VirtualBox

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu maddenin güncellenmesi gerekmektedir.
Maddede anlatılan bazı konular Ubuntu'nun yeni sürümlerinde farklılık gösterebilir. Güncellenmesi gereken kısımlar ile ilgili görüşlerinizi tartışma sayfasında belirtebilirsiniz.

VirtualBox, Linux, Mac OS işletim siistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir sanallaştırma aracıdır. VirtualBox kullanılarak Ubuntu içine sanal olarak örneğin Windows kurup, Windows'a ihtiyaç duyduğunuzda bir programmış gibi çalıştırabilirsiniz.

Kurulum

Kurulum için iki seçeneğimiz var. Birisincisi Synaptic gibi paket yöneticilerini kullanarak Ubuntu uygulama mağazasından yüklemek. Diğeri ise programın resmi sitesinden .deb paketi indirerek kurmak. Ubuntu depolarında bulunan paketler kimi zaman güncel olamayabileceği için resmi sitesindeki .deb paketi terciih edilebilir.

1. Yol: Synaptic kullanarak

Synaptic Paket Yöneticisini çalıştırın. Arama düğmesi ile "virtualbox-ose" isimli paketi aratıp kurun. Yalnız bu paket açık kaynak kodlu halini kuruyor. Eğer kapalı kaynak kodlu halini synaptic ile kurmak isterseniz:

  • Aşağıdaki depo adreslerini paket yöneticinize ekleyin,

13.04 Raring Ringtail için:

deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian raring contrib

Diğer Ubuntu sürümleri için ilgili sayfadan yararlanabilirsiniz.

  • Uçbirimden aşağıdaki komutu çalıştırın,
wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
  • Synaptic'ten "Tazele" deyin ve "virtualbox-4.X.Y" paketini kurun.

2. Yol: .deb paketi ile kurulum

VirtualBox kurulumu için diğer bir seçeneğiniz, resmi sitesindeki ilgili paketleri indirmek. Ubuntu paketlerini indirmeyi seçtiğinizde, .deb uzantılı bir paket inecektir. İnen dosyaya çift tıkladıktan sonra "Dosyayı Kaydet" diyerek kuruluma başlayabilirsiniz.


39co3.png 40zw3.png

Kullanımı ve temel ayarlar

Uygulamalar > Sistem > VirtualBox'dan programı çalıştırıyoruz. Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyor, "Yeni"ye bastıktan sonra "İleri"ye basıyoruz.

45pc0.png 46ui8.png
Sanal işletim sistemimizin adını yazıyor ve türünü seçiyoruz. Yine ileri diyoruz. Ayıracağımız RAM miktarını belirleyip ileri diyoruz.
47iu7.png 48my1.png
Gelen menüden "Yeni"ye basıp açılan yeni menüden sanal bellek yaratmak için "İleri" diyoruz. Sabit boyutlu kalıp seçeneğini seçip (daha stabil çalışması için) devam ediyoruz. Eğer sabit diskinizde yeterince alan yoksa ve gerektikçe açmak istiyorsanız değişken de seçebilirsiniz.
49dh0.png 50fl3.png
Ayrılacak sanal disk miktarını girip yine "İleri" diyoruz. Girdiğimiz bilgiler doğrultusunda sanal diskimiz oluşturulacak.
51pd8.png 52af1.png
Oluşturuluyor. Yarattığımız sanal disk, sanal diskler menüsünde çıktı. Seçiyor ve "İleri" diyoruz.
53ux7.png 54ui9.png
Son olarak Bitir'e basıyoruz ve VirtualBox programının giriş menüsünde yarattığımız sanal sistemin özellikleri görülür oluyor, soldaki menüde de ismi ve üzerinde de "Başlat" "Ayarlar" gibi tuşlar beliriyor. Yarattığımız sanal disk, sanal diskler menüsünde çıktı. Seçiyor ve "İleri" diyoruz.
55lj1.png 56gu4.png
Her şey tamam, ama birkaç ayar daha yapmamız gerekli, bunlar için ayarlara giriyoruz ve karşımıza çıkan ilk sayfadan ekran kartı için ayrılacak boyutunu belirliyoruz. Gelişmiş sekmesine geçip "Boot Ayarları"nı yapıyoruz:
57aq8.png 58qp5.png
Sol taraftan CD/DVD-Rom kısmına gelip CD/DVD sürücümüzü çalışır hale getiriyoruz. "Audio" kısmına gelip sesi aktif ediyor ve tercihimize göre bir ses sürücüsü seçiyoruz.
59nm0.png 60ga2.png
Son olarak Tamam'a basıyor ve sistemimizi seçerek Başlat'a basıyoruz. Yukardaki pencere açılıyor ve sonrasında CD/DVD sürücünüze taktığınız Windows XP CD'niz ile kurulumu her zamanki gibi yapıyorsunuz.

