Opera

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Opera
Opera -
Geliştiren(ler): Opera Software
İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X, Android, iOS
Türü: İnternet tarayıcısı
Lisansı: Sahipli (Opera EULA)
Resmi sitesi: www.opera.com
Opera logo.png

Opera, bazı cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere pek çok işletim sistemi ve platform için Norveçli Opera Software firması tarafından geliştirilen bir internet tarayıcısıdır. Opera bir internet tarayıcısı olmasının yanı sıra aynı zamanda e-posta istemcisi, IRC istemcisi, Opera Dragonfly gibi internet sitesi geliştirme araçları ve Opera Unite isminde kişisel bir sunucuyu da içeren bir internet araçları takımıdır.

Vikipedi logo.png Bu yazılım hakkında ek bilgiler için Vikipedi'deki Opera maddesine bakabilirsiniz...

Kurulumu

Opera, çeşitli nedenlerden dolayı Ubuntu kurulumu ile öntanımlı gelen paket depoları içinde yer almamaktadır.

Opera'yı kurmak için programın internet sitesinden Ubuntu için olan .deb uzantılı son sürümünü indirin.

1. Yol

İndirdiğiniz .deb uzantılı dosyaya çift tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumla beraber Opera'nın kendi depo adresi sisteme eklenmektedir, bu sayede Opera güncellemelerini sistem güncellemeleri ile beraber kolayca alabileceksiniz. Eğer Opera'yı kaldırmak isterseniz Yazılımlar ya da Synaptic'de aratıp kaldırabilirsiniz.

2. Yol

Eğer çift tıklayarak kurulum gerçekleşmiyorsa kurulumu komut satırı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bunun için Uçbirim'i açın. İndirdiğiniz dosyanın masaüstünde olduğunu kabul edersek alttaki komutu girin;
sudo apt-get install /home/kullanıcı adınız/Masaüstü/indirdiğiniz dosyanın tam adı
burada indirdiğiniz dosyanın adınını girerken sonundaki .deb uzantısını girmeyi unutmayın. Komutu girdikten sonra kullanıcı parolanızı girmeniz istenir klavyeden girip Enter tuşuna tıklayın (parolanızı yazarken sanki klavye çalışmıyormuş gibi ekranda hiç bir değişiklik olmaz, bu normal bir durumdur)
  • Kurulumun başında, lisans sözleşmesini kabul etmenizi isteyen bir ekran gelir burada kavyeden sekme (tab) tuşuna tıklayarak Evet ve Hayır seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Kurulum sırasında çeşitli hata iletileri görüntülenebilir, bu kurulumun düzgün yapılmadığı anlamnına gelmez. Kurulum tamamlandığından menüden Operayı aratıp başlatabilirsiniz.