Kurulum

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Konum: Ana Sayfa > Kurulum

1. Ubuntu kurulum dosyasını indirin
Down 48.png
 • Ubuntu'nun son sürümünü indirmek için web sitesindeki indirme sayfasına girin. Orada Ubuntu'nun güncel sürümünün yanındaki kutucuktan 32bit - 64bit seçimini yapın (2 GB'dan düşük RAM'e sahip eski bir bilgisayara sahipseniz 32 bit seçeneğini kullanın), indirme bağlantısına tıklayın.
 • Karşınıza, Ubuntu'ya bağışta bulunabileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Burada isterseniz bağışta bulunabilirsiniz ya da doğrudan sayfanın sol altında yer alan "Not now, take me to the download" bağlantısına tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.
 • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosya Windows ortamında bir arşiv (rar, zip vb.) dosyası gibi görünecektir, ancak bu dosyayı kesinlikle WinRar WinZip gibi bir programla açmaya çalışmayınız, aksi halde dosya zarar görebilir.
2. Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini hazırlayın
Media-optical-dvd-usb.png
 • İndirdiğiniz Ubuntu kurulum dosyasını isterseniz bir DVD'ye yazdırabileceğiniz gibi bir USB belleğe de yazdırabilirsiniz (USB bellekten kurulum işlemi, özellikle CD/DVD sürücüsü olmayan Netbook bilgisayarlar için zaruri bir ihtiyaçtır). Burada DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini alttaki belgelerde belirtilen şekilde yapmalısınız aksi taktirde hazırladığınız DVD ya da USB bellek, açılışta başlatılabilir özellikte olmaz.
 • Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini Windows yüklü bir bilgisayarda gerçekleştirebileceğiniz gibi hali hazırda Linux veya bir başka işletim sisteminin yüklü olduğu bir bilgisayarda da gerçekleştirebilirsiniz. DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız:
-Ubuntu ISO dosyasını DVD'ye yazdırmak
-Ubuntu ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak
3. Kuruluma başlayın
Ubiquity.png
 • Kuruluma başlamadan önce önemli verilerinizi mutlaka harici bir aygıta yedekleyiniz.
 • Hazırladığınız Ubuntu DVD'sini ya da USB belleğini takıp bilgisayarınızı bu DVD ya da USB bellekten başlatın. Bir bilgisayarı sabit disk yerine CD/DVD'den ya da USB bellekten nasıl başlatabileceğiniz konusunda bir bilginiz yok ise konu hakkında geniş bilgi için bkz: Bilgisayarı CD/DVD ya da USB bellekten başlatmak
 • Altta bağlantısı verilen Kurulum rehberini okuyarak kurulumu gerçekleştiriniz. Eğer bilgisayarınızda halihazırda Windows yüklü ise ve siz Windows'u kaldırmadan yanına Ubuntu kurmak istiyorsanız yine alttaki belgelerden yardım alabilirsiniz.
- Ubuntu Linux kurulum rehberi
- Windows'un yanına Ubuntu kurmak
- UEFI modunda Ubuntu kurulumu
- Kurulumda elle disk bölümlendirme (deneyimli kullanıcılar için)

Eğer herhangi bir kurulum sorunu yaşarsanız...

Kurulum sorunlarının pek çoğu (kurulumda hata verme, donma gibi) kullanılan Ubuntu DVD'sinin düzgün yazılmamış olmasından ya da indirilen Ubuntu ISO dosyasının İnternetten kaynaklanan sepeblerle düzgün inmemiş olmasından kaynaklanır. Bu ihtimallere karşı şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • İndirdiğiniz ISO dosyasını içeriğini açmamalısınız.
 • İndirdiğiniz dosyanın İnternetten düzgün inmiş olup olmadığını kontrol etmek için md5 kontrolünü yapabilirsiniz. İndirdiğiniz Ubuntu sürümünün orijinal md5 değerini şuradan öğrenebilirsiniz.
 • İndirdiğiniz dosyayı veri diski olarak değil kalıp yazdırma seçeneğini kullanarak yazdırmalısınız, aksi taktirde hazırladığınız DVD, açılışta başlama özelliğine sahip olmaz.
 • Yazdırma işlemini en düşük hızda gerçekleştiriniz.

