Bir yazılımı kaldırmak

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Ubuntu'da bir programı kaldırmak için grafik arayüz üzerinden Yazılımlar ya da Synaptic paket yöneticilerinden birini kullanabilirsiniz. Komut satırı üzerinden program kaldırma işlemi için ise apt-get aracını kullanabilirsiniz.

Yazılımlar aracı ile program kaldırma

Yazılımlar aracı üzerinden program kaldırma

Yazılımlar paket yöneticisini açıp, kaldırmak istediğimiz programın adını aratıp bulun. Karşımıza gelen arama sonuçları listeside kaldırmak istediğimiz programa tıklayın. Ardından gelen ekranda "Kaldır" düğmesine tıklayın.


Synaptic ile program kaldırma

Yazılımlar paket yöneticisine göre daha ayrıntılı ve gelişmiş seçenekler sunan Synaptic Paket Yöneticisi üzerinden de .deb biçiminde paketlenmiş herhangi bir programı kaldırabilirsiniz. Bunun için kaldırmak istediğiniz paketi Synaptic'de Ara düğmesini kullanarak aratıp bulun. Ardından program üzerine sağ tıklayıp Kaldırmak İçin İşaretle seçeneğini kullanın. Eğer programı tüm yapılandırma dosyalarıyla beraber silmek isterseniz Tamamen Kaldırmak İçin İşaretle seçeneğini kullanabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz paketleri bu şekilde işaretledikten sonra "Uygula" düğmesine tıklayarak devam edin....


Komut satırı üzerinden program kaldırma

Komut satırı üzerinden apt-get aracı yardımıyla program kaldırabilirsiniz. Bunun için öncelikle Uçbirim komut satırını açıyoruz. Uçbirim'de:

sudo apt-get remove program_adı

yazıp Enter tuşuna basarak programı doğrudan sistemden kaldırabiliriz. Bu komutla beraber program ve bağımlılıkları kendiliğinden kalkacaktır. Size kaldırılacak paketlerin listesi verilecektir. Eğer sisteminizden kaldırılmasını istemediğiniz bir program olduğunu düşünüyorsanız işlemi iptal edebilirsiniz.

Eğer programın tüm yapılandırma dosyalarıyla beraber kaldırılmasını istiyorsanız:

sudo apt-get purge program_adı

komutunu kullanabilirsiniz.


İpuçları

Kullanılmayan bağımlılıkların kaldırılması

Bir uygulama sistemden kaldırıldıktan sonra bağımlılıkları arkada kaldırılmadan kalabilir. Bu bağımlılıkları apt-get ile şu şekilde kaldırabilirsiniz:

sudo apt-get autoremove

Kaldırılan uygulamalara ait yapılandırma dosyalarının temizlenmesi

Uygulamalar kaldırıldıktan sonra sistemde yapılandırma dosyaları kalmış olabilir. Bu dosyaları şu şekilde temizleyebilirsiniz:

dpkg -l