Kurulu sistemi bir üst Ubuntu sürümüne güncelleme

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu maddenin güncellenmesi gerekmektedir.
Maddede anlatılan bazı konular Ubuntu'nun yeni sürümlerinde farklılık gösterebilir. Güncellenmesi gereken kısımlar ile ilgili görüşlerinizi tartışma sayfasında belirtebilirsiniz.

Bu sayfada, yeni Ubuntu sürümlerinin ISO dosyasını internetten indirmeden mevcut sistemimizi nasıl yükseltilebileceği anlatılmaktadır. Her nekadar yeni bu sayfada anlatıldığı gibi yükseltme yapmanız mümkün olsa da yeni sürümlerde yüklsetme yapmak yerine Ubuntu'nun son sürümünü indirip sıfırdan kurulum yapmak daha sağlıklıdır.

Yükseltme yapmak için birkaç yol vardır.

1. yol: Komut satırı (Uçbirim) kullanarak

Uçbirimden vereceğiniz alttaki komut: yükseltilebilir herhangibi bir üst sürüm varsa bizi "güncelleme yöneticisi" yoluyla haberdar edicektir, bu şekilde Ubuntu'yu oldukça basit bir şekilde sürüm yükseltmesine hazırlamış oluruz.

sudo apt-get update ; update-manager -c -d


2. yol: Grafik arayüz kullanılarak

1. Yazılım ve Güncelleştirmeler aracını açıp Güncellemeler sekmesine geçin.

2. Sürüm yükseltme (Release upgrade) kısmındaki Normal yükseltmenin seçildiğinden emin olun ve Kapat düğmesine basın.

3. Sistem → Yönetim → Güncelleme Yöneticisi (System → Administration → Update Manager) yolunu takip eden ve açılan pencerede Denetle düğmesine basın. Eğer istenirse kullanıcı şifrenizi girin. İndirilecek kullanılabilir güncel listenin ortaya çıkmasını bekleyin.

4. Eğer Ubuntu'nun yeni bir sürümü kullanılabilirse, pencerenin ün üstünde yeni güncellemenin kullanılabilirliğine dair bir kutu belirecektir.

5. Son sürüme yükseltmek için açık olan tüm belgelerinizi kaydedip Güncelleme Yöneticisi penceresindeki Yükselt (bazı yerlerde Güncelle de yazabilir) düğmesine basın.


Geliştirme sürümüne yükseltme

Dialog-warning (32px).png Geliştirme sürümleri genellikle paketlerdeki eksiklikler ve diğer problemler için kullanılır. Bu sürümleri sadece herhangi bir düzeltme yapmanız gerektiğinde kullanın ve eğer yeterince tecrübeli değilseniz kullanmaktan sakının.

Eğer Ubuntu'nun son geliştirme sürümünü yayımlanmadan önce (kararsız sürümü) kurmak ve denemek isterseniz Uçbirim komut satırı ekranını açın ve komutu yazıp Enter'a basın:

update-manager -c -d

Eğer bir geliştirme sürümü kullanımda ise, Güncelleme Yöneticisi penceresinde bir Güncelle düğmesi gözükür. Sürümü yükseltmek için ona tıklayın.


Dış bağlantılar