Checkinstall yardımıyla yazılım kurmak

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Checkinstall yazılımı, derlenmiş paketlerin .deb paketi şeklinde sisteme kurulmasını ve arşivlenmesini sağlar. Kaynak koddan yazılım kurma işlemi ile kurduğunuz programın kaldırılması için uninstall gibi bir betik, program tarafından sağlanmamışsa kaldırma işlemi biraz meşakkatli olabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için Checkinstall yazılımını kullanabilirsiniz. Checkinstall kısaca program derlendikten sonra 'make install' bölümünün yerini alır ve size uygulamanın bir .deb paketini hazırlar. Hâliyle ileride programı kaldırmak istediğinizde dpkg kullanabilirsiniz.

Checkinstall yazılımı öntanımlı olarak yüklü gelmez. Yüklemek için Uçbirimde alttaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install checkinstall

Kurulum esnasında size bazı sorular soracaktır, ön tanımlı olarak hepsine "Enter" diyerek geçebilirsiniz. Normal şartlar altında Checkinstall size ne tür paket istediğinizi sorar. RPM, DEB, TGZ. Ancak Ubuntu depolarındaki Checkinstall hâliyle .deb paketlere ayarlıdır ve size bunu sormaz.

Kullanımı

Checkinstall yardımıyla yazılım kurma işlemi için Kaynak koddan yazılım derlemek ve kurmak maddesinde make adımına kadar anlatılanlar (make adımı dahil) aynen uygulanır. Yani derleme işlemi yapılır, derlemeden sonra kurma işlemi için kullanılan sudo make install komutu yerine sudo checkinstall komutu kullanılır.

Örnek kullanım:

git clone git://anongit.compiz.org/fusion/plugins/snow
cd /snow 
make clean
make
sudo checkinstall

Örnek kodları uygularsanız arşivin dizin içinde .deb pakedi oluştuğunu görebilirsiniz bu paket sayesinde kurulumda yapabilirsiniz.

Kurulan paketin kaldırılması

Checkinstall yoluyla sisteme kurulmuş olan arşivleri

sudo dpkg -r paketadı

veya

sudo apt-get remove paketadı

komutlarından birini kullanarak kaldırabilirsiniz.

Diğer seçenekler

Checkinstall'de kullanabileceğiniz tüm seçenekler hakkında bilgi almak için alttaki komutu kullanabilirsiniz.

man checkinstall