NTFS biçimli disklere erişim sorununun giderilmesi

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Bilgisayarınızda Windows ve Ubuntu (Linux) kullanıyorsanız aşağıda sıralanan koşullar altında Ubuntu üzerinden NTFS biçimli disk bölümlerinin içeriğine ulaşamayabilirsiniz. Çözümü ise basittir.

  • Windows'u son oturumda düzgün bir şekilde kapatmamışsanız mesela elektrik kesintisi ile bilgisayar kapanmışsa ya da reset düğmesine basıp ardından Ubuntu'yu açtıysanız NTFS biçimli bir bölüme ulaşmak istediğinizde bu sorunla karşılaşılaşılabilir.
  • Bilgisayarınızda Windows 8 veya üzeri bir sürüm yüklü ise, sorun Windows'u kapattığınızda, Windows'un aslında kendini gerçek anlamda kapatmıyor olmasından kaynaklanabilir.
  • Windows'u uyku modunda bırakıp doğrudan Ubuntu'yu açarsanız (mesela Windows açıkken dizüstü bilgisayarın kapağını kapattıp uzun süre açmaz ve sonrasında doğrudan Ubuntu'yu açarsanız) NTFS biçimli bir bölüme ulaşmak istediğinizde bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bu erişim sorunu gerçekte bir hata değildir, NTFS biçimli bir disk bölümü son Windows oturumunda düzgün bir şekilde sistemden ayırlmamış ise bu disk bölümüne Linux üzerinden erişmek istediğinizde Linux bu disk bölümünde bir tutarsızlık tespit edecek ve buradaki verilerin güvenliği için normal yollarla erişimenize izin vermeyecektir.

Windows'u açıp kapatarak sorunu çözme

Son Windows oturumda bilgisayarı düzgün bir şekilde kapatmamışsanız (elektrik kesintisi, reset atma gibi), Windows'u açıp normal bir şekilde kapattığınızda bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Sorun eğer NTFS biçimli taşınabilir bir diskte ise bu diski Windows yüklü bir bilgisayara takıp güvenli kaldır yaptıktan sonra Ubuntu'da kullanabilirsiniz.

Eğer Windows'un 8 veya üzeri bir sürümünü kullanıyorsanız Windows'u gerçek anlamda kapattığınızdan emin olmalısınız. Çünkü Windows'un 8 nolu sürümünden itibaren öntanımlı olarak açık gelen "Hibernation" adı verilen özellik, hızlı başlatma adına bilgisayarı tamamen kapatmayıp, uykuya alma gibi bir işlem gerçekleştirmektedir. Hızlı başlatma özelliğini kapatmak için bir sonraki başlığa bakınız.

Hızlı başlatma özelliğini kapatmak

Windows 8 ve sonraki sürümlerde "Hibernation" adı verilen hızlı başlatma özelliği, hızlı başlatma adına bilgisayarı tamamen kapatmayıp, uykuya alma gibi bir işlem gerçekleştirmektedir. Bu özelliği devre dışı bırakmak yani Windows'u gerçek anlamda kapatabilmek için alttaki adımları izleyin.

  • Windows (Başlat) menüsünde arama kutucuğuna örneğin "komut" yazın ve çıkan sonuçlar içindeki Komut İstemi seçeneğine sağ tıklayıp açılan menüdeki Yönetici olarak çalıştır düğmesine basın.
  • Alattaki komutu kopyalayın, karşınıza gelen komut satırı penceresine girip Enter tuşuna tıklayın.
powercfg.exe /hibernate off
İşlemler tamalandı. Aynı işlem grafik arayüz üzerinden de yapılabilir, örneğin bakınız: 1 , 2.

Elinizde Windows yüklü bir makine yok ise

Eğer elinizde Windows yüklü bir makine yok ise (ya da bilgisayarınızda yüklü olan Windows herhangi bir sebepten dolayı çökmüş ise yani Windows'u yeniden açma şansınız yok ise) ve NTFS biçimli disk bölümündeki verilere ulaşmanız gerekiyorsa bunun için aşağıda anlatıldığı gibi NTFS bölümünü elle bağlayabilirsiniz. Ayrıca örneğin; NTFS biçimli taşınabilir bir disk Windows yüklü bir başka bilgisayarda hatalı bir şekilde kaldırılmışsa ve şu anda elinizde Windows yüklü bir makine yoksa yine o diski elle bağlama yoluna gidebilirsiniz.

Bunun için öncelikle, bağlamak istediğimiz disk bölümünün adını öğrenmemiz gerekiyor (yani örneğin sda1 mi? sda5 mi? sdb1 mi? gibi...). Bunun için Uçbirim komut satırı penceresini açıp alttaki komutu verin.

sudo fdisk -l

Bu komutu girdiğinizde sizden yönetici parolasını girmeniz istenecektir (siz parolayı yazarken sanki klavye çalışmıyormuş gibi ekranda bir değişim olmayacaktır, siz parolanızı yazıp enter tuşuna basın). Devamında bilgisayarınıza takılı tüm diskler ve disk bölümlerinin listelendiği bir tablo karşınıza gelecektir. Bu tabloyu inceleyerek, bağlamak istediğiniz disk bölümünün adının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak sdb1 isimli NTFS biçimli bir disk bölümünü /media dizini altında "sdb1" adında bir dizine bağlayalım.

Help-hint 48px.png Alttaki komutlarda sdb1 yazan yerleri kendi disk bölümünüzün adıyla değiştirmeyi unutmayınız.

Bunun için önce, eğer /media dizini altında sdb1 adında bir klasör yoksa bu klasörü oluşturmalıyız. Bunun için alttaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo mkdir -p /media/sdb1

Sonra alttaki komut yardımıyla sdb1'i /media/sdb1 dizinine bağlıyoruz.

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/sdb1

Sorunun çözülmüş olması gerekir.

Kaynakça