Google Chrome

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Google Chrome
Google Chrome -
Geliştiren(ler): Google
İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X
Türü: İnternet tarayıcısı
Lisansı: Sahipli (Google Chrome EULA)
Resmi sitesi: www.google.com/chrome
Chrome logo.png
Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir İnternet tarayıcısıdır. Google Chrome, açık kaynak kodlu Chromium tarayıcısını temel almaktadır. Her iki tarayıcının da Windows, Linux ve Mac OS X sürümleri vardır.

Google Chrome, Chromium'un aksine kapalı kodlu, sahipli bir yazılımdır. Chrome'da yapılacak yenilikler önce yeni Chromium sürümlerinde denenmekte sonra Chrome'a taşınmaktadır. Aralarında logo, otomatik güncelleştirme mekanizması, kullanım istatistiklerinin takibi gibi konularda çeşitli farklılıklar vardır. Chromium ile Google Chrome arasındaki tüm farklılıklar bu adresten öğrenilebilir.

Google Chrome'un temelini oluşturan Chromium; açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu halde Google Chrome'un kapalı kodlu olabilmesinin nedeni, Chromium'un kullandığı özgür BSD lisansının telif feragatlı (copyleft) bir lisans olmamasından kaynaklanmaktadır.

Vikipedi logo.png Bu yazılım hakkında ek bilgiler için Vikipedi'deki Google Chrome maddesine bakabilirsiniz...

Kurulumu

Google Chrome, çeşitli nedenlerden dolayı Ubuntu kurulumu ile öntanımlı gelen paket depoları içinde yer almamaktadır.

Google Chrome'u kurmak için programın İnternet sitesinden Ubuntu için olan .deb uzantılı sürümünü indirdikten sonra, indirdiğiniz dosyaya çift tıklamanız yeterlidir. Google Chrome'un söz konusu .deb paketi, Google paket deposunu da otomatik olarak sisteme eklemektedir. Böylece sisteminiz Google Chrome güncellemelerini kontrol edecek ve istediğinizde kolayca yüklemenizi sağlayacaktır.