Yardım:Bağlantı

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Bağlantılar kullanıcıların sayfalar arasında gezinmelerine olanak verir. Vikipedi'de CSS ile tanımlı üç çeşit bağlantı vardır.

Viki bağlantıları (iç bağlantılar)

Bir vikibağlantı veya iç bağlantı aynı proje üzerindeki bir sayfanın diğer bir sayfaya bağlanmasına olanak tanır.

 • [[a]] a'yı verir.
 • [[a|b]] b'yi verir (bağlantı a, etiket b).
 • [[a]]b ab'yi verir, [[a|ab]]'nin ab'yi verdiği gibi.
 • [[a|b]]c bc'yi verir, [[a|bc]] bc'yi verdiği gibi.
 • a[[b]] ab'yi verir.
 • [[a]]b ab'yi verir.
 • [[a]]''b'' ab'yi verir.
 • ''[[a]]''b ab'yi verir.
 • [[a|b]]c<nowiki>d</nowiki> bcd'yi verir.
 • [[a]][[b]] ab'yi verir. İki bağlantı vardır ama bağlantıların altı çizilmiş olsa da ab tekil bağlantısına benzer, (a b ve eğer bağlantıların altı çizilmemiş olsaydı a b'yle aynı görünürdü).

Parametre içeren bağlantılar (bağlantı isimleri) "piped" olarak adlandırılır, bunun nedeni kullanılan pipe ( | ) sembolüdür.

MediaWiki otomatik olarak verilen vikibağlantının varolup olmadığı kontrol eder ("varlık algılama"). Eğer sayfa yoksa. bağlantı düzenle ekranına yönlenir ve "yeni" olarak etiketlenir. Bu tür vikibağlantılara MediaWiki standard düzenleme sisteminde kırmızı olarak görüldükleri için "kırmızı bağlantı" denmektedir. Kırmızı bağlantılar bir sayfanın o anki durumunu (yani yaratılıp yaratılmadığını) anlamaya, gelecekte oluşturulabilecek başka bir sayfaya bağlantı verilmesine ve yeni sayfaların açılmasını kolaylaştırıp teşvik edilmesine yararlar.

Resim, kategori ve diller-arası dizim kuralları vikibağlantının dizim kuralları ile aynıdır. Normal bir şekilde bağlantı vermek resmi doğrudan sayfaya yerleştirir, sayfaya kategori ve diller-arası bağlantı ekler. Bunu engellemek için başa iki nokta üst üste (:) koymak gerekir, böylece bağlantılar dizim dışı bırakılabilir. Örneğin, [[:Kategori:Yardım]], [[:fr:Help:Link]], [[:Resim:Mediawiki.png]].

Interviki bağlantısı (Vikiler arası bağlantı)

Bir interviki bağlantısı (Help:Interwiki linking) bir sayfayı başka bir sitedeki sayfaya bağlar. Adında viki geçmesine rağmen hedeflenen sitenin bir vikipedi sitesi olması gerekmez, fakat interwiki haritasında kaynak olarak gösterilmiş olması gerekir. Bu bağlantılar özel bir CSS nesnesi olan "extiw" ile ilişkilendirilmişlerdir. Bu bağlantılar yukarıda anlatılmış olan vikibağlantılar ile aynı yapıdadırlar fakat hedeflenen siteyi gösteren bir önek alırlar. Örneğin, Vikimedya projelerinde ve diğer vikilerde [[wikipedia:Main Page]] Vikipedi'nin ana sayfasını belirtir. Önek viki bağlantılarındaki "pipe" (|) dizimi ile gizlenebilir.

Ayrıca bkz. Vikipedi'deki Vikiler arası bağlantılar yardım sayfası.

Help-hint 48px.png UbuntuWiki'de Türkçe Vikipedi, "v" öneki ile bir interviki bağlantısı olarak tanımlanmıştır. UbuntuWiki'de, örneğin Vikipedi'deki "Tux" maddesine bağlantı vermek isterseniz bunun için [[v:Tux|Tux]] yazmanız yeterlidir, sonuç şöyle olacaktır; Tux.

Dış bağlantılar

Dış bağlantılar URL yardımıyla internet sitelerine doğrudan bağlantı için kullanılır. Bu bağlantılar CSS de "dış" olarak tanımlanmışlardır. Dış bağlantılar, bağlantı adının URL'den bir boşluk ile ayrılmasıyla oluşturulur. Ayrıca iç bağlantılar için ikişer köşeli parantez kullanılırken dış bağlantılarda birer köşeli parantez kullanılır.

 • [http://www.example.org bağlantı adı] yazıldığında sonucu şöyledir, bağlantı adı.
 • URL adresinin http:// veya https:// ile başlaması şarttır. Eğer doğrudan www ile başlanırsa bağlantı oluşmaz.
 • İsimsiz bağlantılar otomatikman numaralandırılır: [http://www.example.org], [1] olur.
 • Köşeli parantez kullanılmayan bağlantılar olduğu gibi görünür: http://www.example.org
 • İç bağlantıların aksine, [http://www.example.org a]s, as'yi verir.
 • Özel:BağArama bir dış siteye bağlantı veren bütün sayfaları bulur.

