Ubuntu kurulum rehberi

Ubuntu Türkiye Wiki sitesinden
(Ubuntu 12.10 kurulum rehberi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Konum: Ana Sayfa > Kurulum

Help-hint 48px.png Bu kurulum rehberinde verilen bilgiler Ubuntu'nun resmi desteği devam etmekte olan
12.04 LTS, 14.04 LTS, 15.04 ve 15.10 sürümlerinin tamamı için geçerlidir. Görsellerde küçük farklılıklar olabilir.

Kurulum sayfasında anlatıldığı gibi Ubuntu’nun güncel sürümünü indirip bir DVD’ye ya da USB belleğe yazdırdıysanız artık Ubuntu kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Bilgisayarınızda halihazırda Windows işletim sistemi yüklü ise, Ubuntu kurulumu sırasında onu silebileceğiniz gibi isterseniz Windows’u silmeden yanına Ubuntu’yu kurarak her iki işletim sistemini de kullanabilirsiniz. Bu belgede her iki durum da göz önüne alınarak gerekli bilgilere ve ilgili bağlantılara yer verilmiştir.

1. Bilgisayarınızı Ubuntu DVD’si ya da USB belleğinden başlatın

Öncelikle bilgisayarınızı Ubuntu DVD'si ya da USB belleğinden başlatmanız gerekiyor. Bunun için Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini bilgisayarınıza takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra henüz BIOS ekranındayken BIOS ayarlarına girerek açılış önceliğini sabit disk yerine DVD ya da USB belleğe getirmeniz gerekiyor. Günümüz bilgisayarlarının pek çoğunda bilgisayarın güç düğmesine bastıktan sonra BIOS ekranındayken klavyeden F12 tuşuna basılarak kısayolsan açılış önceliğini belirleme ekranına ulaşılabilmektedir. Bazı bilgisayarlarda ise bu işlem için BIOS ekranındayken ESC tuşu ya da F8 tuşu kullanılabilmektedir. Açılış önceliğini DVD ya da USB disklere verme işlemi hakkında geniş bilgi için Bilgisayarı CD/DVD ya da USB bellekten başlatmak maddesine bakabilirsiniz.

2. Dil seçimini yapın

Bilgisayarı, oluşturduğunuz Ubuntu DVD'si ya da USB belleği ile başlattığınızda bir kaç dakika sonra alttaki kurulum ekranı sizi karşılayacaktır.

Burada sol taraftaki listeden Türkçe dil seçeneğini seçtiğimizde resimdeki gibi Ubuntu'yu deneme ve kurma seçenekleri karşımıza gelir. Burada "Ubuntu'yu Kur" seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Kurulum 01.png

3. Kurulum hazırlıkları

Alttaki ekranda, diskte kurulum için yeterli alan kontrolü ve İnternet bağlantısı kontrolü yapılmaktadır. Eğer bu aşamada otomatik olarak İnternet bağlantısı sağlanmazsa ekranın sağ üst köşesinde yer alan ağ ayarları ile ilgili düğmeye tıklayarak açılan menüden ağ bağlantısını (kablosuz vb.) sağlayabilirsiniz. Kurulum için İnternet bağlantısı kurulması zorunlu değildir ancak internet bağlantısı sağlanırsa Türkçe dil paketleri otomatik olarak indirilerek kurulacaktır. Tabi isterseniz dil paketleri, kurulum sonrasında kendiniz de yükleyebilirsiniz.

Kurulum 02.png

Güncelleştirmeleri kurulum sırasında indir: Bu seçeneği işaretlerseniz kurulum işlemi internet bağlantı hızınıza bağlı olarak daha uzun sürecektir. Yine de güncelleştirmelerin kurulum sırasında indirilip yüklenmesi tavsiye edilir.

Bu üçüncü parti yazılımı kur: Bu seçenek Ubuntu'da MP3, Flash video vb. ortamları oynatabilmek için gerekli eklentileri yükler ayrıca Times New Roman, Arial gibi TrueType yazıtiplerini ve diğer bazı eklentileri yüklemektedir. Tüm bu eklentiler lisanslarındaki kısıtlayıcı nitelikler nedeniyle Ubuntu kurulum dosyası içinde yer almadığında bu şekilde kurulum sırasında ya da kurulum sonrasında yüklenebilmektedir. Eğer kurulum esnasında bu üçüncü parti yazılımları kurmazsanız daha sonra Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden kurabilirsiniz (bu eklenti paketinin Ubuntu Yazılım Merkezi'ndeki adı: "ubuntu-restricted-extras").