Kurulum sorunlarının bir bölümü de donanım kaynaklı olabilmektedir. Ubuntu kurulumu sırasında veya kurulum tamamlandıktan hemen sonra; siyah bir ekrana düşme, masaüstünün açılmaması, çizik çizik ya da bozuk bir ekranla karşılaşma gibi bir sorunla karşılaşırsanız ya da içinde "acpi=off", "nomodeset", "noapic" ve "nolapic" gibi kelimelerin geçtiği bir hata iletisi alırsanız Ubuntu kurulum işlemini Çekirdek önyükleme seçenekleri sayfasında anlatıldığı şekilde yaparak sorunu atlatabilirsiniz.

4. Kurulum sonrası ilk ayarları yapın
Preferences-system.png

Ubuntu kurduktan sonra yaygın ihtiyaç duyulan bazı ayarlamalar hakkında bilgi almak ve Ubuntu kullanımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmek için Windows'tan Ubuntu'ya geçiş ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarını okumanızı tavsiye ederiz.

Güncellemeleri yükleyin

Ubuntu'da karşılaşılabilecek olası hataları en aza indirmek ve yüklü yazılımların paketlenen son sürümlerini kullanabilmek için tüm güncellemeleri yüklemeniz tavsiye edilir. Güncellemeler olup olmadığını kontrol etmek için herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor, çünkü öntanımlı olarak arka planda güncellemeler denetlenmekte ve güncellenecek paketler varsa otomatikman kullanıcıya bildirilmektedir.

MP3, Flash video oynatabilmek ve RAR dosyalarını açabilmek için...

Ubuntu kurulumunun başında dikkat ettiyseniz Üçüncü parti yazılımları indirip kurmak isteyip istemediğinizi soran bir seçenek vardı. Eğer bu seçeneği atladıysanız Ubuntu Yazılım Merkezini açın ve "Ubuntu Kısıtlı İlaveleri" (ubuntu-restricted-extras) paketini kurun. Bu paket; MP3, Flash, WMV vb. ortamları oynatabilmek için gerekli eklentileri yükler ayrıca Times New Roman, Arial gibi TrueType yazıtiplerini, .rar dosyalarını açabilmek için gerekli unrar eklentisini ve diğer bazı eklentileri yükler. Tüm bu eklentiler lisanslarındaki kısıtlayıcı nitelikler nedeniyle Ubuntu kurulum dosyası içinde yer almamaktadır.
"Ubuntu Kısıtlı İlaveleri" paketi içinde yer alan "unrar" eklentisi .rar biçimli dosyaları açabilme desteği sağlar. Rar biçiminde arşivleme yapabilme desteği için ise ayrıca rar isimli paketi kurunuz.

Ekran kartı ayarlarını değiştirmeniz gerekirse...

Ubuntu kurulumu ile beraber ekran kartınız için açık kaynak toplulukları tarafından yazılmış sürücü paketleri kurulur. Ancak bu sürücüler 3 boyutlu oyunların, vb. 3B yazılımların çalışabilmesi için yeterli gelmeyebilir. Sisteminizde kullanabilecek başka sürücü seçeneklerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve değiştirmek için Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler yolunu izleyebilirsiniz. Eğer sisteminiz halihazırda düzgün çalışıyorsa ve herhangi bir 3B yazılım ihtiyacınız yok ise öntanımlı olarak yüklü gelen sürücülerden herhangi bir değişiklik yapmamanızı tavsiye edebiliriz.
Dialog-warning (32px).png Ekran kartı sürücülerinde değişiklik yapılması işlemi, masaüstünün açılmaması gibi kritik bir soruna yol açabilir! Ekran kartı ayarları hakkında detaylı bilgi için Ekran kartları maddesine bakınız.

İlgili maddeler