Ubuntu ile sanal sistem arasında dosya paylaşımı

Sanal sisteminizi kurduktan sonra muhtemelen Ubuntu ile sanal sisteminiz arasında dosya paylaşımına ihtiyaç duyacaksınız. VirtualBox bu konuda da size büyük bir kolaylık sağlıyor.

Windows - Ubuntu arasında

  • İlk olarak paylaşacağımız dizinleri belirlemek için, sanal sistemin çalıştığı pencerede Aygıtlar > Paylaşılan Dizinler'e tıklıyoruz. Ardından gelen ekrandan paylaştırmak istediğimiz dizinleri seçiyoruz.

UYARI: Burada seçtiğimiz dizine "Folder Name" bölümüne girerek verdiğimiz isim önemli, aklınızda tutun ya da bir kenara not alın. UYARI: Bu seçimi yaparken eğer bu işlemi tekrarlamak istemiyorsak dizin eklerken "Kalıcı Yap" seçeneğini seçmeye dikkat edin.

  • Bu işlemi tamamladıktan sonra, Aygıtlar > Misafir Eklentilerini (Guest Additions) Yükle'ye basarak gerekli .iso dosyası kurulumda gelmediyse, internetten indirmesini ve kendiliğinden CD/DVD Rom gibi sanal sisteme bağlamasını sağlıyoruz.
  • Ardından Windows'ta Bilgisayarım > VirtualBox Guest Additions'a çift tıklıyoruz. (CD Sürücü yerine gözükecek) Gelen pencerelerde sırasıyla "Next" "I Agree" "Install" diyoruz. Böylece yüklemeye başlıyor.

UYARI: Yükleme esnasında Windows çeşitli uyarılar verecek. Bunları göz ardı ederek yüklemeye devam etmenizi sağlayacak seçeneklere tıklayın.

  • Yükleme tamamlandıktan sonra, Başlat > Bilgisayarım'a sağ tıklayın gelen menüden "Ağ Sürücüsüne Bağlan" seçin. Bu pencerede istediğiniz bir sürücü harfi seçin, ve klasör olarak da "\\vboxsvr\paylaşılan_klasör_ismi" girin. Burada "paylaşılan_klasör_ismi" yerine ilk adımda not aldığınız paylaşılan dizin ismini yazacaksınız, ve "Tamam"a tıklayacaksınız.

UYARI: İşlemi her seferinde tekrar etmemek için, "Oturum Açıldığında Yeniden Bağlan"ı işaretlemeyi unutmayın.

Artık Linux ve sanal Windows sistemi arasında son derece hızlı bir şekilde dosya paylaşabilirsiniz.


Ubuntu - Ubuntu arasında

Bu işlemden önce yukarıda anlatıldığı gibi sanal sistemin çalıştığı pencerede Aygıtlar > Paylaşılan Dizinler yolundan asıl sisteminiz üzerinde paylaşmak istediğiniz dizini göstermeli ve sanal işletim sistemi üzerinde Misafir Eklentileri (Guest Additions) kurulumu gerçekleştirmelisiniz.

