Apt-get

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

apt-get, Ubuntu gibi Debian temelli Linux dağıtımlarında, tanımlanmış kaynaklardan yeni yazılım paketlerini indirme ve bağımlılıkları ile birlikte kurma, paketleri yükseltme, paket liste içeriklerini güncelleme gibi işlemleri yerine getirmek için kullanılan bir komut satırı arayüzüdür. Basit bir araç olan apt-get, Ubuntu sunucu uygulamalarında, diğer paket yönetim araçlarına göre çok sayıda üstünlüğü vardır. Bu üstünlüklerden bazıları, temel internet bağlantılarının (SHH) kolay kullanımı ve sistem yönetim betiklerinin kullanılabilmesidir.

Ön bilgiler

Help-hint 48px.png Aşağıdaki komutlarda olduğu gibi sudo ile başlayan herhangi bir komutu girdikten sonra kullanıcı şifrenizi girmenizi isteyen bir ileti ile karşılaşırsınız. Ancak komut satırı ekranında şifrenizi girerken sanki klavyeniz çalışmıyormuş gibi ekranda hiç bir değişiklik olmaz. Siz bu durumu görmezden gelip şifrenizi yazıp ardından Enter tuşuna tıklayınız.
Help-hint 48px.png Komut satırında işlemler yaparken, bir işlemi onaylamanız için alttaki gibi bir ileti karşınıza gelir.
Komut satırı E-H.png

Burada E/h ifadesindeki E: Evet, h: hayır demektir. Bu iletiyi gördüğünüzde işlemi onaylamak için; klavyeden E harfine tıklayıp Enter ile devam edin, iptal etmek için ise H harfine tıklayıp Enter ile devam edin.

Bazı komutlar

Komutlar hakkında detaylı bilgi için Apt nasıl-3 belgesine ve Ubuntu.com'da ilgili sayfa bakabilirsiniz.

İşlem Komut
Paket kurmak sudo apt-get install paket_adı
Birden çok paket kurmak sudo apt-get install paket1 paket2 paket3 paket4 paket5 paket6 ...

Örnek: sudo apt-get install gimp vlc kolourpaint4 smplayer chromium-browser

Kurulu bir paketi kaldırmak sudo apt-get remove paket_adı
Kurulu bir paketi yapılandırma dosyaları ile beraber kaldırmak (açıklama [1]) sudo apt-get purge paket_adı
Kullanılmayan tüm bağımlılık paketlerini kaldır sudo apt-get autoremove
Paket listelerini güncellemek (açıklama [2]) sudo apt-get update
Kurulu tüm paketleri güncellemek sudo apt-get upgrade
Tüm sistemi yükseltmek sudo apt-get dist-upgrade
Yeni depo eklemek sudo add-apt-repository yeni_deponun_PPA_adresi
Program aramak sudo apt-cache search paket_adı
Program hakkında bilgi almak sudo apt-cache show paket_adı
Sistemde /var/cache/apt/archives/ dizininde tutulan paketleri silmek (açıklama [3]) sudo apt-get clean
Apt komutları hakkında yardım apt-get help

Açıklamalar

  • [1] purge komutu sadece bazı yapılandırma dosyalarını siler. Bu komutun, program ile ilgili her türlü kalıntıyı sileceği anlaşılmamalıdır. Örneğin kullanıcı ev dizini içinde, programa ait kullanıcı ayar dosyalarını silmez. Ayrıca artık kullanılmayan bağımlılıkları da silmez. Sistemdeki gereksiz bağımlılık dosyalarının temizlenmesi için yukarıda da belirtildiği gibi sudo apt-get autoremove komutu kullanılabilir.
    purge işlemi istenirse Synaptic Paket Yöneticisi’nde “Tamamen kaldır” seçeneği kullanılarak grafik arayüz üzerinden de gerçekleştirilebilir.
  • [2] APT paket içeriği /etc/apt/sources.list dosyasında tanımlıdır. Tüm depo ekleme, düzenleme vb. değişikliklikleden sonra alttaki komut yardımıyla söz konusu veritabanı güncellenmelidir. Ayrıca bakınız update / upgrade / dist-upgrade arasındaki farklar
sudo apt-get update
  • [3] Sisteme tanımlı paket depoları üzerinden indirilen paketlerin .deb uzantılı kurulum dosyaları /var/cache/apt/archives/ dizini altında arşivlenmektedir. Paket depoları üzerinden bir program kurmak istediğinizde apt-get önce bu dizini tarar eğer söz konusu paketi burada bulursa internetten indirmek yerine bu kurulum dosyasını kullanır.

Dış bağlantıar

Kaynakça