TeamViewer

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TeamViewer
TeamViewer - TeamViewer Ubuntu üzerinde
TeamViewer Ubuntu üzerinde
Geliştiren(ler): TeamViewer GmbH
İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X, Android, iOS
Türü: Uzaktan yönetim aracı
Lisansı: Sahipli yazılım
Resmi sitesi: www.teamviewer.com

TeamViewer, İnternet üzerinden başka bir bilgisayarın masaüstüne erişip kontrol edebilmeyi sağlayan bir uzak masaüstü yöneticisidir. Uzaktan bakım, destek, erişim, dosya transferi gerektiği durumlarda kullanılabilir.

Windows, Linux, Mac OS X, Android, iOS gibi işletim sistemlerini desteklemektedir. Yazılımın her ne kadar ücretli bir sürümü bulunuyor olsa da kişisel kullanım için sunulan ücretsiz sürümünde, önemli bir özellik kısıtlaması yoktur.

Kurulumu

TeamViewer, Ubuntu'nun resmi paket depolarına yer almamaktadır. TeamViewer'ın Ubuntu sürümünü aşağıda anlatıldığı gibi web sitesinden indirip kurabilirsiniz.

  • Programın web sitesinde Ubuntu-Debian için hem 32bit hem de 64bit sürümünü bulunuyor olsa da 64 bitlik sürümün, kurulumunda bağımlılık hatası vererek kurulumun başlamadığı görülmüştür. Bu nedenle sisteminiz 64bit de olsa 32bitlik sürümünü indiriniz.
  • İndirdiğiniz .deb uzantılı dosyaya çift tıklayarak kurulumu gerçekleştirin.
  • Programı kurduktan sonra uygulama menüüsünde TeamViewer'ı aratarak programı çalıştırabilirsiniz (ilk açılışta lisans anlaşmasını kabul etmeniz istenir).

Kullanımı

Program her açılışta bir ID ve şifre üretmektedir. Bağlantı kurulabilmesi için her iki tarafda da aynı sürümün kurulu olması gerekmektedir. Yapacağınız uzak masaüstü bağlantısı için karşı tarafın ID numarasını ve şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Her programın açılışında farklı bir şifre üretildiği için kullanılan şifre tek oturum için geçerlidir.

Id ve şifresini edindiğiniz bilgisayara aynı zamanda programı kullanmadan İnternet erişimine açık herhangi bir tarayıcıdan bağlanmak da mümkün.

Kaynakça