Adobe Photoshop kurulumu

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dialog-warning (32px).png Aşağıda, Ubuntu (Linux) sürümü bulunmayan bir yazılımın Ubuntu'da öykünücü yazılımları aracılığıyla (Wine vb.) nasıl çalıştırılabileceği anlatılmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki öykünücü yazılımları, çalıştırdıkları programın düzgün çalışacağını garanti etmezler. Bu nedenle kurumsal ihtiyaçlar için öykünücü yazılım kullanılması tavsiye edilmez.

Adobe Photoshop programının Linux sürümü bulunmamaktadır. Eğer Ubuntu altında Photoshop'a alternatif olarak kullanabileceğiniz özgür ve ücretsiz Gimp ya da Krita yazılımları ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa Wine öykünücü yazılımı aracılığıyla Adobe Photoshop'un Windows sürümünü Ubuntu altında çalıştırma yoluna gidebilirsiniz.

Photoshop CS2 kurulumu

1. Uygulama mağazasından 'wine paketini aratıp kurun.

2. Photoshop CS2'nin "setup.exe" dosyasına sağ tuşla tıklayıp Wine ile çalıştırma seçeneğini kullanın. Bu şekilde programı kurulumu gerçekleştirin, ancak Photoshop CS2'yi açmak istediğinizde alttaki gibi bir hata verecek ve kapanacaktır.

An error has been detected with required application library and the product cannot continue. 
Please reinstall the application.

3. İşlemlerimiz henüz bitmiş değil. Öncelikle Windows'ta kullanılan Times New Roman yazıtipinin .exe dosyasını indirip kuralım. Bunun için sourceforge.net'ten times32.exe programını indirin. İndirdiğiniz bu dosyaya da sağ tıklayarak Wine ile kurun.

Küçük bir not: Ben tüm işlemlerimi Wine'ın oluşturduğu "C:\" sürücüsünde yaptım...

4. Ardından Uçbirim komut satırı ekranını açın ve aşağıdaki komutu girip enter tuşuna basın. İşlem çok kısa sürecektir.

Dialog-warning (32px).png Alttaki komutu verdikten sonra kullanıcı parolanızı girmeniz istenecektir. Parolanızı girerken sanki klavyeniz çalışmıyormuş gibi ekranda hiçbir değişiklik olmayacaktır, bu normaldir. Siz kullanıcı parolanızı girin ve enter tuşuna basın.
sudo sysctl -w vm.mmap_min_addr=0

5. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

6. Bilgisayarınız açıldıktan alttaki komutu vererek sysctl.conf isimli dosyanın metin düzenleyicide açılmasını sağlayın.

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Dosya açıldıktan sonra dosyanın içinde aşağıdaki şu satırın geçtiği yeri bulun;

vm.mmap_min_addr = 65536

Yukarıdaki satırı silip yerine şunu yazın;

vm.mmap_min_addr = 0

7. Ardından bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatın. Artık Photoshop CS2'niz çalışıyor olacaktır.

Kaynakça