Zend Server CE kurulumu ve kullanımı

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kurulumu

Öncelikle http://www.zend.com/products/server/downloads-all sayfasından "Linux x86 (32 & 64 bit) (RPM/DEB install setup)" dosyasını indiriyoruz.

Kurulum için önce komut satırında sudo su komutunu kullanarak root hakları elde ediyoruz.

tar xvzf ZendServer-CE-4.0.3-RepositoryInstaller-linux.tar.gz
ile sıkıştırılmış dosyadan çıkartıp.
cd ZendServer-CE-RepositoryInstaller-linux
./install.sh
komutu ile kuruluma başlıyoruz.
Zendserverce.png

install.sh betiğini çalıştırdıktan sonra http://repos.zend.com/deb/zend.key ve Zend Server CE için repostoryleri (kaynak depolarını) ekleyip güncelleyecektir.

Yaklaşık 50 mb civarındaki ZendServerCE uygulamasını kurmak için E harfine basarak kuruluma devam edip, dosyaların yüklenmesi bittikden sonra tamamlayabilirsiniz.

Kurulum sonrasında eğer MySQL kullanacaksanız apt-get install mysql-server komutu ile MySQL sunucusunu kurabilirsiniz.

Kullanımı

Firefox web tarayıcınızla https://SunucuIpAdresi:10082/ ya da http://SunucuIpAdresi:10081/ adresine girip yönetim ekranına girebilirsiniz.

Kurulum sonrası ilk girişinizde sizden en az 4 haneli şifre belirtmenizi isteyecektir. Eğer şifreyi unutursanız, /usr/local/zend/bin altında gui_passwd.sh betiğini çalıştırıp tekrar şifre verebilirsiniz.

Zendserverce2.png

Yönetim ekranında php.ini ve apache.conf dosyasındaki elle yapacağınız değişiklikleri web arayüzü ile kolayca yapabilirsiniz.

Zend Server CE (community editions) ile paralı olan sürüm (ZendServer PE) arasındaki tek fark, paralı sürümde php hatalarının ve fonksiyonlarının daha ayrıntılı olarak alınması ve çeşitli hatalarda size elektronik posta göndermesini sağlayabiliyorsunuz.

Kaynakça