Silme politikası

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu sayfa UbuntuWiki Politika ve yönergelerinin bir parçasıdır.
Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak benimsenmiştir. Değiştirilmesi mümkündür ancak sağduyuyla ele alınması gerekmektedir. Uygun görmediğiniz bir bölüm varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtiniz.

UbuntuWiki'de her üye madde silme isteğinde bulunabilir. Silme işlemi ise hizmetliler (yöneticiler) tarafından gerçekleştirilir.

UbuntuWiki'de iki tür silme işlemi gerçekleştirilir: "hızlı sil" ve "tartışmalı sil". Hizmetliler, herhangi bir madde/kategori/resim silmeden önce, duruma göre hızlı silme veya tartışmayla silme işlemlerinden birini uygulamak zorundadır. Silme işleminde silme politikası'nın izlenmesi zorunludur.

Hızlı silme ve tartışmayla silme

Hızlı silme: Hizmetliler, Hızlı silme sayfasında belirtilen nedenlerden herhangi birine uyan bir sayfa ile karşılaşdıkları o sayfayı anında silebilirler. Ancak maddeyi silerken değişiklik özetine; sayfayı hangi hızlı silme gerekçesine dayanarak sildiklerini belirtmelidirler.

Hizmetli yetlisine sahip olmayan kullanıcılar ise bu tür madde ile karşılaştıklarında, aşağıda Madde silme istekleri başlığında belirtildiği şekilde sayfaya {{sil}} şablonunu ekleyerek silme isteğinde bulunurlar. Şablonu sayfaya ekleyen kullanıcı ayrıca tartışma sayfasını kullanarak silme talebinin gerekçesini kısaca belirtir.

Tartışmalı/oylamalı silme: Hızlı silme sayfasında belirtilen gerekçelerden herhangi birine uymayan bir maddenin silinmesi talep edilirse, maddenin tartışma sayfasında konu tartışılarak uzlaşma aranır. Kısa sürede uzlaşma sağlansa bile, madde silinmeye aday gösterilmesinin üzerinden en erken 5 gün sonra silinebilir. Uzlaşma sağlanamazsa bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir. Gerekmesi halinde Vikipedi'de yapıldığı gibi oylama yoluna gidilir.

Madde silme istekleri

UbuntuWiki'de silinmesi gerektiğini düşündüğünüz bir sayfa ile karşılaşırsanız sayfanın başına {{sil}}, {{silinsin} ya da {{silinmeye aday}}} ibarelerinden herhangi birini yerleştiriniz. Bu ibarelerden birini sayfaya eklediğinizde sonuç şöyle olacaktır:

Bu şablonu sayfaya ekledikten sonra ayrıca o sayfanın tartışma sayfasına girerek silme önerinizin gerekçesini yazınız.

Sil şablonun eklendiği sayfalar otomatikman Kategori:Silinmeye aday sayfasındaki listeye eklenmektedir.

Hizmetlilerin sayfa silme işlemini uygulaması

Silme işlemi, hizmetli (yönetici) haklarına sahip olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. Hizmetliler, bir sayfayı silerken aşağıdaki hususlara dikkat etmelidirler.

  1. Bir sayfa silinmeden önce, o sayfaya bağlantı veren tüm sayfalardaki bağlantlar teker teker kaldırılmalıdır (bunun için soldaki "Sayfaya bağlantılar" düğmesinden faydalanılır). Bağlantıların kaldırılması işlemi, silme işleminden sonra da gerçekleştirilebilir.
  2. Basit olarak silmek, sayfanın tartışma sayfasını ve alt sayfalarını otomatik olarak silmez. Eğer silecekseniz önce onları silin daha sonra ana sayfayı silin.
  3. Şayet silinecek sayfanın içeriğinin bir kısmı mevcut farklı bir sayfada kullanılabilecekse; kullanacağınız içeriği mevcut maddeye kopyalayın, değişiklik özetinde; içeriği aldığınız silinecek sayfanın ismine deyinin. Daha sonra sayfayı silin.
  4. Silinen bir sayfa daha sonra tekrar getirilebilir. Nasıl geri getirebileceğinizi bilmiyorsanız sayfayı silmeyin.

İlgili sayfalar