Windows ve Ubuntu yüklü bilgisayarda saat sorununun çözümü

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Bilgisayarınızda Windows ve Ubuntu kullanıyorsanız, Windows veya Ubuntu'da saatin bir kaç saat geri ya da ileri kayması sorununu yaşayabilirsiniz. Saat ayarlarında bir değişiklik yapmadığınız halde Windows saati, Ubuntu kurulumundan sonra örneğin 3 saat geri kalabilir, ileri alsanızda bir sonraki yeniden başlatmada tekrar geri kalabilir. Ya da Windows saatini ayralayıp düzelttikten sonra Ubuntu tarafındaki saat ileri kayabilir.

Bu durum Windows ve Linux'un işleyiş farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Windows, BIOS saatini yerel saat olarak görürken Linux ise BIOS saatini evrensel saat (UTC) olarak görebilir. Her iki sistemde saatin aynı görünmesini sağlamak için Windows'u, BIOS saatini evrensel saat olarak görecek şekilde ayarlamalıyız ya da Linux'un (Ubuntu'nuu) BIOS saatini yerel saat olarak görmesini sağlamalıyız.

Windows için UTC ayarı

Windows saat ayarı.png

Windows'un, BIOS saatini evrensel saat olarak görecek şekilde ayarlamak için;

  • Windows masaüstüne sağ tıklayıp "Yeni > Metin Belgesi" yolunu izleyerek yandaki gibi bir metin dosyası oluşturun.
  • Alttaki kodu kopyalayın ve oluşturduğunuz metin dosyasının içine kaydetip kapatın.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation]
     "RealTimeIsUniversal"=dword:00000001
  • Oluşturuduğunuz dosyanın .txt şeklindeki uzantısını silip .reg şekilde değiştirin. Eğer dosyanın mevcut uzantısını göremiyorsanız: Dosya gezginini açın, "Dosya menüsü > Klasör ve arama seçeneklerini değiştir > Görünüm" yolunu izleyin. Orada yer alan "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırın.
  • Dosyanın uzantısını reg. olarak değiştirdikten sonra bu dosyaya çift tıklayarak çalıştırın.
  • Bilgisayarı yeniden başlattığınızda bu ayarlama etkin olacaktır. Eğer işe yaramazsa üstteki kodda dword kelimesini qword kelimesi ile değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.

Ubuntu için yerel saat ayarı

Ubuntu'nun 15.04 veya üzeri bir sürümü yüklenirken Ubuntu, daha önce yüklenmiş bir Windows sürümünü görürse kendini otomatik yerel zamana göre ayarlamaktadır. Bu nedenle 15.04 ve sonraki sürümler için aşağıda verilen yerel saat ayarlama işlemini yapmanıza muhtemelen gerek olmayacaktır.

Ubuntu 15.04 ve sonrası için ("systemd" başlatma sistemi kullanan sürümler için) yerel saat ayarı:

Uçbirim'i açıp alttaki kodu girin.

timedatectl set-local-rtc 1

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda etkin olacaktır.

Ubuntunun 15.04 öncesindeki sürümleri için (15.04 ve öncesi "upstart" başlatma sistemi kullanan sürümler için) yerel saat ayarı:

Uçbirim'i açıp alttaki kodu girin.

sudo -H /etc/default/rcS

Açılan dosyada UTC=yes yazan yeri UTC=no olarak değiştirip kaydedin. Yaptığınız değişiklik, bilgisayarı yeniden başlattığınızda etkin olacaktır.

Kaynakça