Md5 kontrolü

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

MD5, veri bütünlüğünü test etmek için kullanılan bir dosya şifreleme biçimidir. Bir dosyaya MD5 testi yapılarak dosya doğruluğu ve bütünlüğü kontrol edilebilir. MD5 testi, internetten indirilen yazılımların düzgün inip inmediğinin kontrol edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ubuntu .iso kalıp dosyasını internetten indirirken bağlantıdan ya da herhangi bir sebepten dosya boyut veya bütünlüğünde bir değişiklik olduysa Ubuntu'nun kurulumu sırasında bu büyük ihtimalle sorun çıkacaktır. İndirdiğiniz .iso uzantılı Ubuntu kalıp dosyasına MD5 testi yapabilmek için öncelikle indirdiğiniz Ubuntu sürümüne ait orijinal MD5 kodunu bilmeniz gerekir. Ubuntu sürümlerinin orijinal MD5 değerlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Windows üzerinde MD5 kontrolü

Checksums Calculator.png

Windows yüklü bir bilgisayarda MD5 testi yapmak için Checksums Calculator, WinMD5Sum gibi çeşitli yazılımlar bulunabilir. Örneğin Checksums Calculator kullanarak kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Programını web sitesinden indirin. Çift tıklayarak kurun.
  • Programın arayüzünde Browse düğmesine tıklayarak, Ubuntu ISO dosyasını seçin.
  • Md5 seçeneği işaretli halde Calculate düğmesine tıklayıp hesaplama işlemini başlatın.
  • Bir dakika içinde işlem tamamlanacak ve Result satırında size bir kod verecektir.
  • Elde ettiğiniz kodu Ubuntu sitesinden aldığınız orijinal kod ile karşılaştırın, birebir aynı değil ise dosya düzgün inmemiş demektir.


Linux üzerinde MD5 kontrolü

Çoğu Linux dağıtımında MD5 testi için, komut satırından kullanılabilen md5sum programı kurulu gelmektedir. Komut satırından kullanılan bu programın yanı sıra farklı grafik arayüz sunan farklı programlar aracılığıyla da MD5 kontrolü yapılabilir.

Furius ISO Mount yazılımını kullanarak

Furius ISO Mount 01.png

Veri bütünlüğü özetlerinin elde edilmesi için örneğin Furius ISO Mount isimli programı kurup kullanabilirsiniz. Bunun için:

  • Furius ISO Mount yazılımını, Ubuntu uygulama mağazasında aratıp kurun.
  • Programın arayüzünde sağ üstte yer alan "Gözat" düğmesine tıklayıp Ubuntu ISO dosyasının yerini belirtin.
  • Ardından "Sağlama" düğmesine tıklayın.
  • Pogramın size verdiği kodu, Ubuntu sitesinden aldığınız orijinal kod ile karşılaştırın, birebir aynı değil ise dosya düzgün inmemiş demektir.

K3b yazılımını kullanarak

K3b - Mb5.png

Gelişmiş bir CD/DVD yazdırma programı olan K3b programını MD5 kontrolünde de kullanabilirsiniz. K3b'ye kalıp yazdırma için bir dosya yüklendiğinde K3b, otomatik olarak MD5 değerini test ederek kullanıcıya sunmaktadır. Ayrıca K3b'nin verdiği bu sonuca sağ tıklanıp açılan kutucuğa orijinal MD5 değeri yapıştırarak, veriler kolayca kıyaslanabilir.

Komut satırı kullanılarak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu Linux dağıtımında MD5 testi için, komut satırından kullanılabilen md5sum programı kurulu gelmektedir. Bunun için Uçbirim komut satırı ekranını açın ve indirdiğiniz iso dosyasının olduğu dizine geçmek için alttaki komutu kullanın:

cd iso_dosyasının_dizini

Dizin içindeyken örnekteki gibi size ait olan dosyanın adını md5sum dan sonra yazıp enter tuşuna basın. Örneğin Ubuntu 13.10 (64 bit) sürümü için;

md5sum ubuntu-13.10-desktop-amd64.iso

ve işlem bitene kadar bekleyin. Bir süre ekranda bir hareketlilik olmayacaktır ama işlem devam edecektir. Bir süre sonra dosyanın size dosyanın MD5 değerini verecektir. Siz bu değer ile Ubuntu sitesinden aldığınız sağlamayı karşılaştırın, eğer birebir aynı değil ise dosya düzgün inmemiş demektir.

Dış bağlantılar