TrueCrypt

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Hatas (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18:24, 31 Ekim 2017 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
TrueCrypt
TrueCrypt - Ubuntu üzerinde TrueCrypt
Ubuntu üzerinde TrueCrypt
Geliştiren(ler): TrueCrypt Vakfı
İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X
Türü: Disk şifreleme yazılımı
Lisansı: TrueCrypt Lisansı 3.0
Resmi sitesi: www.truecrypt.org

TrueCrypt, dizin şifreleme ve şifreli sanal disk bölümü oluşturma için kullanılan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Program, depolama cihazınızın tamamını ya da bir bölümünü AES, Serpent, Twofish şifreleme algoritmalarından birini kullanarak şifreli bir bölüme dönüştürebilmektedir. Windows, Linux ve Mac OS X desteklidir.

Kurulum

1. http://www.truecrypt.org/downloads.php adresinden Linux için olan "Standard" isimli paketi indirin.

2. İndirdiğiniz tar.gz uzantılı arşiv dosyasına sağ tıklayıp "Buraya çıkart" seçeneğini kullanın. Ortaya çıkan dosyaya çift tıkladığınızda alttaki iletişim kutusu karşınıza gelecektir. Burada Çalıştır seçeneğine tıklayın.

Truecrypt 02.png

3. "Çalıştır" seçeneğine tıkladığınızda alttaki kurulum penceresi karşınıza gelir. Burada "Install TrueCrypt" düğmesine tıklayın. Ardından karşınıza gelen lisans sözleşmesini onaylayarak devam edin ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

Truecrypt 03.png

Ayarlar

1. Programı çalıştırın (bunun için uygulama menüsünde truecryptkelimesini aratabilirsiniz ya da "Alt+F2" yaparak açılan kutucuğa truecrypt" yazabilirsiniz). Hem program ana penceresi açılacak, hem de sağ üstteki sistem tepsisine simgesi yerleşecek.

2. Öncelikle "Create Volume" düğmesi ile yeni bir şifreli sanal sürücü oluşturacağız.

3. Açılan ilk diyalog kutusunda "Create a file container"i seçeceğiz. Böylece, aslında tek bir dosyadan ibaret olan, sisteme bağlanıp ayrılabilen sanal bir dosya sistemi oluşturmuş olacağız. İkinci seçenek ise gerçek bir disk bölümünü şifrelemeye yarıyor, ancak veri kaybetme riski nedeniyle, en azından programa alışana kadar, bu seçeneğe dokunmamanızı öneriyorum.

4. İkinci diyalog kutusunda "Standart TrueCrypt volume" seçtikten sonra, "volume location" yani dosya yeri ve adı olarak, örneğin ev dizininizde ".crypt" isminde bir dosya ismi seçin. Böylece, şifreli sanal dosya sistemimiz ev dizinimizde .cyrpt isminde gizli bir dosyada saklanacak. (Baştaki nokta işareti, dosyayı gizliyor.)

5. Sonraki pencerede değişik şifreleme algoritmalarından birini seçebilirsiniz. Ben varsayılana dokunmadan geçtim.

6. Bir sonraki pencerede dosya boyutunu, standart bir CD'ye sığacak şekilde 690 MB olarak seçtim. Dosya sistemini varsayılan FAT olarak (başka seçenek yoktu) aynen onayladım.

7. Ardından gelen "Volume Format" ekranında önce AES şifresinin oluşturulmasına yardımcı olmak için fareyi rastgele hareket ettirin (eğlenceli oluyor, insan şifrelemeyi kendisi yapıyormuş gibi oluyor :p), sonra "Format" düğmesi ile sanal sistemi biçemleyin. İşlem tamam!

8. En son başlangıç ekranına döneceksiniz. "İptal" ile diyalog kutusunu kapatın.

1
2
3
4
5
6
7
8

Kulanım

1. Artık şifreli sanal sürücümüzü kullanmaya başlayabiliriz. TrueCrypt ana penceresinden "Select File..." düğmesiyle ev dizininizdeki .crypt dosyasını bularak gösterin. Gizli dosyalar görünmüyorsa şurada anlatıldığı gibi görüntüleyebilirsiniz.

2. 1 no'lu slotu seçerek "Mount" düğmesine basın. Önce bu bölüm için yazdığınız şifreyi, ardından Ubuntu kullanıcı şifrenizi girin. Şifreli dosya sisteminiz bağlandı ve Yerler menüsünde kullanmanızı bekliyor.

3. Son olarak, aynı ayarları tekrar tekrar yapmamak için, bu şifreli bölümü program içinden "Favorites" (Sık Kullanılanlar) menüsüne ekleyin.

4. Artık şifreli dosya sisteminize Yerler menüsünden, ya da sistem tepsisindeki mavi TrueCrypt simgesinden olaşabilirsiniz.

5. Son olarak, uğrunda bunca zahmete girdiğimiz o çok özel dosyamızı oluşturalım.

1
2
3
4
5
6

Notlar

1. Ev dizininizdeki örnek ".crypt" (ismi tabii ki farklı olabilir) dosyasının içeriği başkalarınca görüntülenemez ancak silinebilir. Bunu önlemek için bu dosyanın sahibini root olarak ayarlamak isteyebilirsiniz:

sudo chown root:root ~/.crypt

(Tilda ~ işareti ev dizininizi gösteriyor.)

Ama daha da iyisi, bu dosyayı dosya ağacında bir yerlere örneğin /var altında bir alt klasöre atmak ve TrueCrypt ayarlarını buna göre düzenlemektir.

2. TrueCrpyt'in ek başlatma seçeneklerini görmek isterseniz"truecrypt --help" yazın.

3. Tabii ki Truecrypt'i "truecrypt --background-task" komutuyla Sistem >> Tercihler >> Oturumlar'a ekleyebilir, böylece açılışta ana pencere görünmeden (--background-task) başlamasını sağlayabilirsiniz. Program ayarlarından birinde, bağlı şifreli disk olmadığı zaman kapanmasını engelleyen bir seçenek de mevcut.

4. Ancak, burada amaç gizlilik olduğu için bence programı manüel olarak Gnome başlatıcısı (Alt+F2) ile başlatmak en doğrusu.

1
2
3
4

Kaynakça

  • Ubuntu-tr forumunda "Erginemr" kullanıcısının anlatımı