PHP dili kurulumu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

PHP, sisteme Php5 yada Php4 olarak iki şekilde kurulabilir.

PHP 5 kurulumu

Yalnızca PHP5 kurmak için php5 paketini synaptic paket yöneticisi yada uçbirim üzerinden aşağıdaki komutla kurulabilir. Uçbirim üzerinden kurmak için şu komut kullanılmalıdır.

sudo aptitude install php5

Eğer sistemimizde önceden kurulmuş PHP4 bulunuyorsa, ayrıca şu paketi kurmalısınız.

sudo aptitude install libapache2-mod-php5

PHP 5'de sorun giderme

İnternet sunucunuz php yi yorumlayarak görüntülemek yerine phpyi indirmek isteyip istemediğinizi soruyor yada Apache yeniden başlattıktan sonra da php dosyalarını ayırt edemiyorsa, libapache2-mod-php5 pakedini kurun. Normalde php5 paketini kurduğunuzda bu paket de kurulur, fakat başka sürüm bir php ihtiyaç duyan diğer paketleri tarafından kazayla kaldırılmış olabilir. Bu kurulum işlemi için şu komutu kullanabilirsiniz: sudo apt-get install libapache2-mod-php5

Ayrıca bunu etkinleştirmeye de ihtiyacınız olabilir. sudo a2enmod php5 komutundan sonra sudo /etc/init.d/apache2 restart" komutu ile etkinleştirin. Eğer sudo a2enmod php5 komutu "$ This module does not exist!" çıktısını veriyorsa, libapache-mod-php5 pakedini purge seçeneğiyle kaldırıp tekrar kurmanız gerekir.

Sitenizi test etmeden önce internet tarayıcınızın ön belleğini (cache) temizlediğinizden mutlaka emin olun.

PHP 4 kurulumu

Yalnızca PHP4 kurmak için php4 paketini paket yöneticisi veya uçbirim ile kurabilirsiniz. Uçbirim ile kurmak için şu kodu kullanabilirsiniz.

sudo aptitude install php4

Eğer sistemimizde PHP5 bulunuyorsa, php4ü kurmak apache 1.3 sürümü için gerekli php modülünü kuracak fakat apache2 için olanı kurmayacaktır. Php4ü apache ile kullanmak için şu paketi kurun:

sudo aptitude install libapache2-mod-php4

PHP 4'te sorun giderme

İnternet sunucunuz php yi yorumlayarak görüntülemek yerine phpyi indirmek isteyip istemediğinizi mi soruyor? Eğer Apache yeniden başlattıktan sonra da php dosyasını ayırt edemiyorsa, libapache2-mod-php4 paketini kurun. Normalde php4 paketini kurduğunuzda bu paket de kurulur fakat başka sürüm bir php ihtiyaç duyan diğer paketleri tarafından kazayla kaldırılmış olabilir. Bu kurulum için şu kodu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install libapache2-mod-php4

Ayrıca bunu etkinleştirmeye de ihtiyacınız olabilir. sudo a2enmod php4 komutundan sonra sudo /etc/init.d/apache2 restart" komutu ile etkinleştirin. Eğer sudo a2enmod php4 komutu "$ This module does not exist!" çıktısını veriyorsa, libapache-mod-php4 paketini purge seçeneğiyle kaldırıp tekrar kurmanız gerekir.

Sitenizi test etmeden önce internet tarayıcınızın ön belleğini (cache) temizlediğinizden mutlaka emin olun.

PHP özelleştirmeleri

Eğer PHP5 için CGI desteğini de aktif etmek istiyorsanız aşağıdaki komutla php5cgi paketini kurmalısınız. Bu kurulum için şu komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-­get install php5­cgi

PHP aynı zamanda MySQL veritabanı ile iletişim kurabilmektedir. Bu iletişim için mysql sunucusununda kurulu olmalıdır.

sudo apt­-get install php5­mysql

PHP, PostgreSQL veritabanı ile de etkileşim sağlayabilmektedir. Bunun için aşağıdaki paketi şu komutla kurabilirsiniz.

sudo apt­-get install php5­pgsql

Bu özelleştirmeleri yaptıktan sonra Apache sunucusunu yeniden başlatmanız gerekecektir. Bunun için şu komutu kullanabilirsiniz.

sudo /etc/init.d/apache2 restart