Yardım:Biçimlendirme araç çubuğu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Nedir?

Vikide yazılan metinleri biçimlendirmek için bir araç çubuğu vardır.
Bu araç çubuğu çok sık ihtiyaç duyulan işlemleri çabuklaştırır.

Nasıl kullanılır?

Biçim.jpg

Bu araç çubuğundaki düğmeler soldan sağa şu işlemleri yapar:

 • Kalın yazı düğmesi: Seçilen metni kalın yazar. Bu işlem için yazının iki başına üç adet tek tırnak koyar. '''metin''' şeklinde yazılan bir metin viki üzerinde kalın bir yazı olarak çıkacaktır.
 • Eğik yazı düğmesi: Seçilen metni eğik yazar. Bu işlem için yazının iki başına iki adet tek tırnak koyar. ''metin'' şeklinde yazılan bir metin viki üzerinde eğik bir yazı olarak çıkacaktır.
 • İç bağlantı ekleme düğmesi: Bu düğme şeçili metni viki içerisindeki bir maddeye bağlantı olarak çevirir. Bu işlem için maddenin başında ve sonunda 2'şer tane köşeli parantez açar ve kapatır. Örneğin [[metin]] şeklinde yazılmış bir yazı viki üzerindeki metin maddesine bağlantı oluşturacaktır.
 • Dış bağlantı ekleme düğmesi: Bu düğme bir metni bir İnternet sitesine bağlantı olarak çevirir. Bunun için maddenin başına ve sonun birer adet köşeli parantez ekler. Eğer site adresi yerine sitenin adresi verilecekse adres sonrasında bir boşluk bırakılarak istenen metin yazılabilir. Örneğin [http://www.ubuntu-tr.net Ubuntu-tr] şeklindeki bir yazım, ekrana Ubuntu-tr yazacak ve bunu ubuntu.-tr.org adresine bağlantı hâline getirecektir.
 • Alt başlık düğmesi: Bu düğme seçili yazının iki yanına iki tane eşittir işareti ekleyerek bunu bir alt başlık hâline dönüştürür. Böylece metinler daha büyük yazılır ve maddenin üst kısmında çapa olarak listelenir. Ayrıca bu başlıklar h2 ile etiketlendiği için çeşitli arama motorları tarafından daha kolay başlık olarak yorumlanır. Eğer bu alt başlığa bir alt başlık daha eklenecekse eşittir sayısı bir arttırılmalıdır.Örneğin şu kullanım bir alt başlık ve onun altında başka bir alt başlık oluşturacaktır.

==Alt başlık==
===Alt başlığın altındaki alt başlık===

 • Resim düğmesi: Bu düğme bir resim eklemek için kullanılır. Eklenecek resim daha öncesinde viki üzerine yüklenmiş ve adı biliniyor olmalıdır. Bu düğmeye tıklandığında yazı alanına [[Resim:Örnek.jpg]] yazısı eklenir. Örnek.jpg adresi istenilen resmin adı ile değiştirilmelidir.
 • Media düğmesi: Bu düğme bir medya ögesi eklemek için kullanılır. Eklenecek öge daha öncesinde viki üzerine yüklenmiş ve adı biliniyor olmalıdır. Bu düğmeye tıklandığında yazı alanına [[Media:Örnek.ogg]] yazısı eklenir. Örnek.ogg adresi istenilen medya ögesi adı ile değiştirilmelidir.
 • Formül ekleme düğmesi: Bir matematik formülü eklenmesi için kullanılır. Yazı alanına <math> </math> bağlantılarını ekler. http://meta.wikimedia.org/wiki/Math adresinde burada kullanılabilecek formüllerin bir listesi vardır.
 • Nowiki düğmesi: Viki için özel olan karakterlerin yorumlanmamasını sağlar. Örneğin # sembolü satır başında ise numaralandırma yapılmasını sağlar. Fakat Ubuntu sistem dosyalarında ise satırın okunmayıp yorum yazılması için kullanılır. Bu karakterin sıralama yapmadan kullanılması için # şeklinde yazılması gerekir.
 • İmza tuşu: Herhangi bir tartışma maddesi ya da mesajlarda kullanılır. Basıldığı yere özel karakterler ekler. Bu karakterler düğmeyi kullanan kişinin adını sayfasına bir bağlantı yaparak tarih ile birlikte ilgili alana ekler.
 • Yatay çizgi tuşu: Kullanıldığı yere yatay çizgi ekler.