Wiki Tayfası

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu sayfa UbuntuWiki Politika ve yönergelerinin bir parçasıdır.
Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak benimsenmiştir. Değiştirilmesi mümkündür ancak sağduyuyla ele alınması gerekmektedir. Uygun görmediğiniz bir bölüm varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtiniz.

UbuntuWiki'ye üye olan herkes katkıda bulunabilir. Hesap oluştur sayfası üzerinden hesap oluşturan herkes doğrudan sayfa düzenleme, değiştirme yeni madde ekleme gibi yetkilere sahip olur. Yani UbuntuWiki’ye katkıda bulunmak için tayfa üyesi olunması gerekli değildir. Wiki Tayfası üyeleri; sayfa silme, koruma ayarlarını değiştirme gibi biraz daha sorumluluk gerektiren, özen isteyen işleri yürütür.

Wiki Tayfasının görev ve yetkileri nelerdir?

Wiki Tayfası, Ubuntu Türkiye Tayfasının viki işlemleri için çalışan koludur. Wiki Tayfası üyeleri, viki içerisinde hizmetli yetkisine, ayrıca Ubuntu-TR Forum sitesin içinde viki ile ilgili bölümlerde düzenleme yetkisine sahiplerdir. Diğer Türkiye Tayfası üyeleri gibi gönüllü katkıcılardan oluşur.

Tayfa elemanı olamayan diğer viki yazarlarının da yapabildiği; mevcut maddeleri geliştirme, güncelleme, yeni maddeler ekleme gibi görevler, Wiki Tayfası üyelerinin de temel görevleri arasındadır. Wiki Tayfasının, bu temel görevlerin yanı sıra sayfa silme, koruma ayarlarını değiştirme gibi biraz daha sorumluluk gerektiren işleri yürütme gibi görev ve yetkileri vardır. Ayrıca Wiki Tayfası üyeleri Ubuntu ile ilgili gelişmeleri yakından izlerler, yeni Ubuntu sürümün çıkması ile güncellenmesi gereken belli başlı maddelerin en kısa sürede güncellenmesinden öncelikli olarak sorumludurlar. Wiki Tayfasının genişlemesini sağlamak için kullanıcıları teşvik ederler.

Wiki Tayfası üyelerinin başlıca yetkileri şunlardır:

 • Sayfa silme işlemleri (Silme politikası çerçevesinde gerçekleştirilir)
 • Zarar verme çabasındaki botları ya da üyeleri engelleme, engellemeyi kaldırma
 • Bazı sayfaları korumaya alma (Sayfa koruma politikası çerçevesinde gerçekleştirilir)
 • Silme kayıtları gibi kayıtları inceleme
 • Forum içinde Wiki ile ilgili bölümlerde sayfa düzenleme yetkisi

Aranan nitelikler nelerdir?

 • Wiki Tayfası yetkisi edinmek için viki yazarlığı konusunda belli bir deneyime sahip olunması gereklidir. Vikipedi'de veya bir başka viki projesinde uzun süre çalışmış olmak önemli bir tercih nedenidir. UbuntuWiki bünyesinde normal yetkilere sahip bir üye olarak da zaman içinde bu deneyim elde edilebilir.
 • Ubuntu Wiki'ye kayıtlı olmanız ve Wiki'de mevcut en az beş (5) maddeyi önemli biçimde geliştirerek ya da yeni madde açarak katkıda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Ancak daha önce bir başka viki projesinin yürütülmesinde yetkili olarak görev almışsanız ve bunu şüphe götürmeyecek bir şekilde kanıtlayabiliyorsanız bu şart aranmayabilir.
 • Değerlendirmede Ubuntu Türkiye Forumu'ndaki iletileriniz, diğer üyelere karşı tutumunuz da göz önünde bulundurulacaktır.
 • Tayfa üyeliği için ayrıca Wiki'deki kullanıcı adınız ile Forum'daki kullanıcı adınız aynı olmalıdır (isimlerini aynı hale getirmek için gerekirse isim değişikliği talebinde bulunulabilir).

