HTTrack ile bir web sitesini bilgisayara indirmek

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

HTTrack, herhangi bir İnternet sitesini bütünüyle bilgisayara indirmeyi sağlayan ve indirilen sitenin çevirim dışı olarak kullanılmasını sağlayan bir web site kopyalama aracıdır.

HTTrack ile sevdiğiniz bir siteyi bilgisayarınıza indirebilir sonra da İnternet bağlantısı olmadan siteyi gezebilirsiniz. HTTrack'ı kendi web sitenizi indirip yedeklemek amacıyla da kullanabilirsiniz.

Vikipedi logo.png Bu yazılım hakkında ek bilgiler için Vikipedi'deki HTTrack maddesine bakabilirsiniz...

Bir sitenin indirilmesi

Programın bir kaç farklı grafik arayüz seçeneği vardır. Aşağıdaki örneğimizde, programın her işletim sistemi altında kullanılabilen WebHttarck isimli web arayüzününü kullanacağız.

HTtarck'ın WebHTTrack arayüzünü Synaptic Paket Yöneticisi'nde webhttrack sözcüğünü aratarak kolayca yükleyebilirsiniz. Programı kurduktan sonra etkinlikler menüsünde aratıp çalıştırın.

Programın web arayüzünü kurduğumuz için programı çalıştırdığımızda, öntanımlı internet tarayıcımız (Mozilla Firefox vb.) ne ise program da o tarayıcı üzerinde açılacaktır. Karşınıza gelen ilk ekranda dil seçimini Türkçe olarak ayarladıktan sonra "İleri" düğmesi ile devam edin.

Httrack web arayüzü 01.png

Örnek olarak UbuntuWiki sitesini bilgisayara indirelim. Bunun için üstteki ekranda Yeni proje adı bölümüne herhangi bir isim yazıyoruz. Ana konum yazan yerde ise web sitesinin, bilgisayarımızda hangi dizine indirileceğini belirtip İleri düğmesine tıklıyoruz.

(Eğer daha önceden indirmeye başlayıp yarıda bıraktığınız bir siteyi indirmeye devam etmek isterseniz ya da indirdiğiniz bir siteyi güncellemek isterseniz Mevcut proje adı bölümüne tıklayıp proje adını seçmelisiniz.)

Httrack web arayüzü 02.png

İndireceğimiz sitenin URL adresini yazıyoruz. Eğer kullanıcı adı ve şifre gerektiren bir siteyi indirecekseniz sitenin adresini URL ekle düğmesine tıklayarak eklemelisiniz. İsterseniz Ayarlar düğmesine tıklayıp indirme tercihlerini değiştirebilirsiniz. İleri düğmesine tıklayıp devam edelim.

Httrack web arayüzü 03.png

Artık siteyi indirme vakti geldi. Başlat düğmesine basın ve siteyi bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi, sitedeki toplam dosya boyutuna ve internet hızına bağlı olarak saatlerce sürebilir.

İndirilen sitenin çevirim dışı olarak kullanılması

İndirdiğiniz siteyi kullanmak için artık HTTrack'a ihtiyacınız yok, indirdiğiniz siteyi herhangi bir web tarayıcı üzerinden (Firefox, Chrome vs.) görüntüleyebilirsiniz. Bunun için indirdiğiniz dosyalar içinde sitenin ana sayfa dosyasını bulmanız gerek, İnternet sitelerinin ana sayfaları genellikle index.htm gibi bir ada sahip olur. İndirilen dosyalar içinde ana sayfa dosyasına çift tıklayarak siteyi çevirimdışı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.