Yazılım tanıtma politikası

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Hatas (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21:40, 25 Kasım 2014 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu sayfa UbuntuWiki Politika ve yönergelerinin bir parçasıdır.
Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak benimsenmiştir. Değiştirilmesi mümkündür ancak sağduyuyla ele alınması gerekmektedir. Uygun görmediğiniz bir bölüm varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtiniz.

Ubuntu gibi Linux tabanlı işletim sistemlerinde kullanılabilen pek çok uygulama (yazılım) hakkında Türkçe Vikipedi bünyesinde birer tanıtım sayfası bulunmaktadır (örneğin: LibreOffice, Firefox, VLC player...). UbuntuWiki bünyesinde, Linux uygulamaları konusunda benzer sayfaların açılması, özgür yazılım adına emek kaybına yol açacaktır. Bu nedenle UbuntuWiki'de zaruri olmadığı müddetçe uygulama tanıtma maddelerine yer verilmez bunun yerine kullanıcılar ilgili Vikipedi sayfasına yönlendirilir.

UbuntuWiki'de bir uygulama hakkında hangi şartlar altına bir sayfa açılabileceği ve uygulamalara nasıl bağlantı verileceği konularında benimsenen ilkeler şunlardır:


1.Ubuntu altında kullanılabilen belli başlı yazılımlar Uygulamalar bölümü altında listelenmekte ve bu bölüm altında yazılımlar hakkında bir - iki cümlelik özet bilgiler verilmektedir. Bunun dışında UbuntuWiki bünyesinde, zaruri olmadığı müddetçe Ubuntu'da kullanılabilen yazılımların detaylı tanıtımına yönelik ayrı ayrı sayfalar (örneğin LibreOffice, Firefox, VLC player gibi sayfalar) açılmaz. Bunun yerine kullanıcılar, yazılımların Türkçe Vikipedi sayfasına yönlendirilir (zaruri koşullar 3. maddede açıklanmıştır). Örneğin LibreOffice yazılımına herhangi bir sayfa içinde bağlantı vermeniz gerektiğinde bunun için [[v:LibreOffice|LibreOffice]] yazmanız yeterlidir. Bunu yazdığınızda alacağınız sonuç şöyle olur: LibreOffice


2. Eğer bağlantı vermek istediğiniz yazılım için Türkçe Vikipedi'de bir sayfa açılmamış ise Vikipedi'de bir hesap açıp ilgili yazılım hakkkında bir madde başlatarak bu eksiği kapatabilirsiniz. Eğer Vikipedi'de bir madde başlatmayı düşünmüyorsanız, söz konusu yazılımın İngilizce Wikipedia sayfasına ya da resmi web sitesine dış bağlantı verebilirsiniz.


3. Bazen bir yazılım ile ilgili olarak Ubuntu kullanıcılarına yönelik özel bilgiler vermek gerekebilir ya da bir yazılımın kullanılması hakkında bilgiler verilmek istenebilir. Aşağıda örneklerde anlatılanlara benzer şartlar altında UbuntuWiki bünyesinde kısa ve öz bir uygulama tanıtma maddesi açılır, ardından verilmek istenen bilgiler sayfaya eklenir.

  • Örnek: Linux sürümü bulunmasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı Ubuntu'nun resmi paket depolarında yer almayan Google Chrome, Google Earth, TeamViewer, DraftSight gibi yazılımların Ubuntu'ya nasıl yüklenebileceği konusunun kullanıcılara anlatılması gereklidir. Bu tür özel bilgiler için Vikipedi sayfasının kullanılması uygun ya da kullanışlı olmayacaktır. Bu gibi durumlarda söz konusu yazılım ile ilgili olarak UbuntuWiki bünyesinde bir tanıtım maddesi açılır.
  • Örnek: Herhangi bir yazılımın genel kullanımı konusunda kullanıcılara yardımcı olacak notlar, ipuçları vermek gerekebilir. Bu tür bilgilerin Vikipedi bünyesinde anlatılması uygun olmayacağından, yazılım hakkında UbuntuWiki bünyesinde bir tanıtım maddesi açılır. Örnek olarak Dosyalar, Uçbirim, Wine maddelerine bakabilirsiniz.


4. Yukarıda verilen örneklere benzer nedenlerle UbuntuWiki bünyesinde bir yazılım tanıtıma maddesi hazırlarken yazılım hakkında geniş kapsamlı bilgi vermek yerine yazılım hakkında kısa bir tanıtım yapınız, ardından ayrıntılı bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için, varsa Vikipedi sayfasına değinerek bağlantı veriniz ve ardından Ubuntu kullanıcılarına yönelik eklemek istediğiniz bilgileri sayfaya ekleyiniz. Örnek olarak Skype, Google Chrome, Google Earth maddelerini inceleyebilirsiniz.


5. Linux sürümü olmayıp tamamen Wine gibi öykünümcü yazılımlar aracılığıyla Ubuntu altında kulllanılması mümkün olabilen Adobe Photoshop, Google Picasa gibi yazılımlar ile ilgili olarak uygulama tanıtma maddesi açılmaz. Bunun yerine bu yazılımlar için Adobe Photoshop kurulumu, Google Picasa kurulumu şeklinde belgeler açılır ve Belgeler sayfası içinde bağlantı verilir.


6. Uygulamalar bölümü altında yer alan yazılım listelerine yeni bir madde eklerken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

  • Aynı türden uygulamalar içinde, mümkün olduğunca en popüler ve yaygın kullanılanlara yer verin.
  • Uygulamaları alfabetik sıraya göre sıralayın.
  • Aynı türden yazılımların açıklamalarını, mümkün olduğunca birbirine yakın cümlelerle ifade etmeye çalışın.