Taşınabilir diske Ubuntu kurulumu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Taşınabilir harici bir diske, Ubuntu'yu normal bir şekilde kurduğunuzda, bu taşınabilir diski istediğiniz bilgisayara takıp bilgisayarı bu disk üzerinden başlatarak Ubuntu'yu kullanabilirsiniz. Bu şeklilde Ubuntu'yu kullanırken istediğiniz gibi Ubuntu'ya yeni programlar yükleyebilir, dosyalar kopyalayabilir, saklayabilirsiniz. Buna temalar, sesler, duvarkağıtları, belgeler vb. dahildir.

Taşınabilir diske kurduğunuz Ubuntu işletim sisteminin diğer bilgisayarlarda sorunsuz çalışması Linux altyapısının nimetlerinden biridir. Ubuntu, Windows'taki gibi sadece kurulduğu sisteme özel sürücüleri kurmak yerine genel sürücüleri sisteme kurmaktadır. Örneğin, ses kartı için OSS yani açık kaynak ses sistemi kurulduğu için pek çok ses kartını sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Her donanıma ait evrensel sürücüler sisteminizde var olduğundan çoğu sistemde harici diskinizden Ubuntu işletim sisteminizi çalıştırabilirsiniz.

Hazırlık

Ubuntu'yu harici diske kurmadan önce harici diskinizi GParted vb. disk bölümlendirme programları aracılığıyla uygun şekilde bölümlere ayırmanız kurulum işlemini kolaylaştıracaktır. Kullanım kolaylığı açısında harici diskinizi üç bölüme ayırmanız tavsiye edilebilir. Bu bölümler:

Root/Kök alanı:

Bu alan Ubuntu'yu yükleyeceğimiz alandır. / işareti ile gösterilen bu bölüm en az 4 GB boyutunda olmalıdır. Ubuntu'ya sonradan kurabileceğiniz programları da düşünerek bu alanı 10 GB üzeri tutmanız tavsiye edilir. (Eğer /home klasörü için başka bir disk alanı ayırmayacağınızı varsayıyoruz). Bu bölüm ext4 dosya sistemi ile biçimlendirilecektir.

Swap (Takas) alanı:

Takas alanı (swap), bilgisayar kullanılırken belleğinin (RAM) yetersiz kaldığı durumlarda bu disk bölümüne başvurarak açığın kapatmasını amaçlayan yani ek bir RAM gibi çalışan bir bölümdür. Bu bölüm için 3 - 5 GB gibi bir alan ayırabilirsiniz. Bu bölümün dosya biçimi "Swap" olacaktır.

Diskin geri kalan alanı:

Harici diskinizin geri kalan tüm alanını belgelerinizi barındırmak için kullanabilirsiniz. Bu disk bölümünü NTFS dosya sistemi ile biçimlenmeniz tavsiye edilir. Böylece bu disk bölümündeki belgelerinize hem Ubuntu üzerinden hem de Windows yüklü bilgisayarlarda Windows üzerinden erişebilirsiniz.

Dialog-warning (32px).png Disk bölümlemesinde sistem dosyalarının kopyalanacağı alanın harici diskin 1. bölümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Diski bölümlerken, diskin sonundaki boş alanı kullanmaya çalıştığınızda Grub açılış yöneticisi açılış dosyalarını bulamadığına dair hatalar verebilir.

Ubuntu kurulumu

Taşınabilir diskimizi yukarıdaki gibi bölümlere ayırdıktan sonra artık taşınabilir diske Ubuntu kurulumu aşamasına geçebiliriz.

  • Öncelikle taşınabilir diskiniz, bilgisayarınızın USB girişine takılı değil ise takın.
  • Kurulum işlemi bir sabit diske Ubuntu kurmaktan çok farklı değildir. Kurulum bölümünde anlatıldığı gibi bir Ubuntu DVD'si (ya da USB belleği) aracılığıyla kurulum işlemine başlayın. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta "kurulum türü-disk belirleme" aşamasıdır.
Kurulum 03-2.png
  • Kurulumun üstteki resimde görülen aşamasında "Başka bir şey" seçeneğini işaretleyip devam edin.
  • Devamında listelenen disk bölümleri içinden taşnabilir diskinizi seçin. Taşınabilir diskin birincil bölümünü / (kök dizin) olarak belirleyin... Kurulum işlemlerini tamamlayın...

Artık elinizde, Ubuntu yüklü taşınabilir bir disk var. Kurulum bittiğinde, sistemi yeniden başlatın.


Harici diskinizdeki Ubuntu'yu herhangi bir bilgisayarda kullanmak istediğinizde yapmanız gereken; bilgisayarın açılış önceliğini harici diske vermektir. Aksi taktirde normal ayarlar altında bilgisayarınız açılırken sabit diske bakacak ve orada yüklü bulunan işletim sistemini açacaktır.

Pek çok bilgisayarda bilgisayar açıldığında BIOS ekranındayken ESC tuşu, F8 tuşu, F10 tuşu veya F12 tuşu kullanılarak açılış önceliğini (First Boot Device) belirleme ekranına ulaşılabilmektedir. Açılış önceliğini belirleme ekranına ulaşmanız için hangi tuşa basmanız gerektiği muhtemelen BIOS ekranındayken ekranın en alt satırında yazmaktadır. Açılış önceliğini belirleme ekranına ulaşıp açılış önceliği için harici diske seçtiğinizde, sistem harici sabit diskten açılacaktır.

Dialog-warning (32px).png Kullandığınız bilgisayarın anakartının BIOS'u 2005'ten önce imal edilmişse, BIOS'unuzun USB üzerinden açılış desteği olmayabilir ve bu durumda harici USB diskten sistemi başlatamazsınız. Fakat, yeniden yazılabilir CD'ye açılış dosyalarını kopyalayabilir, GRUB'ı düzenledikten sonra sistemi bu CD ile açıp harici harddiskten çalışabilirsiniz.

Karşılaşılabilecek sorunlar ve çözümleri

  • Dizüstü bilgisayarlarda kablosuz ağ bağlantısı kullanabilmek için kullandığınız bilgisayarın kablosuz ağ adaptörlerine ait sürücüleri kurmanız gerekebilir...
  • Karşılaşabileceğiniz nadir sorunlardan biri, ATI Radeon ekran kartlı bir makinede kurulum yaptıktan sonra Nvidia ekran kartlı (ya da tam tersi) bir sisteme geçerseniz sistem açılmayabilir. Bu durumda, kurtarma modunda sistemi açıp,
$ sudo dpkg-reconfigure -phing xserver-org
komutunu vererek varsayılan ekran kartı sürücülerinin tanımlanmasını sağlayabilirsiniz. Sistemi yeniden başlattığınızda masaüstünüz açılacaktır.