4. Kurulum türünü seçin

Şimdi kurulumun en önemli aşamasında geldik.

Eğer bilgisayarınızda halihazırda Windows yüklü ise bu aşamada üstteki gibi bir ekran karşınıza gelir.
Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi yüklü değil ise üstteki gibi bir ekran karşınıza gelir.

Burada yer alan seçenekleri şöyle açıklayabiliriz.

  • Ubuntu dağıtımını Windows işletim sisteminin yanına kur: Bu seçenek halihazırda Windows yüklü bir bilgisayarda Windows'u kaldırmadan yanına Ubuntu'yu kurup ikisini de kullanabilmek isteyen kullanıcılar içindir. Windows'u kaldırmadan yanına Ubuntu kurma işlemi, bu ekranda en alttaki seçenek olan "Başka bir şey" seçeneği kullanılarak da yapılabilir ancak bu seçeneği kullanmak biraz karaşıktır ve deneyim gerektirir. Windows'u kaldırmadan Ubuntu'nun kurulumu konusunda geniş bilgi için Windows'un yanına Ubuntu kurmak belgesine bakabilirsiniz.
  • Windows işletim sistemini Ubuntu ile değiştir: Bu seçenek Windoows'u ve bilgisayarınızdaki belgeleri siler ve yerine Ubuntu'yu kurar.
  • Yeni Ubuntu kurulumunu güvenlik için şifrele: Bu seçenek ile, kuruluma şifre ekleyerek kendimiz dışındakiler için erişimi ve müdahaleyi kontrol altına alabiliriz.
  • Yeni Ubuntu kurulumu ile LVM kullan: Bu seçenek ile boyutu genişletilebilir şekilde yapılandırılmış diske kurulum yaparız. Bu özel bir disk gerektirmez. Bu seçimi yaparsak diskimiz ileride verilere zarar vermeden diskimizin boyutunu arttırma özelliğine uygun olarak yapılandırılır.
  • Başka bir şey: Bu seçenek diski, kendi ihtiyaçlarınıza özel bir şekilde yapılandırmanıza imkan verir. Bu seçeneğin kullanımı biraz karışıktır ve deneyim gerektirir, ayrıntılı bilgi için bakınız: Kurulumda elle disk bölümlendirme

5. Konumunuzu seçin

Ardından "Neredesiniz?" sorusunun cevabını vereceğimiz ekran gelir. Burada Türkiye için "Istanbul" 'u seçebilirsiniz.

Kurulum 04.png

6. Klavye düzenini seçin

Sonrasında "Klavye düzeni"ni belirleme ekranı karşımıza gelir. Burada normal şartlarda klavye düzenimiz otomatik olarak belirleneceğinden genellikle herhangi bir işlem yapmamız gerekmez. Burada yer alan 'Klavye Düzenini Algıla' düğmesi de klavyenin algılanmasında kullanılabilir. Bunun için klavyeden bazı Türkçe karakterlere tıkladıktan sonra bu düğmeye tıklayarak klavyenin algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum 05.png

7. Kullanıcı adı ve parolanızı belirleyin

Bu aşamada bilgisayarımızın adını ve kullanıcı hesabımızın adını gireriz. Belirleyeceğimiz parola en az 6 karakter uzunluğunda olur ve harf, rakam, ?*- vb karakterler içerirse Ubuntu kurulumu parolamızı beğenir ve 'İyi Parola' der.

Kurulum 06.png
  • Otomatik giriş yap: Ubuntu'yu her açtığınızda kullanıcı parolanızı girmeden doğrudan giriş yapmak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bu seçeneği işaretlemeseniz bile Ubuntu'yu kurduktan sonra Sistem Ayarları üzerinden de otomatik kullanıcı girişini etkinleştrebilirsiniz.
  • Giriş yapmak için parola iste: Üstteki seçeneğin tersidir. Öntanımlı olarak bu seçenek işaretli gelir.
  • Ev dizinimi şifrele: Bu seçeneği işaretlenerek /Home isimli klasörün altındaki kullanıcı ev dizinimiz şifrelenerek bizim dışımızdaki erişimler için kontrol altına alınabilir.

Ardından 'Devam Et' düğmesini kullandığımızda 'Sistem Kuruluyor' mesajı ile gelen "Kur" ekranı, kurulumu tamamlamak üzere işleme başlar.

8. Kurulumun bitmesini bekleyin

Kurulum tamamlandığında 'Kurulum Tamamlandı' mesajını alırız. 'Şimdi Yeniden Başlat' dedikten sonra artık Ubuntu'yu kullanmaya başlayabiliriz.

Kurulum 07.png