Simge seti eklemek

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Ubuntu'ya yeni simge setleri yükleyerek simgelerin görünümünü değiştirmek isteyebilirsiniz. Simge setini temin etme-yükleme kısmını bir kaç farklı yolla gerçekleştirilebilir. Simge setini kurduktan sonra onu kullanabilmek için İnce Ayarlar aracını kullanarak aktif hale getirmeniz gerekir.

Temin etme

Linux dağıtımları için hazırlanmış çeşitli simge setlerini Gnome-Look sitesinden ya da faklı sitelerden tar.gz, zip, .deb vb. arşiv biçimlerinde indirerek aşağıda anlatıldığı gibi kurabilirsiniz ayrıca beğendiğiniz bir simge setinin özel depo (PPA) adresi var ise orada verilen iki-üç satırlık komutu kullanarak simge setini yükleyebilirsiniz.

Gnome-Look sitesinde çok sayıda simge seti listelenir ve ancak bunların hepsi Ubuntu için tam teşekküllü eksiksiz birer simge seti olarak değerlendirilmemelidir. Bazıları Ubuntu'daki belli başlı simgeleri değiştirmeyebilir önemli bazı simgeler eski halleriyle kalabilir, bu nedenle deneyip görmek gerekir. Çok fazla deneme yapıp uğraşmak yerine Ubuntu'da başarılı sonuç verdiği bilinen popüler simge setlerini araştırabilirsiniz. Bunun için bir arama motorunda, kullandığınız Ubuntu sürüm numarasını da içeren bir arama yapabilirsiniz. Örneğin: "Ubuntu 17.10 icon theme" gibi. Ayrıca OMGUbuntu haber sitesindeki Best Icon Themes for Ubuntu sayfasına da bakabilirsiniz, sitede bu sayfanın ara ara güncelleneceği ifade edilmiştir.

Simge seti temin etmenin bir diğer yolu da Ubuntu'nun resmi uygulama mağazasını kullanmaktır. Ubuntu resmi paket depolarında az da olsa bazı simge setleri hazır bulunabilir. Bunun için Synaptic Paket Yöneticisi'nde icon-theme şeklinde arama yapabilirsiniz.

Kurma yöntemleri

İnce Ayarlar aracında Görünüm bölümü
  • tar.gz, zip vb. arşiv biçimlerinde indirdiğiniz simge setlerini kurmak için öncelikle dosyaya sağ tıklayıp "Buraya Çıkar" diyerek klasöre çıkartın. Ortaya çıkan klasörün içindeki alt klasörleri inceleyerek simge setini içeren asıl klasörü bulun. Şimdi dosya yöneticisini yetkili kullanıcı hakları ile açıp bu klasörü /usr/share/icons sistem dizinine kopyalamamız gerekli. Bunun için uçbirim komut satırında sudo -H nautilus komutunu girin. Bu komutu kullandığınızda tam yetki ile donatılmış bir dosya yöneticisi penceresi açılır. Şimdi bu pencere üzerinden kopyalama ve yapıştırma işlemini tamamlayın. Simge setini kurma işlemini tamamladık, şimdi bu simge setini seçmek (aktif hale getirmek) için İnce Ayarlar > Görünüm > Simgeler yolunu izleyin.


  • .deb paketinden kurulum: Beğendiğiniz simge seti, web sitesinde .deb biçiminde paketlenmiş olarak yayınlanabilir. Deb paketini indirip çift tıklayarak kolayca kurabilirsiniz. Kurduktan sonra simge setini seçili hale getirmek için İnce Ayarlar > Görünüm > Simgeler yolunu izleyin.


  • PPA adresinden kurulum: Beğendiğiniz simge setinin geliştiricisi tarafından özel depo adresi (bkz. yazılım kaynakları) yayınlanmış olabilir. Web sitesinde paylaşılan bir kaç satırlık komutu kullanarak özel depo adresini sisteme ekleyebilir ve simge setini kurabilirsiniz. Kurduktan sonra simge setini seçili hale getirmek için İnce Ayarlar > Görünüm > Simgeler yolunu izleyin.

Örnek 1: Arc simge seti

Arc simge seti altında rıhtım ve dosya yöneticisi

1. Arc simge setinin zip şeklinde arşivlenmiş dosyasını bu adresten indirin.

2. İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayıp "Buraya Aç" diyerek arşivden klasöre çıkartın. Dışarı çıkan klasöre çift tıklayarak içeriğine bakalım.

3. Dışarı çıkan klasöre çift tıklayarak içeriğine ve alt klasörlerine bakın. Burada "Arc" isimli klasörü göreceksiniz, bu klasör ihtiyacımız olan simge seti klasörüdür.

4. Şimdi Dosyalar dosya yöneticisini tam yetki ile açmamız gerekiyor. Bunun için uçbirim komut satırında sudo -H nautilus komutu kullanmanız yeterlidir, bu komutu kullandığınızda tam yetki ile donatılmış bir dosya yöneticisi penceresi açılır.

5. Simge seti olduğunu belirlediğimiz "Arc" isimli klasörü kesin ve ardından şu dizin içine yapıştırın (dosya yöneticisinde konum çubuğunu açmak için Ctrl + L kısa yolunu kullanabilirsiniz):

/usr/share/icons

6. Simge setini sisteme ekleme işlemini tamamladık ve sıra geldi yüklediğimiz bu simge setini seçili hale getirmeye. Bunun için İnce Ayarlar > Görünüm > Simge yolunu izleyerek Arc satırını seçin.

Örnek 2: Vibrancy Colors simge seti

Vibrancy Colors simge seti (öntanımlı sürümü) altında rıhtım ve dosya yöneticisi

1. Vibrancy Colors simge setinin web sitesinde .deb uzantılı arşiv dosyasını indirin.

2. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

3. Kurulumu tamamladığınızda Vibrancy simge setinin farklı klasör renklerine sahip çok sayıda türevi kurulmuş olacaktır.

4. Şimdi İnce Ayarlar aracını açın. Görünüm > Simgeler yolu üzerinden farklı Vibrancy simge seti seçeneklerinden istediğinizi seçip bırakın.

Örnek 3: Pop simge seti

Pop simge seti altında rhtım ve dosya yöneticisi

Pop simge seti, System76 isimli bilgisayar üreticisinin Ubuntu temelli işletim sisteminde kullandığı bir simge setidir. Pop simge seti, Papirus ve Paper isimli simge setleri temel alınarak geliştirilmiştir.

Pop simge setini, alttaki komutları sırasıyla uygulayarak özel depo adresi üzerinden kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:system76/pop
sudo apt-get update
sudo apt-get install pop-icon-theme

Kurduktan sonra İnce Ayarlar > Görünüm > Simgeler yolunu izleyerek Pop simge setini seçili hale getirin.

Örnek 4: Numix Circle simge seti

Numix Circle altında rıhtım ve dosya yöneticisi

Dairesel biçimde hazırlanmış simgelere sahip Numix Circle simge setini alttaki komutları sırasıyla uygulayarak özel depo adresi üzerinden kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install numix-icon-theme-circle