Dosyalar

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
(Dosya yöneticisi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Dosyalar
(GNOME Files)
Dosyalar(GNOME Files) - Dosyalar penceresi ve uygulama menüsünün içeriği görüntüleniyor
Dosyalar penceresi ve uygulama menüsünün içeriği görüntüleniyor
Geliştiren(ler): GNOME
İşletim sistemi: Linux
Türü: Dosya yöneticisi
Lisansı: GNU Genel Kamu Lisansı
Resmi sitesi: live.gnome.org/Nautilus
System-file-manager.png

Dosyalar, orijinal adıyla GNOME Files, komut satırındaki adı ile Nautilus; GNOME masaüstü ortamının resmi dosya yöneticisidir. Ubuntu'da öntanımlı dosya yöneticisi olarak kullanılmaktadır. Dosyalar uygulamasını kullanarak dosyalarınız ve klasörleriniz arasında gezinebilir, onları gruplayabilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Kullanımı

  • Sekmeli tarama: Sekmeli tarama özelliği sayesinde dizinler (yani klasörler) arasında gezinirken birden çok pencere açmak yerine tek pencerede birden çok işlemi yürütebilirsiniz. Yeni bir sekme açmak için web tarayıcılarında olduğu gibi Ctrl + T tuş bileşimini kullanabilirsiniz.


  • Yer imleri: Sık ziyaret ettiğiniz konumları yer imi olarak kaydedebilirsiniz. Eklediğiniz yer imlerine kenar çubuğundan ulaşabilirsiniz.


  • Tercihler: Uygulamanın ayar seçeneklerine ulaşmak için yandaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tepe çubuğundaki uygulama menüsüne girin.


  • Adres çubuğunun açılması: Dosyalar penceresinde, görüntülemekte olduğunuz dizinin konumu, sol alttaki resimdeki gibi tıklanabilir düğmeler olarak gösterilmektedir. Bu düğmeler, dosya yöneticisinde gezinirken alt ve üst klasörlere daha hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Eğer adres çubuğunda gerçek adres bilgisini görmeye ihtiyacınız olursa bunun için klavyeden Ctrl + L tuş bileşimini kullanabilirsiniz.
Dosyalar - konum çubuğu.png


  • Dosyalar penceresinin tam yetki ile açılması: Bilgisayarınızda yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olsanız dahi, sisteminizde bazı dosya erişim izinlerini ayarlamanız gerekirse ya da bazı sistem dosyalarını düzenlemeniz gerekirse bu gibi durumlarda Dosyalar penceresini tam yetki ile açmanız gerekecektir. Dosyalar dosya yöneticisini tam yetkili olarak açabilmek için Uçbirim komut satırını açın ve sudo -H nautilus komutunu verin (devamında kullanıcı parolanız istenir). Bunu yaptığınızda tam yetki ile donatılmış bir Dosyalar penceresi açılacaktır. Bu pencere üzerinden yetki gerektiren her işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


  • Gizli dosyaların görüntülenmesi: Resimde (1) olarak gösterilen düğmeye tıklayın, açılan menüdeki "Gizli Dosyaları Göster" seçeneğini işaretli hale getirin. Ayrıca isterseniz klavyeden Ctrl + H tuş bileşimini kullanarak da gizli dosyaları görünür hale getirebilir, ve tekrar görünmez hale getirebilirsiniz.
Gizli dosyalar.png