GParted canlı CD/USB kullanımı

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
GParted canlı sistem sürümünün masaüstü ekran görüntüsü

GParted disk bölümlendirme aracını, Ubuntu'ya kurup kullanabileceğiniz gibi programın canlı sistem sürümününü indirip bir CD ya da USB belleğe yazdırarak işletim sisteminden bağımsız bir şekilde kullanabilirsiniz. GParted'in canlı CD/USB sürümü aslında, içinde GParted yazılımını barındıran Linux tabanlı bir canlı işletim sistemidir.

Gparted, bölümlendirme işlemini bilgisayarınıza takılı diskleri bağlamadan yaptığı için, bilgisayarınızda işletim sistemlerinin yüklü olduğu disk bölümlerini de düzenlemeye imkan verir.

GParted canlı CD ya da USB belleğinin hazırlanması

  • Öncelikle programın .iso uzantılı canlı CD-USB (İng. Live CD/USB) sürümünü buradan indirin.
  • İndirdiğiniz kalıp dosyasını bir CD'ye yazdırarak kullanmak istiyorsanız; kullandığınız CD/DVD yazdırma programın "Kalıp yazdır" seçeneğini kullanarak CD'ye yazdırın (eğer kalıp yazdırma seçeneğini kullanmayım sıradan bir veri gibi doğrudan yazdırırsanız, elde edeceğiniz CD bilgisayar açılışında başlatılabilir özellikte olmayacaktır).
  • İndirdiğiniz kalıp dosyasını bir USB belleğe yazdırarak kullanmak istiyorsanız bunun için canlı USB oluşturma araçlarından birini kullanabilirsiniz.

Kullanılması

  • Hazırladığınız CD ya da USB belleği bilgisayara takın.
  • Bilgisayarınızı bu CD ya da USB bellekten başlatmak üzere yeniden başlatın (bilgisayarı CD ya da USB bllekten başlatma konusu hakkında şu sayfadan bilgi alabilirsiniz).
  • Bilgisayarı GParted canlı CD/USB ile açtığınızda ilk olarak alttaki açılış ekranı karşınıza gelir.
GParted Çalışan-Sistem 01.png
Burada enter tuşuna basarak devam ediniz. Devamında klavye düzeni ile seçeneklerin sunulduğu bir ekran gelir orada da Okey'leyip devam edebilirsiniz.
  • Bir sonraki ekranda alttaki gibi, programı kullanmaya hangi dille devam etmek istediğimizi soracak bize.
GParted Çalışan-Sistem 02.png
Türkçe'yi seçmek için klvayeden 31 yazıp enter ile devam edin.
  • Altta göründüğü gib GParted canlı sistem masaüstü karşımıza geldi. Masaüstü açılır açılmaz, GParted programı da açılarak karşımıza gelecektir.
GParted Çalışan-Sistem 03.jpeg
Bundan sonra yapacağınız disk bölümlendirme, biçimlendirme silme, küçültme gibi işlemleri GParted kullanımı sayfasında anlatıldığı gibi yapabilirsiniz. GParted canlı sistemde tüm disk bölümleri öntanımlı olarak sistemden ayrılmış olarak geleceği için disk bölümleri üzerinde herhangi bir işlem yapabilmek için önceden "Ayır"manız geremez.

Dış bağlantılar