Sorunlu programı hayata döndürmek

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin geliştirilmesine katkıda bulunarak taslak olmaktan çıkarabilirsiniz. Taslak tüm maddelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ubuntu'da kullandığınız bir program sonradan sorun çıkarıp çalışmaz hale gelirse çözüm olarak o programı kaldırıp yeninden kurmak aklınıza gelebilir. Ancak bir programın kaldırılıp yeniden kurulması işlemi, sorunu çözme adına pek bir şeyi değiştirmez.

Sorunların önlenmesi ve mevcut sorunların giderilmesi noktasında sisteminizi güncel tutmanızın büyük önemi vardır. Sisteminizde tüm güncellemeler yüklü değil ise öncelikle yüklemenizi ardından bilgisayarınıızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Kullanıcı ayar verilerini silmek

Kullanıcı ev dizini (gizli dosyalar görünür hale getirilmiş)

Bir program sorun verdiğinde, Ayarlar'ı açıp, yeni bir kullanıcı oluşturup, o kullanıcı adı ile sisteme giriş yaparak sorunlu uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer program, diğer kullanıcının masaüstünde düzgün çalışıyor ise normal kullanıcı adınızla oturum açıp o programa ait kullanıcı ayar dosyalarını silerek sorunu çözebilirsiniz.

Kullandığınız programların kullanıcı verileri-ayar dosyaları /home/kullanıcı_adınız/ dizini altında gizli dosyalar halinde bulunmaktadır. Bu dosyaları görebilmek için öncelikle şurada anlatıldığı gibi dosyaları görünür hale getirmeniz gereklidir.

Farklı programlara ilişkin kullanıcı ayar dosyaları, kullanıcı ev dizini altında farklı klasörler altında olabilmekle birlikte pek çok programın kullanıcı ayar dosyaları /home/kullanıcı_adınız/.config/ dizini altında yer almaktadır. KDE programlarına ilişkin kullanıcı ayar dosyaları ise genellikle /home/kullanıcı_adınız/.kde/share/ altında yer almaktadır.

Sonuç olarak herhangi bir programla ile ilgili bir sorun yaşadığınızda (örneğin programın arayüzü açılmıyorsa) kullanıcı ev dizininiz altındaki klasörleri inceleyerek söz konusu program ile ilgili her gördüğünüz dosya ve dizinleri silin. Bu dosyaları silinmesi programın çalışmasına zarar vermez ancak bu dosyaları silerek o programda yapmış olduğunuz özelleştirmeleri, ayarlarınızı simiş olursunuz. Örneğin Mozilla Firefox ile ilgili dosya ve dizinleri silerseniz, Firefox'taki yer imlerinizi, eklentilerinizi ve yaptığınız diğer tüm ayarlamaları silmiş olursunuz. İsterseniz bu dosyaları silmek yerine kesip bir başka dizine taşıyabilirsiniz, böylece gerekirse klasörü geri yükleyebilirsiniz.

Paket veri tabanını onarmak

Güncelleme işleminin herhangi bir nedenden dolayı yarıda kalması ya da nadiren de olsa Ubuntu'ya farklı kaynaklardan kurduğunuz uyumsuz paketler, paket veri tabanının bozulmasına yol açabilir. Bu durumda masaüstü hiç açılmayabileceği gibi masaüstü açılmakla birlikte bazı programların çalışmamasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda pakket veritabanını bir komut yardımıyla onarmayı denemeniz gerekir. Eğer masaüüstüne hiç ulaşamıyorsanız paket veritabanını Ubuntu'da sistem kurtarma sayfasında anlatıldığı gibi kurtarma kipi seçenekleri yardımıyla onarabilirsiniz. Eğer masaüstüne ulaşmada bir sorununuz yok ise Uçbirim komut satırını açıp alttaki komutu kullanarak paket veriitabanını onarabilirsiniz.

Ubuntu'da güncellemeleri yüklerken ya da herhangi bir paketi yüklerken elektrik kesintisi vb. sebeple bilgisayarın aniden kapanması nedeniyle ya da Ubuntu'ya sonradan kurduğunuz uyumsuz paketler nedeniyle paket veri tabanı bozulabilir. Bu gibi durumlarda bu seçeneği kullanarak paket veri tabanının onarılmasını sağlayabilirsiniz.

sudo dpkg-reconfigure --all

Sorunun kaynağını öğrenmek

Bir program hata verir ya da hiç çalışmaz ise Uçbirim aracılığıyla sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz. Bunun için uçbirimde sorunlu uygulamanın adını yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir. Neticede uçbirimin vereceği yanıttan bir anlam çıkaramasanız bile, bu yanıtı kopyalayıp Ubuntu-Tr Forumuda paylaşarak deneyimli kullanıcılardan yardım alabilirsiniz.