DNS adreslerini değiştirmek

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

DNS adresleri, girdiğiniz web sitesi adreslerini okuyup sizi ilgili sitelere yönlendiren sistemlerdir. Durumlarına göre hız kazandırırlar. Bazı ülkelerde erişimi engellenmiş sitelere ulaşım amacıyla kullanılırlar.

Ubuntu'da DNS adreslerini aşağıda anlatıldığı gibi düzenleyebilirsiniz.

Ağ bağlantıları arayüzü üzerinden

İnternet bağlantı ayarları

Bu yöntemle tüm sistem genelinde değil sadece belirlediğiniz ağların DNS adreslerini değiştirebilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ üst tarafta bulunan İnternet bağlantı simgesine tıklayın, açılan menüde en alttaki seçenek olan "Bağlantıları Düzenle..." seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Kablolu ve Kablosuz sekmeleri üzerinden kullandığınız bağlantının üzerine gelin ve "Düzenle" düğmesine tıklayın. Açılan pencerede "IPv4 Ayarları" seçeneğine gelin. Bu adımları takip ettiğinizde alttaki resimde görülen pencere karşınıza gelecektir.

DNS ayarlari.png

Burada "Yöntem:" seçeneğini "Sadece Otomatik (DHCP) Adresler" olarak değiştirin ve "DNS Sunucuları:" kısmına, kullanmak istediğiniz DNS adreslerini aralarında virgül bırakarak yazın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

DNS adresi olarak örneğin OpenDNS sitesinde verilen güncel adresleri kullanabilirsiniz. Bunun için aralarına virgül bırakarak alttaki adresleri girebilirsiniz.

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Yaptığınız değişikliklerin çalışması için bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayınız.


Ayrıca bakınız