Nasıl başvuruda bulunulur?

Yukarıdaki şartları sağladığınızı düşünüyorsanız Başvuru Formunu doldurarak Wiki Tayfa üyeliği başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz ardından Ubuntu Türkiye Tayfa üyeleri, başvurunuzu ön değerlendirmeye alacaktır. Ön değerlendirmeden geçen başvurular oylamalar sayfası üzerinden oylanır, eğer o dönemde aktif Wiki Tayfası üyelesi sayısı çok az ise oylama yapmak yerine Türkiye Tayfası üyeleri başvurunuzu neticelendirebilir. Oylama yapılması halinde kabul için oy çokluğu gereklidir. Kabul etmeyenler neden kabul etmediklerini belirtirler.

{Not|Daha önce Wiki tayfasında çalışmış, fakat kişisel hayatları nedeniyle tayfadan uzak kalmış olması nedeniyle tayfa üyeliği düşürülmüş üyeler geri döndüklerinde tayfaya doğrudan kabul edilirler.}}

Oylama nasıl yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi Wiki Tayfa üyeliği başvurusunun yapıldığı dönemde eğer aktif Wiki Tayfası üyesi sayısı çok az ise oylama yapmak yerine Türkiye Tayfası üyeleri başvuruyu değerlendirerek sonuçlandırabilir. Oylama yapılması halinde oylamalar Wiki Tayfası katılımları (oylamalar) sayfasında yapılır.

 1. Oylama geçerlilik kazanabilmesi için katılım sayısı tayfa sayısının yarısından 1 (bir) fazla olmalıdır.
 2. Oylama süresi 1(bir) haftadır.
 3. Oylama 1 (bir) hafta sonunda istenen sayıya erişmez ise 1 (bir) hafta daha uzatılır. İstenilen sayıya ulaşma süresi 3 (üç) haftadır. Eğer ki 3. haftanın sonunda istenilen sayıya ulaşılmaz ise oylama sona erer ve sonuç kabul edilir.
 4. Oylama sonucu oy çokluğuna göre karar alınır.
 5. Oylama sonucu eşit ise oylama olumsuz yönde karar alınır.

Wiki Tayfasında izin (ara verme) hakkı nasıl işlemektedir?

 • Wiki Tayfası üyeleri geçerli mazeretleri olduğu müddetçe, görevlerinden ayrılmadan ara verebilirler. Bu ara için belirlenmiş bir süre yoktur. Ara vermek isteyen tayfa üyeleri, ara vermiş olduğunu forumdaki Vikiye katılım ve vikiden ayrılışlar bölümünde duyururlar. Eğer ara veren üyeden uzun süre haber alınamazsa Wiki Tayfası üyeliğinden düşürülür.

Wiki Tayfasından nasıl ayrılınır?

 • Tayfa üyeleri kendi istekleri ile Wiki Tayfasından ayrılabilirler. Olumsuz sebepler hariç, herhangi bir nedenle Wiki Tayfasından ayrılan bir kişi Wiki Tayfasına dönmek isterse tekrar oylama yapılmaksızın dönebilir.
 • Wiki Tayfasının herhangi bir üyesi, olumsuz davranışlarda bulunması durumunda, diğer tayfa üyelerinin oy çokluğu ile ya da Türkiye Tayfası üyelerinin kararı ile uyarılır.
Eğer uyarılma işlemine karşın bir hafta içerisinde, herhangi bir değişiklik olmaz ise ilgili kişinin wiki tayfası üyeliği tayfa içerisinde görüşülür ve diğer wiki tayfası üyelerinin kararına göre düşürülür.

Wiki Tayfası kimelerden oluşur?

Türkiye Tayfasının ve alt çalışma gruplarının üye listesine buradan ulaşabilirsiniz.