UbuntuWiki'ye katkıda bulunun

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Hatas (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11:10, 29 Nisan 2018 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

UbuntuWiki'ye katkıda bulunmak istiyorum! Ne yapmalıyım?

UbuntuWiki'de değişiklik yapabilmek için Hesap oluştur sayfası üzerinden hesap oluşturmanız yeterlidir. Hesap oluşturduktan sonra mevcut sayfaları düzenleme, yeni madde ekleme gibi işlere hemen başlayabilirsiniz! Daha önce hiç Viki yazarlığı yapmadıysanız madde düzenleme, yeni maddeler oluşturma, resim ekleme gibi konularda Yardım bölümünde yer alan rehberlerden faydalanabilirsiniz.

Temel viki ilkelerimiz ve içerik politikalarımız hakkında politikalar sayfasından bilgi alabilirsiniz. Değişiklik yapmaktan çekinmeyiniz! Bazen yaptığınız değişiklikler bir başka yazar tarafından değiştirilebilir. Sakin olun. Bu yaşamın bir parçasıdır.

Mevcut içeriği güncelleyin, geliştirin

UbuntuWiki'de kullanıcılara güncel, kaliteli, biçim ve dil özellikleri bakımından birbirleriyle uyumlu, titizlikle hazırlanmış belgeler sunmak istiyoruz. Bu amaçla, daha önceden hazırlanmış maddelerde rastladığınız hataları düzeltebilir, kullanılan dili güzelleştirebilir, yeni bilgiler ekleyip, güncelleyebilirsiniz.

Artan madde sayısı ile birikte, maddelerin güncellenmesi işi Viki'de yapılması gereken en önemli iş haline gelmiştir. Bir maddeyi bir kaç sene boyunca güncel tutmak çoğu zaman o maddeyi sıfırdan yazmak kadar emek ister. Viki'mizde 1.000'e yakın sayıda geçerli madde bulunmaktadır, tüm bu belgeleri güncel tutmaya çalışmak gerçekçi bir hedef olmayacağından güncellemede öncelik verilmesi gereken maddeleri sıralamakta yarar görüyoruz. Bunlar: Kurulum sayfasında yer alan tüm maddeler, Başlangıç kılavuzu, SSS, Ubuntu nedir?, Ekran kartları, Yazıcılar/Tarayıcılar

Ubuntu ile ilgili haberleri, gelişmeleri takip edin, yeni Ubuntu sürümün çıkması ile birlikte üstte sıralanan öncelikli maddeler başta olmak üzere güncellenmesi gereken sayfaları belirleyip güncelleyin.

Yeni sayfalar oluşturun

UbuntuWiki'de var olmayan, eksikliğini hissettiğiniz konular hakkında yeni belgeler hazırlayın. Eksikliğini hissettiğiniz konuda Ubuntu İngilizce topluluk vikisi ve Almanca topluluk vikisi gibi sitelerde hazır maddeler bulunabilir. Yabancı diliniz olmasa bile çeviri servisleri yardımıyla anlayabilecek düzeyde çevirip yararlanabilirsiniz (örneğin Google Çeviri hizmetini açıp URL adresini yapıştırın).

Bakım gerektiren sayfaları etiketleyin

UbuntuWiki'de gezinirken; güncellenmesi, silinmesi vaya başka bir bakım işlemine tabi tutulması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir madde ile karşılaşırsanız bu maddenin içeriğini açıp sayfanın başına {{Güncelle}} , {{Kalite}} , {{Taslak}} , {{Sil}} şablonlarından uygun olanını ekleyerek sayfanın ilgili bakım kategorisi altına düşmesini sağlayın, ayrıca maddenin tartışma sayfasına bir not düşerek sorunu-yapılması gereken işlemi detaylandırın.
Bu şablonlar yardımıyla etiketlenen sayfalar otomatikman İnşaat ve bakım sayfasında listelenirler. Böylece UbuntuWiki'ye katkıda bulunmak isteyen herkes, hangi maddelerin bakıma ihtiyaç duyduğunu bu sayfadan görebilir.

