Kurulum

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Konum: Ana Sayfa > Kurulum

1. Ubuntu kurulum dosyasını indirin
Down 64px.png
  • Ubuntu evde ve işyerinde kullanmak için tamamen ücretsizdir ve daima öyle kalacaktır.(kaynak) Ubuntu kurmak için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimlerini buradan öğrenebilirsiniz.
  • Ubuntu'yu indirmek için web sitesindeki indirme sayfasına girip orada yer alan "Download" düğmesine tıklayın. (Not: İndirme sayfasında iki farklı Ubuntu sürümü yer alabilir. Bu sürümlerden birin yanında "LTS" yazar, bu kısaltma söz konusu sürümün uzun süreli (5 yıl) destek sürümü olduğunu ifade eder. Diğeri ise 9 ay desteklenen, bu süre sonunda desteklenmesi için sürüm yükseltmeyi gerektiren fakat daha güncel olan, ara sürümdür. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.)
"Download" düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza, Ubuntu'ya bağışta bulunabileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Burada isterseniz bağışta bulunabilirsiniz ya da doğrudan sayfanın sol altında yer alan "Not now, take me to the download" bağlantısına tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.
  • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosya Windows ortamında bir arşiv (rar, zip vb.) dosyası gibi görünecektir, ancak bu dosyayı kesinlikle WinRar gibi programlarla açmaya çalışmayınız.
2. Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini hazırlayın
Media-optical-dvd-usb 64px.png
  • İndirdiğiniz Ubuntu kurulum dosyasını bir DVD'ye ya da bir USB belleğe de yazdırabilirsiniz. Ancak DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini alttaki belgelerde belirtilen şekilde yapmalısınız aksi taktirde hazırladığınız DVD ya da USB bellek, açılışta başlatılabilir özellikte olmaz.
  • Windows ortamında DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız:
- Ubuntu ISO dosyasını DVD'ye yazdırmak
- Ubuntu ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak
  • Kuruluma başlamadan önce önemli verilerinizi harici bir aygıta yedekleyiniz.
3. Kuruluma başlayın
Ubiquity 64px.png
  • Kuruluma başlayabilmek öncelikle bilgisayarınızı Ubuntu DVD'si ya da USB belleğinden başlatmanız gerekli. Bunun için Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini bilgisayarınıza takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başlarken henüz BIOS ekranındayken bir tuş yardımıyla BIOS ayarlarına girerek açılış önceliğini sabit disk yerine DVD ya da USB belleğe getirmeniz gerekiyor. Günümüz bilgisayarlarının pek çoğunda bilgisayarın güç düğmesine bastıktan sonra BIOS ekranındayken klavyeden F12 tuşuna basılarak açılış önceliğini belirleme menüsüne kısayoldan ulaşılabilmektedir. Bazı bilgisayarlarda ilgili ayarlara ulaşabilmek için F2, ESC, F8, Delete gibi tuşlardan biri kullanılmaktadır. Hangi tuşun kullanılması gerektiği bilgisayar açılırken ekranın altında kısa bir süreliğine yazılı olarak görüntülenir. Ayrıca günümüzde bazı bilgisayarlar, bu menüyü kullanmasanız bile USB'den otomatik olarak önyükleme yapar, yani Ubuntu USB belleğini takıp bilgisayarı yeniden başlattığınızda otomatikman buradan başlatabilir, eğer başlamazsa açılışta F12 tuşuna basılı tutmayı deneyebilirsiniz.
- Bilgisayarı CD/DVD ya da USB bellekten başlatma konusunda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.
- Her şeye rağmen bilgisayar Ubuntu DVD'si ya da USB belleğinden başlamıyorsa Kurulum sorunları sayfasına bakınız.
  • Altta bağlantısı verilen kurulum rehberlerinden faydalanarak kurulumu gerçekleştirin. Dilerseniz bilgisayarızdaki mevcut Windows işletim sistemini kaldırmadan Ubuntu'yu yükleyip her iki sistemi de kullanabilirsiniz, konu hakkında yine alttaki belgelerden bilgi alabilirsiniz.
- Ubuntu Linux kurulum rehberi
- Windows'un yanına Ubuntu kurmak
- UEFI modunda Ubuntu kurulumu
  • Herhangi bir kurulum sorunu yaşarsanız Kurulum sorunları sayfasından bilgi alabilirsiniz.
4. Kurulum sonrası ilk ayarları yapın
Preferences-system 64px.png

Ubuntu'yu kurduktan sonra yaygın ihtiyaç duyulan bazı ayarlamalar hakkında bilgi almak ve Ubuntu kullanımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmek için Windows'tan Ubuntu'ya geçiş ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarını okumanızı tavsiye ederiz.

Güncellemeleri yükleyin

Ubuntu'da karşılaşılabilecek olası hataları en aza indirmek ve yüklü yazılımların paketlenen son sürümlerini kullanabilmek için tüm güncellemeleri yüklemeniz tavsiye edilir. Güncellemeler öntanımlı olarak arkaplanda otomatik olarak denetlenir ve kullanıcı bilgisayarı kapatırken bilgilendirilir. Güncellemeleri elle kontrol için etkinliklerde "güncelle" gibi bir sözcüğü aratarak "Yazılım Güncelleştirici" aracına ulaşabilirsiniz.

MP3, video, Flash oynatabilmek ve RAR dosyalarını açabilmek için...

Ubuntu kurulumunun ilk aşamalarında dikkat ettiyseniz "Üçüncü parti yazılımı kur" şeklinde bir seçenek vardı. Eğer bu seçeneği işaretlemeden geçtiyseniz Synaptic Paket Yöneticisi'ni kurun ve Synaptic'de ubuntu-restricted-extras paketini aratıp yükleyin. Bu paket; MP3, Flash, WMV vb. ortamları oynatabilmek için gerekli eklentileri yükler ayrıca Times New Roman, Arial gibi TrueType yazıtiplerini, .rar dosyalarını açabilmek için gerekli unrar eklentisini ve diğer bazı eklentileri yükler. Tüm bu eklentiler lisanslarındaki kısıtlayıcı nitelikler nedeniyle Ubuntu kurulum dosyası içinde yer almamaktadır.
"Ubuntu Kısıtlı İlaveleri" paketi içinde yer alan "unrar" eklentisi .rar biçimli dosyaları açabilme desteği sağlar. Rar biçiminde arşivleme yapabilme desteği için ise ayrıca rar isimli paketi kurunuz.

Ekran kartı ayarlarını değiştirmeniz gerekirse...

Ubuntu kurulumu ile beraber ekran kartınız için genellikle açık kaynak toplulukları tarafından yazılmış sürücü paketleri kurulur. Ancak bu sürücüler üç boyutlu oyunların, vb. 3B yazılımların çalışabilmesi için yeterli gelmeyebilir. Ekran kartı sürücü değiştirme işlemi Yazılım ve Güncelleştirmeler aracında "Ek Sürücüler" sekmesi üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlemi uygulamak isterseniz öncelikle Ekran kartları sayfasını dikkatlice okumanızı önemle tavsiye ederiz.

İlgili maddeler