DraftSight

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Hatas (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18:54, 24 Kasım 2017 tarihli sürüm (içerik güncellendi)

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
DraftSight
DraftSight -
Geliştiren(ler): Dassault Systemes
İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X
Türü: CAD uygulaması
Lisansı: Sahipli yazılım
(DraftSight EULA)
Resmi sitesi: www.3ds.com
DraftSight logo.png

DraftSight, 2 boyutlu teknik çizimler üretmeye yönelik preofesyonel bir bilgisayar destekli çizim programı. DWG ve DXF desteklidir. DWG desteğini, sahipli lisanslı Open Design Alliance kütüphanesinden alır. DraftSight, dünya çapında yaygın kullanılan SolidWorks ve CATIA gibi 3B tasarım programının da üreticisi olan Fransız Dassault Systemes tarafından geliştirilmektedir. Özellik kısıtlamalı olarak ücretsiz kullanılabilir (temel tasarım ve çizim araçlarında kısıtlama yoktur). Ücretsiz lisans ile ücretli (Pro) lisans arasındaki özellik farkları şuradan öğrenilebilir.

Program arayüzü, iletişim kutuları ve komutlarıyla birlikte AutoCAD ile büyük benzerlik gösterir. Klasik görünümde ve şerid biçiminde iki farklı arayüz seçeneği ile kullanılabilir. Bu bakımdan AutoCAD kullanıcıları hiç bir yabancılık çekmeden programı kullanabilirler. DraftSight, Linux ortamında kullanılabilecek en başarılı CAD çözümlerindendir. Aralarında Türkçenin de bulunduğu çok sayıda dili, tüm arayüzünde ve yardım dosyalarında destekler. Windows, Linux ve Mac OS X sürümleri bulunan programın Linux ve Mac OS X sürümleri beta aşamasındadır.

Kurulumu

  • Programı kurmadan önce gerekli eksik ktüphaneleri kurmalıyız. Bunun için Uçbirimi açıp alttaki komutu kullanın.
sudo apt-get install libuuid1:i386 libice6:i386 libsm6:i386 libxt6:i386 libaudio2:i386 libgtk2.0-0:i386 libcanberra-gtk-module:i386 libcanberra-gtk0:i386 libglu1-mesa:i386
  • Kurulum için Gdebi isimli paket yöneticisini kullanmamız gerekiyor. Alttaki komut yardımıyla Gdebi paket yükleyici yazılımı kurun.
sudo apt-get install gdebi
  • İndirdiğiniz DraftSight kurulum dosyasını (draftSight.deb) kullanıcı ev dizinine taşıyın. Arından aşağıdaki komutu vererek kurun:
sudo gdebi draftSight.deb
  • Kurulumdan sonra programı çalıştırdığınızda e-posta adresinizi kullanarak programı ücretsiz olarak etkinleştirmeniz istenecektir.

Yüksek çözünürlüklü ekranlar için simgeleri büyütme

Yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahipseniz ve DraftSight arayüz simgeleri çok küçük görünüyorsa; "Araçlar → Seçenekler → Sistem Seçenekleri → Görüntü → Ekran Seçenekleri → Büyük Simge Kullan" yolunu izleyebilirsiniz.

Kaldırılması

DraftSight'ı kaldırmak isterseniz bunun için alttaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo apt-get remove draftSight.deb

Ayrıca bakınız