Tartışma:Ana Sayfa

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Java ayarları nasıl olmalı

Merhaba arkadaşlar. Yaşım 45 ve bu yaştan sonra linux merakım depreşti. Windows 7'nin yanına ubuntu yu kurdum. Sorunlarım ve taleplerim şunlardır. Yardımcı olunursa memnun olurum. 1- Mouse takılı iken özellikle firefox'ta sayfa sürekli hareket ediyor. Mousun usb sini çıkarınca sorun çözülüyor. 2- Sağlık Bakanlığının ÇKYS sistemini kullanabilmem için (https://ckys.saglik.gov.tr/) url sini güvenilen site olarak eklemem gerekiyor. Windowsta kolaylıkla yapılabiliyor bu işlem. Ubuntuda nasıl eklenecek bilemiyorum. 3- Gene Sağlık Bakanlığına ait ebys (Elhttps://ebys.saglik.gov.tr/account/auth/login/?ReturnUrl=%2f&AspxAutoDetectCookieSupport=1) elektronik imzanın çalışması için javanın yapılandırılması gerekiyor. Şimdilik bu sorunlarıma cevap arıyorum.

Merhaba hogeldiniz. UbuntuViki'yi belge üretme için kullanmaktayız, sorularınızı Forum'da dile getirebilirsiniz. E-imza konusunda (1) ve (2) , (3) sayfalarına bir göz atın isterseniz. İyi günler. --Hatas (mesaj) 19:43, 14 Haziran 2017 (MSK)

Dual boot sorunlu

Arkadaşlar merhaba windows 10 64 bit sistemimin yanına uefi ubuntu 17.10 kurulumu yaptım.

Bilgisayarı açtığımda grub da sadece ubuntu seçenekleri bulunuyordu. windows u görmüyordu. Ben de wikiyi biraz kurcaladım ve ubuntu ya "boot repair" isimli uygulamayı kurdum ve önerilen ayarları uygulattım. Sonuçta grub menüye windows u ekledim ve sorunu çözdüm

Şuan ki sorunum şöyle ki grub üzerinden windows a girdiğimde windows ta bilgisayarı kapat diyorum bilgisayar yeniden başlıyor. Anlamadığım yeniden başlarken grub a da takılmıyor direk windowsu açıyor.(genelde burda kapatma tuşunun ne yapacağı ayarını değiştir gibi öneriler geliyor diye belirtmek isterim ki ayarlar düzgün ve hem tuşla hem sol alttan bilgisayarı kapat butonuyla hem shoutdown komutuyla denedim hepsinde de bilgisayarı yeniden başlattı, tek çözüm kapatma tuşuna uzun süre basılı tutmak oluyor) Ve arkadaşlar f12 ile boot options a girip buradan windows u boot ederek girdiğimde ise böyle bir sorun yaşanmıyor.Bilgisayar kapatılabiliyor.

Şimdi sizden yardım bekliyorum bu garip sorunum için. Teşekkürler.

‎Merhaba. UbuntuViki'yi belge üretmek için kullanmaktayız, sorular için Forum'u kullanıyoruz. Buradan yardımcı olamadığımız için kusurabakmayın. --Hatas (mesaj) 17:39, 23 Kasım 2017 (MSK)