bekleme süresini değiştirmek, Grub arkaplan resmini değiştirmek gibi açılış menüsü ile ilgili akla gelebilecek her türlü değişikliği yapmak için “Grub Customizer” isimli yardımcı programdan faydalanabilirsiniz. Bu yazılım Ubuntu'nun resmi paket depolarında yer almadığı için aşağıdaki şekilde kurmanız gerekiyor:

Uçbirim komut satırı ekranını açın ve sırasıyla aşağıdaki komutları girin.

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Bu şekilde kurulumu tamamladıktan sonra uygulama menüsünde örneğin “grub” şeklinde bir arama yaparak programa ulaşabilirsiniz.

Açılıştaki öntanımlı işletim sistemi seçeneğini değiştirmek istiyorsanız bunun için programı açtıktan sonra “Genel Ayarlar” sekmesine geçin. Orada yer alan "Varsayılan girdi" bölümünde gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Aynı sekmede yer alan "Zaman aşımı" bölümünden de bekleme süresini değiştirebilirsiniz.

İşlemleri tamamladığınızda programın sol üst köşesinde yer alan "Kaydet" düğmesi ile ayarları kaydedip kapatınız.

2.Yol: Grub dosyasını elle düzenleyerek

"grub" isimli ayar dosyasının içeriği

Herhangi bir ek yazılım kullanmadan Grub ayarlarının tutulduğu "grub" isimli dosyayı elle düzenleyerek açılış menüsünde değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için:

Uçbirim komut satırı ekranını açın ve sudo gedit /etc/default/grub komutunu girin. Bu komutu girdikten sonra kullanıcı parolanızı girmenizi isteyen bir ileti ile karşılaşırsınız. Parolanızı yazın ve enter tuşuna tıklayın. Bu komutu kullandığınızda Grub açılış ayarlarının tutulduğu grub isimli dosyası resimdeki gibi bir metin editöründe açılacaktır.

Öntanımlı işletim sistemini değiştirmek için;

Bilgisayarınızda örneğin Ubuntu ve Windows işletim sistemlerinin yüklü olduğunu kabul edelim. Açılış menüsü ekranında Ubuntu seçeneğinin 1. sırada, Windows seçeneğinin ise 6. sırada yer aldığını farzedelim. Siz eğer 6. sıradaki Windows seçeneğini öntanımlı işletim sistemi olarak ayarlamak istiyorsanız "grub" dosyasında GRUB_DEFAULT=0 yazan yerdeki sıfır değerini, 6'dan 1 düşerek 5 yapmalısınız yani GRUB_DEFAULT=5 yapmalısınız (6'dan 1 düşürmemizin nedeni; Grub yazılımının, açılış menüsündeki seçenekleri sıfırdan başlayarak saymasından dolayıdır). Bu değişiklikliği yapıp dosyayı kaydettikten sonra uçbirimde alttaki komut yardımıyla Grub menüsünü güncelleyiniz.

sudo update-grub

Açılıştaki bekleme süresini değiştirmek için;

Eğer açılıştaki öntanımlı 10 sn bekleme süresini değiştirmek isterseniz bunun için "grub" dosyasında GRUB_TIMEOUT=10 yazan yerdeki 10 değerini kendinize göre ayarlayınız. Dosyayı kaydedip kapatınız. Ardından sonra uçbirimde alttaki komut yardımıyla Grub menüsünü güncelleyiniz.

sudo update-grub