Bakım gerektiren sayfaları düzenleyin

UbuntuWiki'de, yeni bir sayfa oluşturmak ya da mevcut sayfaların içeriği yaratıcı bir şekilde değiştirmekle pek alakası olmayan fakat mutlaka yapılması gereken pek çok bakım işi vardır. Artan madde sayısı ile beraber başta güncelleme işleri olmak üzere bakım görevlerinin yürütülmesi işleri en önemli ihtiyaç haline gelmiştir. Bakım gerektiren sayfalar İnşaat ve bakım kategorisinde listelenir. Bu kategorideki maddelerde yapılması gereken işleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Güncelle UbuntuWiki'de en başta gelen bakım görevi, sayfaların güncellenmesi işleridir. Güncellenmesi için etiketlenmiş maddeler bu kategoride listelenmektedir. Viki'de elbette güncellenme gereksinimi olduğu halde "güncelle" etiketi konulmamış çok sayıda madde ile bulunabilir. Yani güncellenmesi gereken maddeler bu liste ile sınırlı değildir.
Kalite Dilbilgisi ve anlatım bozukları içeren ya da biçimlendirme özellikleri bakımından düzenlenerek elden geçirilerek genel olarak kalitesinin arttırılması gereken maddeler bu sayfada listelenmektedir. UbuntuWiki'de maddeler ansiklopedik bir dille yazılmalı, birinci tekil şahıs kullanımlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca biçimlendirme özellikleri bakımından Biçem el kitabında belirtilen standartlara uyulmalıdır.
Taslak Taslak kategorisindeki maddeler, UbuntuWiki yazarları tarafından başlatılmış ve yazımı henüz tamamlanmamış maddelerdir. Bu maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunarak taslak olmaktan çıkarabilirsiniz.
Silinmeye aday Silinmeye aday gösterilen bu maddelerin silinmesi ya da geleceğinin karara bağlanması için UbuntuWiki katkıcılarının görüşlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu maddelerin tartışma sayfalarında görüşlerinizi paylaşarak karar alınmasına yardımcı olabilirsiniz. Alınan karar neticesinde silme işlemi hizmetli yetkisine sahip kullanıcılar tarafından uygulanır.

Son değişiklikleri inceleyin

Viki'de Son Değişiklikler düğmesi kullanılarak, katkıcıların son günlerde yaptığı tüm değişiklikler anlık olarak takip edilebilir. Son değişiklikler sayfası, hem vikide ne olup bittiği konusunda haberdar olmanızı sağlar hem de yapılan son sayfa düzenlemelerinin incelenmesine olanak verir.

Siz de son değişiklikler listesini ara ara kontrol ederek, diğer katkıcıların yaptığı değişiklikleri kontrol edilebilir, gördüğünüz hatalı değişiklikleri düzeltebilirsiniz.

Kullanıcıları UbuntuWiki'ye yönlendirin

Forum ve benzeri mecralarda Ubuntu hakkında soru soran kullanıcılara cevap verirken, konuyla ilgili UbuntuWiki sayfalarına da deyinerek bağlantı verin. Örneğin Ubuntu'yu nasıl kuracağını öğrenmek isteyen ya da kurulumun herhangi bir aşamasında sorun yaşayan kullanıcıları Kurulum bölümündeki ilgili maddelere yönlendirin. Ubuntu ile yeni tanışmış hemen her kullanıcının yaygın bir şekilde sorduğu sorular vardır; Nasıl program kurarım? Sürücüleri nasıl yüklerim? gibi... Bu tür sorulardan herhangi birini soran kullanıcıları Ubuntu başlangıç kılavuzu ve Sıkça sorulan sorular sayfalarından haberdar edin.

Daha fazla sorumluluk için...

Yukarıda da belirttiğimiz gibi UbuntuWiki'ye katkıda bulunabilmek için hesap açmanız yeterlidir. Hesap açan her kullanıcı mevcut sayfaları düzenleme, değiştirme, yeni madde ekleme gibi her türlü işlemi yapma yetkisine sahip olur. Sayfa silme, koruma ayarlarını değiştirme gibi biraz daha sorumluluk gerektiren, özen isteyen işler ise Wiki Tayfası üyelerince yürütülür. Wiki Tayfası üyeleri, viki içerisinde hizmetli yetkisine sahip üyelerdir. Ayrıca Forum sayfasında yer alan Wiki ile ilgili bölümlerde düzenleme yetkisine sahiplerdir. Diğer Türkiye Tayfası üyeleri gibi gönüllü katkıcılardan oluşur. Wiki Tayfa üyesi olabilmek için belli bir viki deneyimine sahip olunması gereklidir.

Siz de viki yazarlığı konusunda belli bir deneyime sahipseniz ve UbuntuWiki'de daha geniş kapsamlı sorumluluk alarak katkıda bulunmak isterseniz Wiki Tayfası sayfasındaki anlatıldığı şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.