Vmware-server kurulumu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Burada vmware-server 1.06 sürümünün kurulum anlatılacaktır. Bu kurulum, Ubuntu Server 6.06, Ubuntu Server 7.10 ve Kubuntu 8.04 sürümleri üzerinde denenmiştir ve yıllardır sorunsuz çalışıyor.

1. Adım

Vmware web sitesinden vmware-server son sürümü indirmek için uçbirime şunu yazalım:

wget -c http://download3.vmware.com/software/vmserver/VMware-server-1.0.6-91891.tar.gz

vmware web sitesinden kayıt olup ücretsiz seri numarası alın. Seri numarasını bir yere kaydetmeyi unutmayın, email ile gönderilmiyor.

2. Adım

Bağımlı olduğu paketlerin kurulumu :

sudo apt-get install build-essential xinetd linux-headers-$(uname -r)

3. Adım

İndirilen paketin kurulumu ve ayarlanması :

tar xf VMware-server-1.0.6-*.tar.gz
cd vmware-server-distrib
sudo ./vmware-install.pl

böylece kurulum işlemi başlayacaktır. Sorulan sorulara varsayılan yanıtları vermek çoğu durumda yeterli oluyor. Dosyalar kopyalandıktan sonra vmware ayar betiği çalışacak ve kernel modüllerini derleyecektir. Bu kernel modüllerinin derlenmesi işlemini her kernel güncellemesinden sonra yapmak gerekiyor.

Hata Giderme

vmware çalışırken bazı hatalar veriyor ama çalışmasında sorun olmuyor. Bu hatalar vmware paketindeki eksik modüller yüzünden olmakta. Hatanın çözümü için Ubuntu ile gelen bazı dosyaları vmware'in kurulduğu klasöre linkliyoruz.

sudo ln -sf /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.2.3/libgcc_s.so /usr/lib/vmware/lib/libgcc_s.so.1/libgcc_s.so.1
sudo ln -sf /usr/lib/libpng12.so.0 /usr/lib/vmware/lib/libpng12.so.0/libpng12.so.0


Bu işlemlerden sonra sunucunuzda ya da kullanmakta olduğunuz bilgisayarınızda vmware-server kullanılmaya hazır hale geleceltir. Sunucuya kurduysanız masaüstü bilgisayarınıza kurduğunuz vmware-server yazılımındaki vmware-server uçbirim (konsol) uygulaması ile sunucunuza uzaktan bağlanıp yönetim işlemleri yapabilirsiniz. Sunucuya grafik masaüstü kurmanıza gerek yok, kurmayın.