Elektronik imza (e-imza) kurulumu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tag-36px.png Bu madde bir taslaktır.
Maddenin geliştirilmesine katkıda bulunarak taslak olmaktan çıkarabilirsiniz. Taslak tüm maddelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Tanım

Elektronik imza ya da sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir.[1]

Kurulum ve kullanım için gerekli paketlerin temin edilmesi

  • Akıllı Kart Okuyucu sürücüsü
  • Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS)

Her iki paket Kamu SM® adresinden temin edilebilir.

Kurulum

Paketlerin derlenmesi

Akıllı Kart Okuyucu sürücüsü olarak yukarıdaki bağlantıyla ulaşılan veya kartın satın alındığı şirket tarafından sağlanan paketler standart program derleme işlemi için kullanılan aşağıdaki komutlar yardımıyla kurulmalıdır.

./configure
make
sudo make install

TÜBİTAK'ın sağladığı okuyuculardan birini kullanıyorum; bana önerilen CCID pakedi oldu.

Ayrıca deb paketi olarak da (libccid) ubuntu depolarında mevcut. Depodan kurarken ihtiyaç olan pcscd pakedini de kendisi kuruyor. Kurmazsa dâhi alttaki komut yrdımıyla kurabilirsiniz.

sudo apt-get install libccid pcscd 

AKİS kurulumu

Tübitak tarafından geliştirilen AKİS'i kurmadan önce Oracle'a ait Java sürümünün kurulması gerekmektedir. Bunun için Java kurulumu maddemizden yararlanabilirsiniz. Java kurlumundan sonra [www.akiskart.com.tr/dosyalar/akiaLinuxPaketv1.2.tar.gz buradan] indireceğiniz AKİS sıkıştırılmış paketini açtıktan sonra alttaki komut yardımıyla AKİS kurulumunu başlatabilisiniz.

sudo sh install.sh

Bu aşamadan sonra uygulama menüler içerisinde kendisine yer buluyor. Tüm işlemler sorunsuz bittiyse IMZAGER ile belgelerinizi imzalayabilir, www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet uygulamalarını kullanabilirsiniz.

AKİS.png

Kaynakça