Ardından Ubuntu ile sanal pc üzerinde çalıştırdığınız ubuntu -veya başka herhangi bir GNU/Linux dağıtımı- arasında dosya paylaşımını sanal işletim sisteminiz üzerinde aşağıdaki iki komutu sırası ile vererek sağlayabilirsiniz.


sudo mount -t vboxsf KonakPaylasılan ~/KonukPaylasılan
sudo mount -t vboxsf -o uid=1000,gid=1000 KonakPaylasılan ~/KonukPaylasılan


KonakPaylasılan: asıl işletim sisteminz üzerinde paylaşmak istediğiniz dizin adı

KonukPaylasılan: virtualbox üzerinde çalıştırdığınız misafir işletim sistemi üzerinde paylaşmak istediğiniz dizin adı

not: sanal pc her yeninden başlatıldığında komutların yeniden verilmesi gerekmektedir.

USB desteği sağlamak

Eğer sanal makina üzerinde USB desteğine ihtiyacınız varsa bu desteği sağlamak için seçebileceğiniz iki yol var.

Mountdevsubfs.sh Dosyasını Düzenlemek

Önce Terminali (Uçbirimi) açıyoruz:

Komut satırında şu komutu çalıştırıyoruz,

sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh

Gördüğünüz dosya şu şekilde olmalı.

#
# Magic to make /proc/bus/usb work
#
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
#domount usbfs “” /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
#ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
#mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

Bu yazıyı şu şekilde değiştiriyoruz:

#
# Magic to make /proc/bus/usb work
#
mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
domount usbfs “” /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

Değişiklikleri kaydedip çıkıyoruz. Oturumumuzu kapatıp tekrar açıyoruz. Değişikliklerin kaydedildiğinden emin olmak için uçbirimde,

sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh

komutunu çalıştırıyoruz. Yaptığımız değişiklikleri kontrol ediyoruz.

Diğer çözüm

Bu yolu kullanabilmek için Virtualbox'ın açık kaynak kodlu sürümünü (OSE) değil, diğer sürümü kullanıyor olmanız gerekiyor. Ardından indirmeniz gereken bir dosya daha var, onu da buradan edinebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı masaüstünüze kaydedin. Ardından şu komutları çalıştırın:

sudo apt-key add innotek.asc
sudo apt-get update

Şimdi sanal makinanızı normal kurulum yapar gibi kurun. Ardından kendinizi, Sistem > Kullanıcılar ve Gruplar menüsünden VirtualBox'ın kurulum sırasında oluşturduğu vboxusers grubuna ekleyin. Ek olarak da "usbusers" isimli bir kullanıcı grubu oluşturun ve kendinizi ona da ekleyin. Bunları yapmak için sırasıyla şu komutları da çalıştırabilirsiniz.

sudo gpasswd -a vboxusers
sudo groupadd usbusers
sudo gpasswd -a usbusers

NOT: VirtualBox "vboxusers" grubunu zaten kurmuş olacak, bir daha kurmaya kalkmayın!

Şimdi komut satırında şu komutu çalıştırıyoruz,

sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh

ve açılan dosyayı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

#
# Magic to make /proc/bus/usb work
#
mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
domount usbfs “” /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

Şimdi bir dosyayı daha düzenlememiz gerekiyor. Bu dosya Gutsy'de “/etc/udev/rules.d/40-permissions.rules” adresinde ve Hardy ve Intrepid Ibex'te “/etc/udev/rules.d/40-basic-permissions.rules” adresinde bulunuyor. Sisteminize uygun olanı root yetkileriyle açın.

sudo gedit /etc/udev/rules.d/40-basic-permissions.rules

Dosya açtığınızda şu satırları bulun,

# USB devices (usbfs replacement)
SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", MODE="0664"
SUBSYSTEM=="usb_device", MODE="0664"

ve şu şekilde düzenleyin,

# USB devices (usbfs replacement)
SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", GROUP="usbusers", MODE="0664"
SUBSYSTEM=="usb_device", MODE="0664"

Son olarak da, aşağıdaki satırı fstab dosyanıza ekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız USB desteğiniz gelmiş olmalı.

none /proc/bus/usb usbfs devgid=120,devmode=664 0 0

NOT: devgid=120 bölümündeki 120 yerine "vboxusers" grubunuzun numarasını yazmalısınız.