Daha detaylı bigi için bkz. Vikipedi:Dış bağlantılar|Vikipedi:Dış bağlantılar.

Ok simgesi

Monobook teması her dış bağlantının sonuna bir ok simgesi yerleştirir. Bunu engellemek gerekirse class="plainlinks" kullanılabilir:

 • <span class="plainlinks">http://a</span>, http://a'yı verir.
 • http://a, http://a 'yı verir.

Bölüm bağlantıları (çapalar)

[[#çapa_adı]] şeklindeki bağlantılar sayfada "çapa_adı" ile işaretlenen bölüme bağlantı verir. Bu "çapa_adı" diye adlandırılan bir başlık ya da başka herhangi bir nokta olabilir. [[#top]] kodu sayfanın başına geri bağlantı yapmak için özel olarak ayrılmıştır. HTML kodları kullanarak herhangi bir çapa noktası yaratamak mümkündür: <span id="çapa_adı"></span>.

Bölüm (çapa) bağlantıları herhangi başka bir bağlantıya da yerleştirilebilir, bkz. Help:Section#Section_linking

Sayfa isimleriyle ilgili sorunlar

Eğer sayfa adı otomatik olarak dönüştürüldüyse (örneğin, "/wiki/main Page"den "/wiki/Main Page"e), bölüm bağlantısı çalışmaya devam edecektir ama adres alanında görünmeyecektir. Bunun sonucu olarak da bölümün kendisini favoriler listesine eklemek zorlaşacaktır. Bu vikibağlantılar için geçerli değildir çünkü gerekli dönüşümler zaten önizleme ve kaydetme basamaklarında gerçekleşir.

Mesela, http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:how_to_edit_a_page#Links_and_URLs bu bağlantıda çapa kısmı adresten silinecektir, çünkü "how", "How"a dönüşecektir.

Bölüm bağlantılı yönlendirmeler

Bir sayfa bölümüne yapılan yönlendirme bölüme gitmez. Ama istenirse daha net açıklama için yine de bölüme yönlendirme yapılabilir ve eğer yönlendirmeye yönlendirme sayfasından özellikle tıklanırsa çalışacaktır. Yine de yönlendirmeye olan bölümlü bağlantılar yönlendirmenin sayfasındaki bölüme ulaşır.

Alt sayfa özelliği

MediaWiki altsayfa özelliğine sahiptir, faaliyete geçmesi projeye ve asıl maddeye bağlıdır. Faaliyete geçerse, takip eden şeyler olacaktır (eğer geçmezse "A/b" sadece bir maddenin başlık ismi olarak kalacaktır)

Sayfaların hiyerarşik dallanması (ağaç yapısı) kesme işaretleri kullanılarak oluşturulur: A/b A'nın çocuğudur, A; A/b, A/c nin ebeveynidir; aynı zamanda A/b/c A/b'nin çocuğu; A/a, A/b ve A/c kardeştirler.

Alt sayfanın en üstünde tüm ata sayfalara kısayollar otomatik olarak herhangi bir viki yazıma ihtiyaç duymaksızın yeralır. Bu bağlantılar çocuk sayfa mevcut olmasa bile bulunmaktadır, ama ata silsilesi ata sayfa olmadığından durmaktadır (örneğin eğer büyükbaba ve büyükanne mevcut değilse, ebeveyn sayfası da gözükmeyecektir. Bir sayfa ismindeki tüm harfler gibi, kesme işaretinden sonraki ilk harfin büyük veya küçük harf olması fark yaratır: "/Alt sayfa" ve "/alt sayfa" farklı sayfalardır.

Sayfaya bağlantılar ve İlgili değişiklikler sayfaları bu otomatik oluşan bağlantıları gözardı eder.

Akraba kısayollar

Akraba kısayollar tüm akrabaların isimleri değişse dahi doğru yönlendirmeye devam edecektir.

Alt sayfa hiyerarşisi içerisinde aşağıdaki kısayollar kullanılabilir:

 • [[../]] mevcut sayfanın ebeveynine bağlantı oluşturur, örneğin, A/b sayfası üzerinde A'ya bağlantı sağlarken, A/b/c sayfası üzerinde A/b'ye bağlantı oluşturur.
 • [[../s]] mevcut sayfadan kardeş sayfaya bağlantı oluşturur, örneğin, A/b sayfasında, A/s sayfasına kısayol oluşturur.
 • [[/s]] bir alt sayfaya bağlantı yapar, örneğin A sayfasında (bu kod [[A/s]]) s alt sayfasına bağlantı oluşturacaktır.

Ayrıca bakınız Link/a/b ve Help:Link/a/b.

Kullanıcı alanı

Kullanıcı sayfasının altsayfaları ([[User:Username/Subpage]]) o kullanıcının "kullanıcı alanı" içerisinde kabul edilir ve kurallar burada oldukça esnektir ancak doğal olarak başka kullanıcıların sayfalarında değişiklik yapılması hoş karşılanmaz.

Kaynakça