Sık görülen sorunlar

vboxdrv Daemonu çalışmıyorsa

Bu hata sanal makinayı çalıştırmak istediğinizde karşınıza gelebilir, bu hatayı alıyorsanız sanal makina çalışmayacaktır. Hatayı gidermek için;

sudo addgroup vboxusers
sudo adduser kullanıcıadınız vboxusers
sudo /etc/init.d/vboxdrc start

komutunu yürüttükten sonra sanal makinayı çalıştırın.

İpuçları

VirtualBox'ı başlatmadan kurulu işletim sistemini çalıştırmak

VirtualBox üzerinden kurduğunuz sanal işletim sistemini her seferinde VirtualBox yönetim programından çalıştırmak yerine masaüstünüze veya uygulamalar menünüze oluşturacağınız bir kısayol ile doğrudan çalıştırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken masaüstüne sağ tıklayıp 'başlatıcı oluştur' seçeneğine tıklayın. Kısayol bilgilerini isteğinize göre doldurun, örnek yapılandırma aşağıdaki gibi olmalıdır:

Tür: Uygulama
Ad: Windows
Komut: VBoxManage startvm "WinXP"
Yorum: Windows'u başlat.
Sol kısımdan ise kısayola bir simge seçebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken kısım yazdığınız komut içerisindeki tırnak işaretiyle yazılmış alana virtualbox'ta kurduğunuz işletim sistemine verdiğiniz adı tırnaklarla beraber yazmanız gerekiyor.

VirtualBox'ı diğer masaüstünde çalıştırmak

VirtualBox ile çalışırken ekranınızın kalabalıklaşması yüzünden sorun yaşıyorsanız, VirtualBox'ı çalışacağı masaüstünü değiştirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için sisteminizde öncelikle compiz'in kurulu olması gerekmektedir. Sistem - Tercihler menüsü altında bulunan CompizConfig Ayar yöneticisini çalıştırın.

Pencere yer.png

Pencere yönetimi başlığı altında Pencereleri Yerleştir bölümünü açın (Eğer aktif değilse aktif hale getirin). Fixed Window Placement sekmesini açın. Windows with fixed viewport kısmının altındaki yeni butonuna basın. Aşağıdaki gibi yapılandırma bilgilerini doldurun:

Masaüstünde konumlandırılacak pencereler: class=VirtualBox
X Görünüm yüzü konumları: 2 (Eğer 2. masaüstünde olmasını istemiyorsanız bu kısma istediğiniz masaüstünün numarasını yazın)
Y Görünüm yüzü konumları: 1

Pencere yer 2.png


Bu ayarları tamamladıktan sonra kapat tuşuna basın sonra anamenüye dönün. Yine Pencere Yönetimi başlığı altında bulunan Pencere Kurallarını aktif hale getirin ve ayarlar kısmında bulunan maximized kısmına class=VirtualBox yazın ve çıkın. Bundan sonra virtualbox sürekli olarak ikinci masaüstünde çalışacaktır.

Winbuntu.png

Seamless Modda oluşan görüntü kaymasını engellemek

Seamless Modda oluşan görüntü kaymasını engellemek için ubuntu'da kullandığınız arkaplanın üstünden panel boyu kadar küçültün ve seamless modda çalışan makine için arkaplan olarak atayın. Tam anlamıyla üst üste gelen arkaplanlar oluşan görüntü kaymalarını engelleyecektir.

Sanal Windows XP ile aynı masaüstünde çalışmak

Windows Ubuntu Arasında dosya paylaşımı başlığında anlatılan yöntemle Misafir Eklentilerini (Guest Additions) kurduktan sonra Ubuntu kullanıcımızın masaüstünü paylaşıma ekliyoruz. Buradan indirdiğimiz tweak ui adlı yazılımı sanal sistemimize kuruyoruz. Kurulumu tamamladıktan sonra uygulamayı çalıştırıp Sol menüde My Computer başlığının altında bulunan Special Folders öğesini seçiyoruz. Folder kısmını Desktop olarak seçtikten sonra Change Location butonuna basıp ubuntu kullanıcımızın masaüstü klasörünü seçiyoruz. Onaylayıp çıktıktan sonra masaüstler ortak olarak çalışacaktır.